نبرد دانگ پو

دانگ پو:
نبرد دریایی دانگ پو نبردی بود که در خلال تهاجم ژاپن به کره (۱۵۹۲-۱۵۹۸) انجام گرفت. این نبرد بین نیروهای دریایی و ژاپن انجام گرفت و نتیجه ی آن پیروزی ای ها بود.
مقدمه:
روز بعد از نبرد ساچئون؛ به ناوگانش اجازه داد تا در دریای آزاد ساریانگ جایی که آنها به منظور اجرای یک پاتک بر ژاپنی ها برتری تکنیکی داشتند؛ استراحت کنند. بعد از دریافت گزارش هایی مبنی بر اینکه ۲۱ ژاپنی در بندرگاه دانگپو لنگر انداخته اند؛ در سحرگاه دوم جون مجددا ناوگان درحال استراحت خود را به نبرد فراخواند.
در دانگپو؛ یکی از زیر دستان کوروشیما میچی فوسا به نام کوروشیما میچی یوکی در حال فرماندهی سربازان خود به منظور غارت و سوزاندن یک ساحلی بود.
حمله:
زمانی که ناوگان کره به لنگرگاه دانگپو رسید؛ یی سون شین متوجه شد که بیرق فرماندهی این ناوگان ژاپنی در میان کشتی های دیگر متصل شده است. با علم به این فرصت طلایی؛ دریاسالار یی تهاجمی را با ناو فرماندهی خود ( یک ) به قصد هدف قرار دادن ناو فرماندهی ژاپن ترتیب داد. ساختار ستبر وی به اجازه داد تا به آسانی در میان خطوط کشتی های ژاپنی حرکت کرده و کشتی خود را درست در کنار ناو فرماندهی لنگر انداخته ی ژاپنی ساکن کند. ساختار سبک کشتی ژاپنی در برابر یک حمله ی گسترده مقاوم نبود و این کشتی در عرض چند دقیقه عرق شد. رگباری از گلوله های توپ که از کشتی لاک پشتی بر دیگر کشتی های ژاپنی ریخته می شد؛ باعث نابودی کشتی های بیشتری شد. کره ای ها کشتی های لنگر انداخته ی دیگر را محاصره نموده و شروع به غرق کردن آنها کردند. سپس ژنرال کره ای کوان جون تیری را به سمت کوروشیما پرتاب کرد. فرمانده ژاپنی کشته شد و یک کاپیتان کره ای داخل کشتی دشمن پریده و سر وی را از بدن جدا کرد.
سربازان ژاپنی بعد از دیدن قطع شدن سر دریاسالار خود وحشت زده شدند و در حالی که سردرگم بودند؛ توسط کره ای ها قتل عام شدند. دریاسالار یی به بخش زمینی دستور داد تا پایگاه دشمن را در ساحل نابود کنند اما بعد از شنیدن اخباری مبنی بر حرکت حداقل ۲۰ کشتی ژاپنی به سمت آنها در کوجه – دو؛ یکبار دیگر مجبور شد تا دستور خود را پس بگیرد. به دلیل اینکه خواست وی بیشترین برتری تکنیکی ممکن برای ناوگانش بود؛ او به کشتی هایش دستور داد تا از خلیج خارج شده و بادبان های خود را به سمت دریای آزاد بکشند. نبرد برای آن روز ادامه نیافت اما کشتی های ژاپنی به محض دیدن ناوگان هولناک کره ای ها با یک عقب نشینی عجولانه به یک تاریکی نزولی فرو رفتند.
پیامدها:
بعد از نبرد؛ کره ای ها ناو فرماندهی کوروشیما را جستجو کردند و یک بادبزن طلایی که شخصا توسط تویوتومی هیدیوشی به کوروشیما اهدا شده بود را ضبط نمودند. بعد از نبرد دانگپو؛ دریاسالار یی شروع به جستجو در جزایر اطراف کرد تا اینکه اخباری از ماهیگران دریافت نمود که نشان می داد ناوگان کوچک دیگری از کشتی های ژاپنی در لنگر انداخته است.این محل مکان نبرد دیگر دریاسالار یی سون شین بود.

نبرد دانگ پو

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

دیدگاه بگذارید

2 نظر در "نبرد دانگ پو"

دنبال کردن
avatar
مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رای
مژده
مهمان
مژده

مطالب تاریخ کره بسیار عالی است. درود بر شما