با معروف ترین کوتاه قدان تاریخ آشنا شوید

کوتاه قدی و اختلال رشد قدی، یک مورد پزشکی به شمار می آید که در آن غده هیپوفیز در تولید هورمون رشد دچار مشکل می شود و در اثر آن، قد افراد مبتلا اغلب به بیش از ۱۳۰ سانتیمتر افزایش نمی یابد.

اما در طول افراد بسیاری با چنین اختلالی زندگی کرده اند که در این گزارش با مشهورترین آنها آشنا خواهید شد.

با معروف ترین کوتاه قدان تاریخ آشنا شوید

در زمان وقوع انقلاب کبیر کوتاه قد معروفی به نام ریچبورگ با ۵۸ سانتیمتر قد به نفع انقلاب جاسوسی می کرد. او با تقلید نقش یک کودک و همراه زنی که نقش مادر او را داشت به جمع آوری اطلاعات می پرداخت. می گویند او حافظه فوق العاده قوی داشت و در مدت زمانی کم اطلاعات قابل توجهی را حفظ می کرد. گفته می شود او در دستگیری لوئی شانزدهم که قصد فرار به خارج از پاریس را داشته نقش مهمی ایفا کرده است. ریچبورگ در سال ۱۸۵۸ میلادی و در ۹۰ سالگی از دنیا رفت.

استیلا رایدلی

با معروف ترین کوتاه قدان تاریخ آشنا شوید

در زمان های گذشته بیشتر افرادی که از اختلال رشد قدی رنج می بردند، در سیرک ها به کار گرفته می شدند. معروفترین آنها استیلا رایدلی بود که سرانجام در سال ۱۸۷۰ با یک دزد آشنا شد و به سرقت و جیب بری روی آورد. هیچ کسی نمی توانست تشخیص دهد که رایدلی چهل سال دارد. او با لباس های بچگانه می توانست خیلی راحت به هر طرف سرک بکشد و اشیای قیمتی را بدزدد و درون عروسک خود قرار دهد. سرانجام او با شاه دزد ماجرا که با او وارد یک رابطه عاطفی هم  شده بود درگیر می شود و به خاطر این مشاجرات در نهایت او را لو داده و به پلیس تحویل می دهند. پلیس از درون عروسک رایدلی مقدار قابل توجهی اشیای قیمتی خارج کرد. او به بیست سال زندان محکوم شد و در زندان از دنیا رفت.

همچنین بخوانید:  نظري به گذشته یونان باستان

با معروف ترین کوتاه قدان تاریخ آشنا شوید

او یک موسیقی دان نابغه بود و با وجود این که دستهایش کف نداشت می توانست به خوبی ترومپت بنوازد. او از داشتن کف پا هم محروم بود به همین دلیل او را بر روی میز می گذاشتند تا هنرنمایی کند.

با معروف ترین کوتاه قدان تاریخ آشنا شوید

در قرن نوزدهم مرد کوتاه قدی به نام برث هولد زندگی می کرد. او صورت غیر عادی و تا حدودی ترسناک داشت. برث هولد در خانواده فقیری به دنیا آمد و سرانجام به عنوان دلقک به قصر یکی از مناطق شمالی ایتالیا وارد شد. او به تدریج توانست پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند و به مرتبه وزیر دربار ارتقا پیدا کند. می گویند چهره ترسناک او نتیجه رسم و رسوم رایج شده در آن زمان بوده که به موجب آن نوزادان تازه متولد شده را به عمد  دچار اختلالات شکلی می کردند تا راحت بتوانند آنها را  به عنوان دلقک به قصرها وارد کنند. به این ترتیب کودکان را درون جعبه های چوبی و یا شیشه ای تنگ موسوم به (تشینج) قرار می دادند تا به استخوان های آنها فشار وارد شود. وقتی کودکان تغییر شکل یافته بزرگ می شدند آنها را در بازاری به نام (فیو رم مورینیوم) می فروختند. هر چقدر تغییرات چهره و بدن اساسی تر بود قیمت هم بالاتر می رفت.

با معروف ترین کوتاه قدان تاریخ آشنا شوید

کوتاه قدان در مصر

در با افراد دارای اختلال رشد قدی مانند آدم هایی با قد معمولی رفتار می شد و حتی به دلیل چنین اختلالی احترام بیشتری به آنها می گذاشتند. یکی از آنها در زمان خانواده پنجم فراعنه () به بالاترین مقام قصر دست یافت و پس از مرگ هم مقبره او را در کنار هرم خوفو قرار دادند.

همچنین بخوانید:  گنبد سلطانیه
با معروف ترین کوتاه قدان تاریخ آشنا شوید

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن