اختراع کبریت

اختراع کبریت

 

 

شاید برای بسیاری از ما بدون برق و اینترنت بسیار دشوار باشد، اما سخت تر از آن بدون کبریت بوده است. قبل از انسان ها چطور آتش درست می کردند؟ با استفاده از ذره بین یا سنگ چخماق؟ اولین کبریت در سال ۱۸۲۶ توسط داروشناسی انگلیسی به نام «» و به طور کاملا تصادفی به وجود آمد. او در حال هم ز دن چند ماده شیمیایی با تکه ای از چوب بود که متوجه به وجود آمده توده ای در انتهای آن شد. زمانی که می خواست آن توده را با یک دستمال تمیز کند، ناگهان دستمال آتش گرفته و شعله ور شد. کبریت اولیه که توسط جان اختراع شدند، تنها شامل مواد آتش زای سر کبریت می شدند، آنها هیچ چوبی نداشته و بسیار خطرناک بودند و به همین خاطر تنها در داروخانه ها به فروش می رسیدند.

پس از آن مقواهایی نازک ساخته شدند که کمی مواد آتش زا داشتند، این کبریت ها بر اثر اصطکاک و کشیده شدن روی هر سطحی آتش می گرفتند و باز هم بسیار خطرناک به نظر می رسیدند. مدتی بعد کبریت های چوبی وارد بازار شدند. این کبریت ها چوب های باریکی بودند که نوک آنها نخست گوگردی شده و سپس در کلرات پتاسیم و گوگرد اکسیژنه آغشته می شد و در آخر در محلول اسید سولفوریک فرو برده می شد. در سال ۱۸۳۰ «»ی فرانسوی، کبریت فسفری را اختراع کرد که با فسفر سفید ساخته شده بود. او نیز به طور کاملا تصادفی یکی از کبریت ها را به دیواره ای که از فسفر سفید پوشیده مسده بود، کشید و متوجه شد که کبریت بلافاصله شعله ور شد.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن