مانجوک

(؟-۱۱۹۸) ای در خلال ی کره ای گوریو بود. گفته می شود که وی برده ای متعلق به چوی چونگ هون ؛ یک دیکتاتور قدرتمند نظامی در آن روزگار بود.
در خلال سلطنت اویجونگ (۱۱۴۶-۱۱۷۰)؛ دولت با دادن مجوز به و خواجگان برای در اختیار گرفتن مقام های پائین دولتی؛ محدودیت ها را در مورد آنها تسهیل نمود. این موضوع سبب بی نظمی هایی در دولت شد. دوران سلطنت میونگ جونگ (۱۱۷۰-۱۱۹۷) نیز افزایش جایگاه اجتماعی برده ها را به خود دید. در سال ۱۱۹۷؛ چوئه چونگ هون میونگ جونگ را وادار کرد تا قدرت را تفویض کند و سپس او به تخت سلطنت نشانده و به یک حاکم نظامی با کنترل بالقوه تبدیل شد. در طول دولت وی؛ چوئه چونگ هون مدارای کمتری را نسبت به برده های نشان می داد و چندین حادثه در مورد برده ها در نقاط مختلف اتفاق افتاد.
در سال ۱۱۹۸ مانجونگ و بعضی دیگر از برده ها نقشه ی یک شورش را بر علیه اربابان خود در که سونگ ؛ پایتخت گوریو؛ کشیدند. یک سخنرانی از وی که در آن او نابرابری را زیر سوال برده است در کتاب تاریخی ” ” ثبت شده است. یک برده ی دیگر نقشه ی شورش را به ارباب خود فاش کرد و این برنامه شکست خورد. مانجونگ و بسیاری از برده های دیگر اعدام شدند.
مانجوک

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن