چند نکته درباره تاریخ آمریکا

۱-بنیانگذاری حکومت جمهوری در سال ۱۷۷۶م (۲۴۱سال پیش) بوده است و از این نظر از نخستین جمهوری های جهان یا نخستین آن می باشد.منظور جمهوری در معنای مدرن یا امروزی است.(ص۱۱۷)

۲-مهاجران اروپایی اولیه به این کشور آمدند و با کشتن بسیاری از بومیان سرخ پوست آمریکا،سرزمین های آنها را به چنگ آوردند و کشوری تازه به نام ایالات متحده آمریکا ساختند.

۳-نخستین رئیس جمهور آمریکا،جورج واشنگتن ژنرال نیروهای ملی در مبارزه با فرانسویان و سرخ پوست ها بود و نقش مهمی در پیروزی سپاه آمریکا داشت.(ص۲۶)

۴-نخستین رهبر و رئیس جمهور آمریکا (جورج واشنگتن) پس از اتمام جنگ،استعفا داد و به زندگی خصوصی اش بازگشت.او خواستار ریاست جمهوری نبود ولی به علت پیشبرد اتحاد ایالات متحده آن را پذیرفت.او از سال ۱۷۸۹ تا ۱۷۹۶ دو دوره رئیس جمهور بود و پس از آن قدرت را به جان آدامز سپرد.این تغییر داوطلبانه رهبری و انتقال قدرت از راه دموکراتیک چیزی بود که در گذشته بی سابقه بود.او می توانست با توجه به محبوبیت و قدرتی که به عنوان ژنرال ارتش داشت بر مردم با زور و تحکم حکومت کند ولی این کار را نکرد.(ص۲۶)

۵-در زمان آبراهام لینکلن،شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا،منشور آزادی بردگان نوشته شد که را در آمریکا منسوخ کرد.(ص۳۴)

 

۶-لینکلن قدی بلند و هیکلی نحیف داشت که در جمع رفتاری متین و ممتاز نشان میداد.نیز شخصیتی بذله گو و در عین حال مستعد افسردگی داشت.(ص۳۴)

۷-او به دست یک جنوبی متعصب(طرفدار برده داری) به نام ویلکزبوث با شلیک گلوله ای به قتل رسید.(ص۳۴)

ایالات متحده آمریکا،مارکوس وب،ترجمه شاداب،نشر ققنوس،چ۵م،پاییز۱۳۹۳ و نگاره یک کشتی در بندری در بوستون آمریکا از ویکیپدیا

شاهین زرین

خیلی عاشق تاریخم و مطالعه آزاد در این زمینه دارم. از نظر من علم تاریخ یعنی فهم گذشته برای تغییر امروز برای ساخت آینده بهتر. تاریخ باعث شده تا خیلی چیزا رو درباره پیرامون خودم،جامعه،سیاست و جهان بهتر بفهمم و سره از ناسره بهتر برام روشن بشه.پیشنهاد میکنم تاریخ بخوانید از نوع مطالعه آزاد. به قول ملک زاده نویسنده انقلاب مشروطیت،آدم با تاریخ عمرش خیلی بیشتر میشه.صدها و هزاران سال بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن