نصیحت آقا محمدخان قاجار به ولیعهدش باباخان

نصیحت آقا محمدخان قاجار به ولیعهدش باباخان

آقا محمدخان، رئیس، بنیان گذار و اولین شاه قاجار بود. وی مدت کوتاهی پادشاه ایران بود گرچه پیش از آن سال ها صرف تحکیم پایه‌های قدرت کرده بود. پس از به قتل رسیدن او در ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه.ق، در نوروز ۱۱۷۷ شمسی، فتحعلی‌شاه به قدرت رسید. نام او را به افتخار جدش فتحعلی قرار دادند اما تا قبل از رسیدن به پادشاهی باباخان خطاب می شد. در ادامه نصیحت آقا محمدخان قاجار به او را می‌خوانیم.

خواجه تاجدار در مملکتداری چه آموخته بود

رعیت چون آسوده گردد در فکر عزل رئیس و ضابط افتد و علی هذا القیاس. چون عموم اهالی ملک را فراغت روی دهد به عمال و حکام تمکین نکنند و در فکرهای دور و دراز درافتند، این گروه فرومایه را باید به خود مشغول کردن که از کار رعیتی و گرفتاری فارغ نگردند؛ و الا کار زراعت و فلاحت نقصان یابد و توفیر در غله و حاصل ضعیف شود وقحط پدیدار آید و لشکری از کار بیفتد و فسادهای عظیم روی دهد و ملک ازمیان برود.
ارباب زراعت و فلاحت باید چنان باشد که هر ده خانه را یک دیگ نباشد تا به جهت طبخ آشی یک روز به عطلت وانتظار بسر برند و الا رعیتی نکنند و نقصان در ملک روی کند.

منبع مورخان
ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
اطلاع از
guest
2 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
خسرو تورک قشقایی

من خسرو تورک قشقایی از نوادگان اغوزخان بزرگ و فرزند طاهرخان ایل بیگی از تفنگچی های صولت الدوله قشقایی از شما تقاضا دارم که درباره حکومت پرافتخار قاجاریه طوری ادبیات خود را بیان کنید که به شکوه این خاندان پرافتخار خدشه وارد نشود.با تشکر خسرو محقق تورک قشقایی

عماد

سلام اولا دوران خان و بچه خان و نوه خان بودن سالهاست که گذشته الان دوران اقازاده ها یا به عبارتی الاغ زاده هاست دوما الان کسی خان هست که خوان زندگیش پهن و پر وپیمانه باشد سوما تمام بدبختیهای این کشور و این مردم به خاطر شاهان قاجار و پهلویست که نتوانستند پادشاهی کنند مانند نیاکان ما در این سرزمین همه زن باره و عیاش

Best replica watches at watchesmall.is, sale swiss rolex replicas, tag heuer, hublot and more.