تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

پایتخت حکومت هخامنشیان کجا بوده است؟

 

نمی‌توان یک شهر را به عنوان پایتخت و مرکز حکومت هخامنشیان معرفی کرد زیرا در طی حکومت خود ۶ پایتخت داشته اند. این شهرها شامل انشان ، ، بابل ، شوش ، و تخت جمشید می‌باشد. شاید بدانید که هگمتانه پیش از هخامنشیان و در زمان مادها نیز به عنوان پایتخت بوده است.
پاسارگاد و دو پایتخت جدید برای هخامنشیان بودند و ساختار شهری و معماری آن به طور کلی توسط هخامنشیان ساخته شده بود. پاسارگاد که توسط کوروش ساخته شده بود، از لحاظ معماری با قلعه‌های مادی‌ها متفاوت بود. پاسارگاد شامل تعداد زیادی کاخ، عمارت، اماکن مذهبی و … است. تخت جمشید نیز که توسط ساخته شده بود، بی شباهت به پاسارگاد نیست. ابتدا به گسترش پاسارگاد پرداخت و پس از مدتی اقامتگاه اختصاصی خود را به انشان منتقل کرد و در همان جا تخت جمشید را بنا نهاد.

پایتخت حکومت هخامنشیان کجا بوده است؟
سرستون گاو دوسر کاخ آپادانا شوش

طی سال‌های ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد مسیح (ع) حکومتی توسط بنا نهاده شد به نام هخامنشیان. گستردگی قلمرو این حکومت تقریبا تمام دنیای متمدن آن روزگار بوده است. لذا می‌توان گفت که حکومت هخامنشیان، اولین حکومتی است که کل دنیای متمدن آن دوره را فرا گرفته بود.
هخامنشیان، در آغاز پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد وارد آورد و سپس گرفتن لیدیه و بابل، پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد. از این رو کوروش بزرگ (از نوادگان شاه انشان، کوروش یکم، کمبوجیه یکم) را بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند.

به پادشاهی رسیدن پارسی‌ها و دودمان هخامنشی یکی از رخدادهای برجستهٔ باستان است. اینان دولتی ساختند که دنیای باستان را به استثنای دو سوم یونان زیر فرمان خود درآورد. شاهنشاهی هخامنشی را نخستین امپراتوری تاریخ جهان می‌دانند. پذیرش و بردباری دینی از ویژگی‌های شاهنشاهی هخامنشی به‌شمار می‌رفت.

شاهنشاهی هخامنشیان به عنوان بزرگترین امپراتوری جهان از نظر گستردگی و جمعیت نام برده شده‌است. بیش از ۴۹ میلیون نفر از ۱۱۲ میلیون جمعیت جهان آن زمان در این سرزمین زندگی می‌کردند. در دوران هخامنشیان سی قوم مختلف تحت لوای این امپراتوری بودند.

پایتخت حکومت هخامنشیان کجا بوده است؟
سرزمین های تحت قلمرو هخامنشیان

خاویر آلوارز عیلام‌شناس معتقد است که آثار و نقش‌برجسته‌های موجود نشان می‌دهد که هخامنشیان هنر خود را در بخش معماری و نقش‌برجسته از عیلامی‌ها آموخته‌اند.

قلمرو هخامنشیان بسیار گسترده بود به‌طوری‌که از دره سند در هند تا رود نیل در مصر و ناحیه بنغازی در لیبی امروز و از رود دانوب در اروپا تا آسیای مرکزی را در بر می‌گرفت. در این کشور پهناور اقوام بسیاری با آداب و رسوم خاص خود زندگی می‌کردند و فرهنگ ایالتی و قومی خود را پاس می‌داشتند.
در حقیقت مشخصه مهم این دولت احترام به آزادی فردی و قومی و بزرگداشت نظم و قانون و تشویق هنرها و فرهنگ بومی و همچنین ترویج بازرگانی و هنر بود. کارل شفُلد می‌نویسد: «تمدن بزرگی مانند تمدن هخامنشی را نمی‌توان از روی تأثیراتی که پذیرفته درک کرد. واقع آن است که اهمیت این چنین تمدنی دقیقاً در توانی است که او را به حل و جمع همهٔ این اجزای مختلف در کلیتی واحد قادر ساخته‌است.»

 

پایتخت حکومت هخامنشیان کجا بوده است؟
سنگ‌نبشته بیستون
پایتخت حکومت هخامنشیان کجا بوده است؟
کتیبه داریوش بزرگ در کاخ آپادانای شوش
پایتخت حکومت هخامنشیان کجا بوده است؟
نبرد ایسوس (۳۳۳ پ. م)

 

ویدئوی جالب از هخامنشیان

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن