تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

داستان قتل عمر توسط فیروز نهاوندی

این جستار هیچ گروه مذهبی را در ایران هدف قرار نمی دهد و تنها هدف آن روشن کردن است هموطنان اهل تسنن و تشیع و مسیحیان یهودیان زرتشتیان و همه هوطنان با هر عقیده ای ایرانی هستند.

———————-

داستان قتل عمر توسط فیروز نهاوندی

سپاه پیروزمندانه از نبرد نهاوند باز می گشت سراسر میدان نبرد پر از خون ریخته شده ایرانیان بود پیرمردی همراه با عده دیگری از اسرا دست و پا در بند توسط به پشت جبهه حمل می شد اما در آن لحظه تازیان متوجه نشده بودند که پیرمرد یکی از فرماندهان سپاه ایران است

وقتی پیرمرد کشته ها و اسیران خردسال ایرانی را دید گفت:عمرجگرم را به اتش کشید سوگندکه قلبش را در می آورم در این لحظه بود که جرقه های انتقام از فرمانده دشم در دلش دمیده شد.

این اولین بار نبود که او اسیر شده بود یک بار در نبرد با رومیان نیز به اسرات در آماده بود.به همین خاطر عده ای نیز معتقد بودند که او از زرتشت به مسیحیت گرویده است.
پیرمرد به بردگی مغیره بن شعبه گماشته شد مغیره بدلیل اینکه پیرمرد دستان قدرتمندی داشت آهنگری و نجاری بلد بود و هنر های بسیار داشت به او لقب داد.در آن زمان ورود ایرانیان را به مدینه ممنوع کرده بود اما با اسرار های فراوان مغیره و بدلیل اینکه هنرهای فراوانی را بلد بود با ورود به مدینه موافقت کرد.

او بارها از ظلمهایی که توسط اربابش به او می شد به عمر شکایت برد اما جوابی نشنید وقتی که زنان و دختران ایرانی را در کوچه های شهر می دید که دسته دسته به کنیزی اعراب گرفته می شدند روحش در آتش می سوخت.

بعدها می گویند به بردگی عمر در آمد و تا آنجا که عمر روزی دو درهم به او می داد که مبلغ بسیار زیادی بود و تا آنجایی توانست اعتماد عمر را بدست آورد که اجازه می داد در پشت سر او و در کنار یاران پیامبر نماز بخواند.

مطالب خواندنی:

روزی عمر از او پرسید می گویند تو بسیار هنرمند هستی می توانی برای من آسیاب بسازی؟

لحظه ای اندیشید ظاهرا فکری به ذهنش رسیده بود بعد از درنگ گفت:چنان آسیابی برایت بسازم که آوازه اش در غرب و شرق طنین انداز شود.

در اینجا دو نظریه وجود دارد که نظریه دوم به نظر درست تر می آید:

عده ای معتقد هستند که فیروز همزمان با ساخت آسیاب خنجر دوسری را ساخت و وقتی عمر برای دیدن آسیاب آمده بود با آن خنجر عمر را کشت و در هنگام فرار با دلاوری تمام شش تن از محافظان عمر را نیز هلاک کرد و شش نفر دیگرشان را زخمی کرد.

گروه دوم نیز معتقد هستند که فیروز در مسجد به عمر حمله کرد و با سه ضربه او را کشت سپس به سرعت از میان جمعیت عبور کرد و به هر کس که می خواست بر او شمشیر بکشد ضربتی وارد نمود.

عبدالحسین زرین کوب در کتاب دو قرن سکوت می نویسد:

توطئه که  بعضی از ایرانیان ساکن مدینه در آن دست اندرکار بودند در ماه ذی الحجه بامداد سپیده دم عمر به نماز بامداد بیرون شد به مزیگت(گرگ و میش)و همه یاران پیامبر صف کشیده بودند و این فیروز نیز پیش صف اندر نشسته و کاردی حبشی داشت.دسته به میان اندر چنانکه تیغ هر دو روی بود.و راست و چپ بزند و اهل حبشه چنان دارند چون عمر پیش صف آید و فیروز شش ضرب زد از راست و چپ بر بازو و شکم و یک زخم از آن بزد زیر ناف از آن زخم شهید شد و فیروز بجست.
پیروز پس از گریختن از مدینه یازده سال در ایران بطور پنهانی زندگی کرد زن و فرزندانش را سپاهیان اعراب پیدا کردند و به بهانه انتقام جویی از عمر کشتند پس از سالها روز مکان وی نیز لو رفت و به محاصره در آمد و کشته شد عده ای نیز معتقد هستند وقتی خود را در محاصره اعراب دید خودکشی کرد و در آن لحظه بود که روحش به جمع همراهان و یارانش مانند رستم فرخزاد پیوست.

امروز در تاریخ ایران: (۲۳ آگوست ۶۵۱ میلادی) یکهزارو سیصد و شصتمین سالگرد شهادت پیروز نهاوندی (همدانی) بدست اعراب است.

داستان قتل عمر توسط فیروز نهاوندی
تصویری از آرامگاه پیروز نهاوندی در کاشان

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

59
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
علی
مهمان
علی

سلام…
من یه آذری زبان هستم و به تاریخ ایران خیلی علاقه دارم،به نظر من هویت ما ایرانی ها کمرنگ شده و بعضی اوقات فراموش میشه،خیلی خوبه که ما به تاریخ خودمون احترام بذاریم و نگاهی تحلیلی به گذشته داشته باشیم.
ممنون

شبستری
مهمان
شبستری

هویت ما مثل یک آتش زیر خاکستر هست هیچ وقت از بین نمیره شاید کم رنگ بشه اما تا اینکه کسی بخواد بهش دست درازی بکنه شعله میگیره .
یاشاسین ایران

حسین
مهمان
حسین

ای کاش ازشجاعت قهرمان اذربایجان بابک خرمدین بنویسند

اهورا
مهمان
اهورا

سلام به تمام ایرانیان عزیز
هر بار که داستانی از حمله وحشیانه اعراب به ایران و غارتها و تجاوزاشون اون هم به نام یک دین برتر اشک تو چشمام جمع میشه
در کشور ما فرهنگ ایرانی به درستی به ما آموخته نشد یا تحریفش کردن یا حذفش کردن ما باید این آیین و فرهنگ را به نسل بعدیمون انتقال بدیم
با تشکر از سایت و مطالب بسیار آموزندش
با آرزوی پیروزی و سربلندی ایرانیان

ایرانی
مهمان
ایرانی

بالاخره روزی فرا می رسد که ایرانی به خود خواهد آمد و آثار شوم فرهنگ عربی را به کلی از فرهنگ خود پاک خواهد کرد .؟ درطول این ۱۴۰۰ سال جنان ضربه ای خورده ایم که هنوز به هوش نیامده ایم .

سیاوش
مهمان
سیاوش

خوب لر ها هم ایرانی هستند و وطن پرست ولی باید به یا د داشته باشیم که همه اقوام ایرانی برای سر بلندی ایران زمین تلاش کردند

پیمان
مهمان
پیمان

فیروز و سایر ایرانیها ظلم و ستمی که عربهای گرسنه به سرشون می آوردند رو از نزدیک لمس میکردند و طبیعی بود ازآنها نفرت داشته باشند و تعصب و عشق کورکورانه به اسلام امروز باعث شده در کتابهای درسی این همه ستم نادیده گرفته و نیاکان ما رو تشنه و شیفته اعراب بیابانی نشان بدهند. فقط نمیدانم این همه شورش و نبرد برای بیرون کردن اشغالگران پس چه بوده؟
خواندن کتاب دو قرن سکوت خالی از لطف نیست.

کیان آزادی
مهمان
کیان آزادی

درود بر غیرت آن لر نهاوندی

علی
مهمان
علی

من از این موضوع سردر نمبارم بعضی ها ایا از مسلمان شدنشون ناراضی هستن . ما ایرانیها به بزرگان فرهنگ و ادب وعرفان خودمون افتخار میکنیم چون اونها نوابغ زمان خودشون بودن مثل مولانا.سعدی عطارو… اونها نوابغ عرصه علوم دینی عرفانی بودند که نه فقط ایرانیها بلکه تمام دنیا احترام خاصی به عقاید اونا قایلند . کسانی که براحتی توحین میکنند به بزرگان صدر اسلام لااقل قبلا از عقاید مفاخر خودشون اطلاع کسب کنند که براحتی باخوندن چند صفحه اول کتابهای اونا قابل دسترسیه . بعدش اگه اونها رو هم قبول نداشتن این ریسک رو بکنن که به جانشینان پیامبر… مطالعه کامل... »

دکتر حسین اسدی
مهمان
دکتر حسین اسدی

تو که اهل مطالعه هستی برو صحیح بخاری و صحیح مسلم را کامل بخون ببین مفاخر شما چه بر سر ریحانه پیامبر اوردند. در صحیح بخاری می خوانیم پیامبر فرمودند فاطمه پاره تن من است هر کس اورا بیازارد مرا ازرده است و هرکس مرا بیازارد خدارا ازرده است. درست هفتاد صفحه بعد در همان کتاب صحیح که به عقیده شما بعد از قران دومین کتاب مسلمین می باشد نوشته است آن دو ملعون بر خانه دختر پیامبر حمله کرده و به اتش کشیدند. و فاطمه در حالی درگذشت که از ان دو ناراضی بود. اگر باز هم اهل مطالعه… مطالعه کامل... »

پونه
مهمان
پونه

درود بر دوستداران ایران دوستان، تا زمانیکه بختیاری کوروش را از آن خود بداند،.. ایلامی بر سر ریشه مادری کوروش ، با بختیاری منازعه کند… لر، پیروز را جدا از ایران و از آن خود کند.. یا گیلک، اولین حکومتی را که حاکمان اعراب را سرنگون کرد (آل زیال) ایرانی نداند، گیلانی بداند… یا آذری یا کرد یا قشقایی یا فارس …………………………………….. ****«در این اشفته بازار حاکمان ما اعراب خواهند بود»**** پیروز برای ازادی ایران کشته شد بابک و مازیار و افشین برای ایران جان دادند چرا راه دور؟! ستار بهشتی برای آزادی ایران از دست نوادگان همان سامیان جانش… مطالعه کامل... »

بانو
مهمان
بانو
امتیاز :
     

من یک ایرانی هستم و به عنوان یک ایرانی با انچه که اعراب وحشی به نام اسلام بر سر مال و جانو ناموس مردم کشورم اوردند مخالفم نه با دین اسلام . مگر ما یکتا پرست نبودیم ؟ چه لزومی داشت که اعراب گرسنه به بهانه ی دین کشور ما را مورد تاراج خود قرار بدهند ؟ پس هدف فقط غارت گری و قدرت طلبی بوده و عزیزانی که خود را مدیون وحشیگری اعراب به جهت مسلمان شدنمان میدانند خیلی غافل هستند ۰ شما از اعرابی برای خود اسطوره ساختید که ناموستان را در بازار های مکه و مدینه حراج… مطالعه کامل... »

َامیر
مهمان
َامیر

همین الان سره کلاس درس چسرای عرب سر کلاس انگلیسی وقتی فهمیدن من ایرانی هستم. منو و یک خانم ایرانیه دیگر رو دست انداختند و به ما گفتند شما عقب افتاده هستید. ببینید چه روزی به سرما ایرانیای بیچاره اومده که مارو اینگونه خطاب میکنند.

ارش
مهمان
ارش

باقی این داستان رو ننوشتی. بعد از کشته شدن عمر توسط فیروز نهاوندی که نزدیک عید باستانی نوروز بود مردم برای یاد و خاطه فیروز نهاوندی فردی به نام حاجی فیروز رو درست کردند که صورتش را با ذغال سیاه کرده بودند که می خواند: حاجی فیروزه، سالی یه روزه، همه می‌دونن، منم می‌دونم، عید نوروزه. ارباب خودم سامالا علیکم، ارباب خودم سر تو بالا کن، ارباب خودم منو نیگا کن، ارباب خودم لطفی به ما کن. ارباب خودم بزبز قندی، ارباب خودم چرا نمی‌خندی؟ بشکن بشکنه بشکن، من نمی‌شکنم بشکن، اینجا بشکنم یار گله داره، اونجا بشکنم یار گله… مطالعه کامل... »

ملایری
مهمان
ملایری

واقعا؟ خیلی ممنون از اطلاعات خوب یکه به ما دادی دوست عزیز . امسال با شکوهتر از هر سال به یاد حاجی پیروز

دیاکو
مهمان
دیاکو

درود. اصل ایرانی بودن است نه قومیت ومذهب و دین موضوع کاملن شخصیست ولی دکتری که درباره عمرواسلام اونجوری مینویسه و خاندان محمد پیشنهاد میکنم کتاب تاریخ طبری رو بخونه تا اسلام پیامبرشون رو بهتربشناسه تا ازروی عقل ومنطق وبرهان سخن گوید نه احساس..تاریخ طبری تاریخیست که شیعه وسنی کاملن بهشاستناد میکنندوقبولش دارن .ودرکنارش کتاب ادیان ایرانی هم مطالعه کنند..

