نبرد کوجو

؛که در سال ۱۰۱۹ (دهم مارس) به وقوع پیوست،نبردی بزرگ در خلال سومین جنگ (۱۰۱۸-۱۰۱۹) بود.این نبرد با پیروزی قاطعانه گوریو به پایان رسید.قوای گوریو ۲۰۸ هزار نفر و سربازان ۱۰۰ هزار نفر براورد شده اند.

بعد از عبور از ، سربازان خیتان به گوریو یورش بردند.اما ژنرال کره ای گنگ گمچان جریان آب را بند آورده و آن را در زمانی که سربازان خیتان در حال گذر بودند آزاد کرد.علی رغم متحمل شدن تلفات بسیار،بعضی از سربازان خیتان به سمت گه گیونگ پایتخت کره پیش رفتند.

در خلال نبرد انها، ژنرال   خطوط تدارکات سربازان خیتان را قطع کرده و به طور بی وقفه ای آنها را به ستوه آورد. سربازان خیتان که خسته شده بودند،تصمیم گرفتند تا شتابزده به سمت شمال فرار کنند.ژنرال که حرکات سربازان دشمن را تحت نظارت خود داشت، به آنها در مجاورت منطقه کوجو حمله کرده و این نبرد با پیروزی کامل سلسله گوریو به پایان رسید.

عواقب بعدی:

در حالی که تلفات گوریو در این جنگ ناچیز بود، بیشتر از نود هزار نفر کشته دادند. بعد از نبرد، گفتگوهای صلح انجام شد و مجددا به گوریو حمله ننمودند.کره وارد دورانی طولانی از صلح با همسایه خارجی اش در آن سوی رودخانه آمروک شد.امروزه پیروزی در نبرد به عنوان یکی از سه پیروزی بزرگ نظامی ( دو پیروزی دیگر و نبرد هانساندو می باشند) در کره در نظر گرفته می شود.

نبرد کوجو

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
MOBINA
مهمان
MOBINA

عالی بود خیلی ممنون ازین مطالب ماثر و خوب
منم بسیار علاقه مند شدم به تاریخشون❤