پادشاهان عثمانی، سلطان مراد دوم

مراد دوم ششمین پادشاه و خلیفهٔ شاهنشاهی عثمانی بود ، که به تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۴۰۴ در آماسیه چشم به جهان گشود . وی در سن ۱۷ سالگی بعد از فوت پدرش پدرش بر تخت پادشاهی نشست . او همچنین در ۳ فوریه ۱۴۵۱ در ۴۶ سالگی به علت سکته قلبی در ادرنه چشم از جهان فروبست. مراد دوم را در آرامگاه مرادیه ، در بورسا دفن کردند.

مراد دوم فرزند محمد یکم و امینه خاتون بود . وی با هما خاتون پیوند زناشویی بست . او در دو دوره بر تخت سلطنت نشست . دوره اول که از سال ۱۴۲۱ تا سال ۱۴۴۴ حکومت کرد ، در این دوره سلطان پیش از او محمد یکم و سلطان پس از او محمد دوم نام داشت . دوره دوم که از سال ۱۴۴۶ تا سال ۱۴۵۱ حکومت کرد ، در این دوره نیز ، سلطان پیش از او محمد دوم و سلطان پس از او محمد دوم نام داشت . وی از خاندان عثمانی و دین و مذهبش اسلام بود .

سلطان مراد برادرش مصطفی بدر را به حمید فرستاد تا بر آناتولی حکومت کند و شاهزادگان دیگری همچون یوسف بدر و محمد بدر را به بیزانس اعزام کرد .
مراد در دوران حکومت و سلطنتش با مسیحیان بالکان در جنگ و نبرد بود . در دوران سلطنت مراد ، عثمانیان برای اولین بار وارد جنگ با ونیز شدند . عثمانیان توانستند صربستان را تا رود دانوب و نیز بلغارستان را تسخیر کنند . مراد همچنین جنگی علیه شورشیان شمال آلبانی به‌راه انداخت ، اما از ادامهٔ جنگ سر باز زد .

مراد دوم
مراد دوم فرزند محمد یکم و امینه خاتون بود . وی با هما خاتون پیوند زناشویی بست .
منبع تاریخ پارسی
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها