عبدالرحمن‌خان

با عبدالرحمن‌خان بیشتر اشنا شوید

خلاصه ای از زندگانی عبدالرحمن‌خان

 

در این مطلب از وبسایت تاریخ ما به زندگی عبدالرحمن‌خان میپردازیم . با ما همراه باشید .

 

امیر عبدالرحمن‌خان، سومین پسر امیر محمدافضل‌خان، نوهٔ امیر دوست‌محمدخان، امیر افغانستان (۱۸۸۰–۱۹۰۱) از دودمان بارکزی که در سال ۱۸۴۰ متولد شد. وی در زمان زمامداری پدرش بحیث فرماندار قطغن و بدخشان ایفای وظیفه می‌کرد. وی بر ضد کاکایش (عمویش) امیر شیرعلی‌خان برخاست و پس از شکست به بخارا فرار نمود.

در سال ۱۸۶۶ به افغانستان بازگشت و شیر علی خان را شکست داده، پدرش محمد افضل خان را بر تخت سلطنت نشاند. پس از سه سال شیر علی خان بار دوم قدرت را بدست گرفت وی پا به فرار نهاد.

پس از وفات شیر علی در سال ۱۸۸۰ زمام امور کشور را در دست گرفت. در دوران سلطنت وی بعضی از سرحدات کشور به شمول خط دیورند در سال ۱۸۹۳ نشانی شد. پس از چندی بر ضد کافرستان (نورستان امروزی که در آنزمان مسلمان نبودند) لشکر کشی نمود و آنها را جبرا به دین اسلام وادشت.

نسل‌کشی هزاره‌ها یا اقدام به نابودی یک طایفه از ساکنان بومی افغانستان، جنبه منفی این امیر دانسته می‌شود. وی در سال ۱۹۰۱ در باغ بالای کابل درگذشت و در آن شهر دفن گردید.

 

عبدالرحمن‌خان
عکس Abdur Rahman Khan of Afghanistan.jpg %d8%b9%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%84%d8%b1%d8%ad%d9%85%d9%86%e2%80%8c%d8%ae%d8%a7%d9%86 Tarikhema.org

عبدالرحمن‌خان
دوران ۱۸۸۰-۱۹۰۱
لقب(ها) امیر افغانستان
زادروز مابین ۱۸۴۴ – ۱۸۴۰
زادگاه افغانستان
درگذشت ۱ اکتبر ۱۹۰۱
محل درگذشت باغ بالای کابل، افغانستان
پیش از حبیب‌الله‌خان
پس از محمدیعقوب‌خان
دودمان سلسله بارکزایی
دین اسلام
منبع ویکی پدیا
ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
Notify of
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها