پوشش زنان ایرانی در گذر تاریخ

پوشش زنان ایلامی
پوشش زنان ایلامی

پوشش بانوان ایران در هزاره دوم پیش از میلاد مسیح

پوشش زنان ایرانی در دوره ماد ها

پوشش زنان ایرانی در دوره ماد ها

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره هخامنشی ها

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره اشکانی ها ۱

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره پارتی ها ۲

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره ساسانی ها ۱

پوشش زنان ایرانی

پوشش زنان ایرانی در دوره ساسانی ها ۲

عضویت
اطلاع از
guest

45 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
Amirali

سلام … آیا در مورد منبع این تصاویر اطلاعی در اختیار دارید؟

نام کتاب و …

سوشیانت

سلام‌ ؛
دوست عزیزم منبع مشخص هست ؛
ظروف و نگاره هایی که برجا مانده از اون دوران که البته تعدادشون خیلی کم هست چون ایرانیان بر خلاف ملت های دیگه مانند یونانی ها یا رومی ها کوشش میکردند کم تر زنان را به تصویر بکشند .

فیض اله فتح اله زاده

درود بر شما با افتخار می توانم بگیم افتخار می کنم که ایرانی بوده و از نژاد ماد و کرد هستم و هنوز خواهر و مادرم پوشش زیبای ایرانی خود را حفظ کرده اند. خسته نباشید و متشکرم درود دوباره

محمد از ایلام

باسلام لطفا چیزی به خورد این مردم بدبخت بدهید که لااقل به اندازه ناخنی سند داشته باشد.پرسش این است که پایتخت سلسله اشکانی کجاست؟ چه آثاری از آن ها به جای مانده؟ حتما میگویید که درگذر زمان وهجوم اعراب ومغول واسکندر واز ما بهتران از بین رفته است.پس شما این همه ادعای دروغ وبی سند از روی چه اسنادی به خورد مردم میدهید.شما دارین برای این مردم متل میگویید یا قرار است تاریخ بگویید؟!!!گیرم درکوله پشتی تاریخ ما این همه سلسله بوده.دنیا درقلمرو امپراطوران ایران زیسته.نوشتن تاریخ (داستان)سراسر جعل چه حاصل دارد؟ خواهشی که دارم براساس واقعیات واسناد تاریخ را… مطالعه بیشتر »

سوشیانت

و پرسشی که من از شما دوست عزیز دارم اینه که آیا هنوز هم حکومت علی ابن ابی طالب برجاست ؟ پس حالا که برجا نیست ما باید بگیم چیزهایی که ازش به ما رسیده دروغ هست ؟ پایتخت دودمان اشکانی شهر صددروازه واقع در کومش(قومس) قدیم و دامغان کنونی هست که به علت داشتن دروازه های زیاد به این نام مشهور شده بود . مدرک این تصاویر هم در کنار اونها موجود هست و همه از مجسمه ها،نگاره ها و سکه ها و … به دست آمده اند . شاید آیندگان به شما بخندند،اما به من و دیگر دوستان… مطالعه بیشتر »

محمد از ایلام

دوست عزیز! دربررسی تاریخ مساله راست یا دروغ بودن مطرح نیست بلکه مساله اسناد است که مبنای داوری تاریخی قرار میگیرد.بیشتر اطلاعات تاریخی ما از اسناد مستشرقین است که چنان آشفته وبی سند است که قابل اعتنا نیستند.پروژه ملت سازی از دوره رضاشاه آغاز شد وبه همین دلیل برای ما شجره ها وادعاهای بی سند ساخته اند که گمان کنیم ما سرور دنیا بوده ایم.ملتی با این پیشینه اکنون از رسم الخط همان تازی استفاده میکند.چگونه است این ملت ریشه دار از داشتن الفبا ناتوان است و وامدار زبان تازی است.اتفاقا همین امر درباره حکومت علی بن ابیطالب صدق میکند… مطالعه بیشتر »

امین

با عرض سلام از نظر محمد آدم این برداشت میکنه کشور ایران کشوری است که گذشته ی نا معلوم داره و هرچی درموردش گفته میشه چیزی بیشتر از یک تخیل نویسندگی نیست و افرادی مثل رضاشاه برای ما تاریخ درست کردن .در جواب این دوست عزیز میتونم اینو بگم که اسنادی زیاد از آن دوران باقی مانده مثل کتیبه های تخت جمشید(که زنان را باحجاب کامل نشان داده)کتاب نوشته وزیر بزرگ انوشیروان عادل (بزرگمهر)در عهد ساسانی….ودرمورد الفبا از کسانی که از تاریخچه تکامل خط درایران اطلاع دارند باید پرسید که مطمئن هستم جواب خوب بت میدن واما درمورد سندیت نهج… مطالعه بیشتر »

ایرانی

سلام محمد جان بزرگی را در خودت جویا باش!!!!! اگر یه شیر روزی از پا افتاد و گندید هرگز آنرا گربه نمینگرند مگر آنان که شیر ندیدند یا آنان که از نام شیر سود نمیببنند!!!! گناه بزرگ هر ملت افراط و تفریط است و این عامل عقب ماندگیست. اینجا ایران است با گذشته ای معلوم، نه کمتر و نه بیشتر. با تمام احترام میگویم سؤالات و شبهاتت یا از جهل است و یا جو !!!!! اگر روزی از روی علم سؤالی ناب و بی جواب یافتی سعی کن برای پیشرفت کشورت جوابی منطقی و مستدل برای آن بیاری. یه قصه… مطالعه بیشتر »

مجید علی آتشی

جالبه در هیچ دوره ای از تاریخ زنان ایرانی برهنه نبودند و البسه آنها تمام بدن آنها را می پوشانید .

مهسا

اما مهم این بود که چادر یا مقنعه تو سرشون نبود خوش بحالشون

شهاب

بسم الله می توانید سنت گذشتگان را برپا دارید! لباسهای سنتی را می پوشید و به اداره های دولتی سرکار بروید!
هندوستان نمونه ای است زیبا از سنت و مدرنیته و مذهب.
با آرزوی موفقیت برای ایرانیان خصوصا بانوان

مسیح معافی

اسم همونایی که مینداختن رو سرشون چادر یاد “چهار دور” بود

نشسه

جادر لغت انگلیسی برو تو آکسفور انگلیس بخون ریشه انگلیسیه برا خودت لغت در نیار چهار دور :((((((

راشنو:ایزدبانَو راستی و دادگستری

اتفاقا من کل آکسفورد المنتری دم دستم هست و همیشه چادر رو که سرچ می کنم واژه Tent یا Tant نوشته شده.خخخخ. واقعا آدم از این همه اظهار فضل جاهلانه به حیرت می افته.دیگه همه عالم و آدم می دونن چادر یا چیدَر یا همان «چین_دار» مانند چارُق و چارقد پارسی یک کلمه آریایی و اصیل پارسیک هست.

+

دوست عزیز تقاضا دارم توضیحی در مورد عکس ها اضافه کنید .

زهرا

قابل توجه دختران وزنان ایرانی درعصرحاضرکلا پوشش زنان درعصرباستان ایران زیباوکامل بوده اماالان ….

ناشناس

چون الان پوشش از خانه مد اروپا میاد نه از اصالت تاریخی ایران
کاش خودمون با توجه با فرهنگ و اصالت و ریشه و عقایدمون مد برا خودمون و دنیایی که دوست دارن مد با اصالت بگیرن طراحی میکردیم

نگار

ای کاش میشد مثه دوره هخامنشی لباس میپوشیدم منظورم اینه اصالت ایرانی،،، سنت خودمونو داشتیم،،، نه این حجاب امروزی که افتضاح هست

amira

be ravayate tasvir besyar besyar khoob bood. baz ham az in negareha benegarid

Amirali

منبع این تصاویر، کتاب “نگار زن” ، از انتشارات انجمن بین‌المللی زنان می باشد.

http://www.tooran.ir/soroodeha/negarezan/negarezanhome.html

آناهیتا

واقعا دستت درد نکنه،این آدرس خیلی خوب وبه درد بخوربود

sajjad

خیلی مطالب زیبا وخواندنی را توانستم تحقیق کنم .

متشکرم

حسن

البته زنان در ایران باستان از نظر اجتماعی هم نقش موثری داشته اند این پوششها هم می تواند مدرکی بر ارزش و احترام زنان در گذشته ایران باشد زنان نیمی از جمعیت هر کشور را تشکیل داده ونیمی از قدرت بالقوه را هم در اختیاردارند وجود امپراطوریهای پرقدرتی مانند حکومتهای ایران باستان باخذف و تحقیر نیمی از جمعیت جامعه مقدور نیست البته شخص عادل نام در تحقیر زرتشت و زرتشتیگری وایرانیان باستان باذکر منابعی گفته بود که ایرانیان زنان را خوار می شمردند و دیگر ادیان را آزار می رساندند البته این اتفاق در آخرین روزهای عمر ساسانیان شاید بوده… مطالعه بیشتر »

منصور

تعداد کم بود اما مشت نموه خرواربود .ومن کیف کردم ونیاکان مادری ومادر بزرگهای باستانی خودم را زیبا وبا وقار ومقتدر یافتم چه میشد همانطور که اینروزها به نیاکان خود فخر میکنیم واز ایرانی بودن خود سرفرازی میکنیم بعضی از آئین های خودرا تا جائی که میتوانیم زنده کنیم وخانمها از نمونه ها ی بالا الهام گرفته ودر این شرایط که چاره ای ندارند حجاب خودرا هر چه میشود ایرانی تر کنند تا حرفمان با عملمان همخوانی داشته باشد

پرواز

با سلام خدمت دوستان.تا جایی که بنده ی حقیر اطلاع دارم در آثار به جا مانده در دوران هخامنشیان(از نقاشی های دیواری گرفته تادیگر آثار) تصویری از هیچ زنی دیده نمیشه!میتونم بدونم که چطوری میشه فهمید که این زنان چه پوشاکی داشتن؟آخه اگه به تصاویر بالا هم دقت کنید میبینید که برای هر لباسی در گوشه ی تصویر الگویی وجود داره اما برای هخامنشیان نه؟!؟

علی امین زاده

با تشکر از تصاویر بسیار جالب این مقاله. اگر اشکالی ندارد، می خواستم از این تصاویر برای روزنامه دیواری فرزندان یکی از بستگان استفاده کنم.

ضمناً دعوتید به وبلاگم. منتظر حضور سبزتان هستم.

فکر نو

جناب مجید علی آتشی نیاکان مادر تاریخ تا زمان ساسانیان زنانشان لباس میپوشبدند وپس از آن لخت شدند عزیزم وگر نه آقای انی عکس آنها را هم در سایت خود میگذاشت شاید اجداد ما تا همین جا بود وپس از آن انی جان هم کاظمی شد .والا هخایی میشد.

arianbco

تبادل لینک یکی از موثرترین و ساده ترین روش ها برای افزایش پیج رنک و رتبه سایت شما در گوگل و در نتیجه افزایش آمار بازدید سایت و وبلاگ است. مزایای تبادل لینک: بیش از ۷۵% از بازدید کننده های سایت یا وبلاگ شما از طریق جستجو در گوگل و سایت های نظیر آن می باشد. در حقیقت هرچه میزان لینک های شما در سایت های مختلف بیشتر باشد، از درجه ی اهمیت بیشتری در هنگام جستجو برخوردار می شود و در نتیجه می توانید با تبادل لینک، به راحتی در صفحه ی اول و در صدر نتایج جستجو قرار… مطالعه بیشتر »

سوژه

با عرض سلام به همگی جهت اطلاعتون بجای نگاه به عکس تمام رنگی نگاهی به تصاویر ظروف کنید که تمام بدنشون پوشیدست از مو تا پایین

شهرزاد

نوع پوشش زنان در گذشته فوق العاده وخیلی باابهت بوده اما پوششهای امروزی رقت انگیزندمتاسفانه

علی

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی : واقعا از گذشته تا کنون مردم ایران زمین دارای هوش و فرهنگ والا و برتری نسبت به دیگر کشورها بوده اند شما حتی در طرز پوشش نیاکان ما هم نجابت و وقار و بزرگ منشی انها پی می بریم راستش برای من جالب این بود که عده ای از دوستان بر سر اینکه در گذشته زنان ایرانی از روسری یا چادر استفاده می کرده اند یا نه اختلاف کوچکی به وجود امده است اما کسی به نام های که برای زنان این تصاویر انتخاب شده است دقت نکرده است تمام این نام ها… مطالعه بیشتر »

نوروزفروغی

باسلام خدمت دوستان طرفدار ایران باستان اولاعیلام همان ایلام است وهردونوع نوشتاری صحیح است دوم همان طورکه ملاحظه کردین زنان دارای پوشش بودن امابدون چادرولباسهای عرب عقب مانده راستی چی شدکه ما اینقدر از اصول ودین وپیشرفتهای اجدادمان فاصله گرفتیم ودر سراشیبی سقوط افتادیم؟

اکبر

سلام دوستان عزیز بنده کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی خوندم در مورد الفبای عربی به آقای محمد از ایلام بگم که ما زیباترین الفبای دنیا رو داشتیم . پس از هجوم عرب برای اینکه مردم ایران راحت تر بتوانند قران یاد بگیرند الفبای عربی رو با زبان فارسی مطابقت دادند چون در آن زمان کسی حق نداشت قران را به جز زبان عربی بخواند یا بنویسد. دقت کردی ما در الفبا چهار حرف با واج یا تلفظ حرف ز داریم که بی مورد است تازه عربها چهار حرف نداشتن که برای الفبای فارسی ساخته شده مثل پ چ .چون… مطالعه بیشتر »

ناشناس

لغت انگلیسی! زبان های هندواروپایی ریشه مشترک دارن!

ناشناس

شما که سرت نمی کنی نگران اونایی سرشون می کنن نباش…

حسین

خیلی خوب بود ممنون

مريم شهباززاده

سلام ممنون از نوشتار خوب شما ولی دوست عزیز در نوشتن مطالب کمی دقت کنید عیلام دوره باستان با ع است نه با الف متشکرم

سوشیانت

دوست عزیز بندواژه(حرف) ع در زبان پارسی وجود نداره و مختص زبان عربی هست . نام عربی این حکومت عیلام هست و نام پارسی اون ایلام هست ؛ اگر دقت کنید نام یکی از استان های کشورمون در زمان پهلوی به این نام اختصاص داده شد که به همین دلیل با الف نوشته شد .

ایلخان سلجوق

ماد ها ترک بودن نه ایرانی.

مری

مادها آریایی بودند.

سوشیانت

دوست پان ترکیسم و نسبتا محترم ؛
مادها در سرزمین آذربایجان زندگی میکردند و این مربوط به قبل از کوچ ترک ها به باختر بود . پس از کوچ ترک ها از اختلاط دو نژاد ترک ، پارس و ماد نژاد آذری به وجود اومد که هم اکنون در جمهوری آذربایجان و آذربایجان ایران اون ها رو میبینیم .

مهرداد

بادرود
ماد ها از آریایی های اصیل بوده اند وهستند . پس از حمله ی مسلمانان وبرچیده شدن نظم ونظام و بر هم ریختن فرهنگ وبه وجود آمدن هرج و مرج ترکان از سمت قازان وتاتارستان به ترکیه امروزی چیره شده وباعث تغییر زبان آنها شدند ودر دوره عثمانی ها زبان قبایل ماد درسرزمین هایی که امروزه آذر بایجان نامیده شده اند، به ترکی تغییر یافت.من خودم یکی از افرادی هستم که زبان گذشتگانم در زمان حکومت سلجوقیان به ترکی تغییر یافته است به نظر شما من در خراسان جز نژاد ترک هستم یا پارت؟

علیرضا کیانی

درود؛ برای اینکه از نژادت مطمئن شی، باید ظواهر و چهره ات رو وارسی کنی. پوست سپید، موی خرمایی رنگ ( روشن یا تیره )، صورت مودار ( یعنی کم مو یا بی مو نباشه )، دماغ معمولی یا بزرگ یا استخوانی ( یعنی خیلی کوچیک یا گوشتی نباشه ) اینها نمونه هایی بود از سیستم ظاهر یک آریایی و در کل یک ایرانی، اگر این ویژگی ها را داشته باشید یک آریایی اصیل هستید. اگر در داشتن این ویژ ی ها ناقص باشید یعنی یکی را دارا و دیگری را ندارید، باید بگم که شما ترکیب نژادتون برهم خورده… مطالعه بیشتر »

مجید

در همه دورهها حجاب زنان ایران خوب بوده به جز دوره پهلوی که سعی کردن فرهنگ و حجاب ایرانو غربی کنند.