سول چونگ

 ترویج کنفسیوسیسم در شیلا:

هانگول الفبای کره ای در سال ۱۴۴۶ توسط پادشاه سجونگ اختراع شد. هانگول به عنوان علمی ترین الفبا مورد تحسین می باشد، و برای یادگیری آسان است زیرا قابلیت نوشتن هر صوتی را دارد. اما حتی قبل از ایجاد هانگول نیز تلاشی برای نوشتن زبان کره ای در گونه ای متفاوت از الفبای چینی وجود داشت که ” ایدو ” نامیده می شد. آن محقق و نویسنده شیلا سول چونگ بود که با این روش ساده تر نوشتاری کره ای به میان آمد که صداها و معانیش از الفبای چینی به امانت گرفته شده بود.

سول چونگ یکی از ده عالم بزرگ عهد شیلا بود. او همچنین پیشرو کنفسیوسیسم کره ای به شمار می رود که آموزه های این مکتب را به کره ای ترجمه کرد. شایان ذکر است که سول پسر ونهیو می باشد که قابل احترام ترین راهب بودایی دودمان شیلا بود. در قرن آشفته هفتم میلادی و درست قبل از اتحاد سه پادشاهی، ونهیو بودائیت را در شیلا بنیان نهاد تا مایه تسلی مردمان متاثر از جنگ باشد. سپس او با شاهزاده خانم یوسوک دختر پادشاه مویول ملاقات کرد که سول را در سال ۶۵۵ به دنیا آورد. آنگاه ونهیو به زندگی دنیوی خویش بازگشت تا به موعظه آموزه های بودایی بپردازد و سرانجام توانست بودائیت را در شیلا ترویج دهد. اما متاسفانه او پیوندهای خود را با شاهزاده خانم یوسوک و پسرش گسست و سول جوان بدون پدر بزرگ شد.

علیرغم غیبت بدشگون پدر مشهورش، سول به قدری باهوش بود که حرفه ای نوید بخش به عنوان یک محقق داشته باشد. زمانیکه حروف چینی برای اولین بار در شیلا اتخاذ شد، او ماموریت یافت تا آموزه های کنفسیوسی را به زبان محلی ترجمه کند. با ترجمه نوشته های کنفسیوسی، کنفسیوسیسم به سرعت در سراسر پادشاهی شیلا گسترش یافت و علمای آن زمان سول را به خاطر ترویج راه های رسیدن به کنفسیوسیسم در شیلا مورد ستایش قرار دادند.

شرح زندگی وی در جلد ششم کتاب سامگوک ساگی در بخش زندگی نامه ها و دستاوردهایش نیز در شرح ونهیو (جلد پنجم) کتاب سامگوک یوسا آمده است. او با نام ادبی چونگجی و نام مستعار بینگ ول دانگ نیز شناخته می شود. سول عضوی از شش رده بالا در سیستم رده بندی خونی شیلا بود. سول چونگ به خاطر منظم کردن الفباهای ایدو و گوگیول که اولین سیستم های نوشتاری زبان کره ای بودند در یادها مانده است. الفبای ایدو قبل از سول چونگ نیز در شیلا مورد استفاده قرار می گرفت ولی فاقد هر گونه اصول منظمی بود.

پرتره ای از سول چونگ.

ترویج آموزه های کنفسیوس:

سول ” هشدارهایی برای پادشاه گل ” را نوشت که اولین قطعه داستانی کشور به شمار می رفت که اشیا را به عنوان شخصیت های اصلی برجسته می کرد. هدف از نوشتن این قطعه القای روح کنفسیوسیسم در پادشاه سینمون (سی و یکمین سلطان شیلا) بود.

این داستان که در ” سامگوک ساگی ” (منابع تاریخی سه پادشاهی) نیز آمده است، روایت می کند که چگونه گل صد تومانی که پادشاه گل ها است، با چالش انتخاب بین رز و گل پاسک برای رعیتش روبرو می شود. رز زیبایی خود را به رخ می کشد و با اغواگری می کوشد تا توجه پادشاه گل صد تومنی را جلب کند، در حالیکه گل پاسک که فروتن به نظر می رسد، نوید وفاداری لایزال خود را می دهد. پادشاه که مسحور زیبایی رز شده بود، به سمت انتخاب آن متمایل شد ولی گل پاسک را نیز به فعالیت واداشت تا در مورد این موضوع که دوستی با افراد صادق و وفادار چه مقدار برای پادشاه نادر است و همچنین فاصله گرفتن از افراد خیانتکار ناله سر دهد. پادشاه با شنیدن نصایح او به اشتباه ابلهانه خویش اقرار کرد و گل پاسک را برای مقامات وفادار خویش برگزید.

سیرت داستان در مورد گوش فرا دادن به کلمات ناملایم افراد وفادار و رد کردن کلمات چابلوسانه زیر دستان بی وفا استوار می باشد. پادشاه سینمون که از ایده خردمندانه سول برای تبلیغ یک ایده آل کنفسیوسی از طریق داستان شگفت زده شده بود، دستور داد تا این داستان در منابع تاریخی گنجانده شود تا به درسی برای حکام آینده تبدیل گردد.

این داستان باعث جلب اعتماد و دوستی پادشاه به سول شد و مسیر مستقیم و گسترده ای را برای او باز کرد تا به پست های بالای دولتی نائل آید. وی مطالعات فرهنگ و میراث شیلا را رهبری کرد و آثار بی شماری منجمله قطعه ای که روح سه باور عمده شیلا (کنفسیوسیسم، بودیسم و زِن) را ارتقا می داد به رشته تحریر درآورد.

اگرچه بیشتر نوشته های سول از بین رفته اند، اما احترامی که وی به دست آورده است تا به امروز باقی است. او به عنوان حکیمی بزرگ مورد ستایش می باشد و با پیشقدم شدن در یک راه جدید برای خواندن و نوشتن آثار چینی کلاسیک با اعتبار پدرش ونهیو رقابت می کند. مشخص نیست سول چونگ چه موقع و چگونه از دنیا رفته است، اما وی همچنان به عنوان شخصی ماندگار در کتابهای درسی و آثار آکادمیک کره ای باقی مانده است که به ما ارزش نبوغ آکادمیکی را می آموزد.

سول چونگ گاها به عنوان نیای خاندان گیونگجو سول در نظر گرفته می شود ولی نظرات در این مورد متفاوت است زیرا نام خانوادگی سول مدت ها قبل و در زمان تاسیس شیلا نیز یافت شده است. او یکی از هجده حکیم کنفسیوسی کره ای می باشد که در زیارتگاه کنفسیوسی ملی کره گرامی داشته شده است.

مقبره سول چونگ.
منبع رادیو جهانی کی بی اس ویکی پدیا انگلیسی
عضویت
اطلاع از
guest

1 نظر
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
محمدرضا
امتیاز :
     

سلام ممنون بابت مطالب مفید تون
خدا قوت
طاعات و عبادات قبول حق