پرس
مهمان
پرس

دکتر پرس آبچیان لنگرودی دوستان احترام به عقاید و نظرات دیگران از اصول اولیه حق آزاد اندیشی و حقوق بشره. اما براستی بدون تعصب و احساسات ناسیونالیستی تاسف انگیزتر از جنایاتی که اعراب بیابانگرد در حمله به ایران مرتکب شدن عجین شدن ایدئولوژی اونها با فرهنگ ماست که شوربختانه چیزی از اون تمدن و فرهنگ باشکوه رو باقی نگذاشته. بر طبق اسناد و مدارک بسیار محکم(تاریخ طبری، فتح البلدان، تاریخ طبرستان و….) در حمله اعراب به ایران و خصوصا کشتار وحشیانه مردم تمیشه حسن و حسین حضور داشته اند. و ما اکنون از حسین برای خود اسطوره ساخته ایم.به باور… مطالعه کامل... »

محمود
مهمان
محمود
امتیاز :
     

خلاصه این مرد باغیرت ایرانی انتقام همه شیعیان را گرفت حالا فرقی نمیکنه که اهل کجای ایران بوده .

محمود
مهمان
محمود
امتیاز :
     

متاسفانه نمیگذارن سر مزارش برویم جل الخالق

حسین ارشادی
مهمان
حسین ارشادی

سلام بر شهدایی که بی گناه توسط اعراب جاهل بخاطر بدست مال و ثروت ایرانیان به خاک و خون کشیده شدند و درود و خسته نباشی به شما که تاریخ و وقایع واقعی را به تصویر و می نگارید
اما اگر پادشاهان ایران در آن عصر عادل بودند و حقوق مردم را محترم می شماردند ، اعراب جاه جرات نمی کردند به ایران نزدیک شوند و چنین جنایتی مرتکب شوند

افشار
مهمان
افشار

بهمن جازویه رامهرمزی قاتل کی هست؟

فرهنگ
مهمان
فرهنگ

گفته اند بهمن جازویه رامهرمزی که غلامی آزاد شده بوده همان ابن ملجم معروف است. که با دو تن دیگر از یاران پیمان میبندند تا سران اسلام را معدوم کنند. پای دیگر دوستان میلغزد و فقط ابن ملجم به مقصود میرسد.

مختار
مهمان
مختار

خدا لعنتت کنه که داری به دروغ قاتل علی رو ایرانی معرفی میکنی یهودی کثیف تفرقه انداز

راپین
مهمان
راپین

یه ایرانی نمیتونه هم مسلمون باشه هم وطن پرست عمر همانند امروز داعش ایرانیارو نابود کردو مسلمان پ مسلمانیت با ایرانی بودن هیچ سنخیتی نداره

aria
مهمان

من متقد هستم که یک روز ایران انتقام قادسیه رو میگیره و یک بمب اتم میزنه تو دل عربستان تا با خاک نابود بشه . مکه و اینا هم حالیش نیست.

مدافع
مهمان
مدافع

اقای محترم توی ک حرف از زدن عربستان و خانه خداوند و مسجدالنبی میزنی خداوند تو قران حفاظت خانه شو کرده مگ اصحاب ابرحه یا اصحاب فیل یادت نیس ک چ بلای ب سرشون اومد ب وسیله پرنده ی ب نام پرستو هلاک شدن مگ‌می خوای هلاک شی رافضی

یه ایرانی
مهمان
یه ایرانی

عمر ملعون پست تنها بخاطر افتخارات عربی خودش به ما حمله کرد و نه اسلام چرا نمیفهمید؟؟! در ازای چیز هایی که به اونها دادیم اونا هچیزی به ما ندادن مگر تحقیر هیچوقت همین مشاهیر ایرانی مسلمانی که اسمشون رو میبرید از عرب ها خوششون نمیمومد و یا حتی از اونها متنفر بودن تو فقط تصور کن که کشور به ما به روزی افتاد که عمر سعد برای بدست اوردن ملک ری وارد جنگ با امام حسین(ع) شد فقط ببین کشور ما به دست چه حرومزاده هایی افتاد و چه حرومزاده هایی حاکم ما شدن اگه قرار بود فرستاده ی… مطالعه کامل... »

حسن
مهمان
حسن

سلام
من به این آقا پیمان یه جوابی داده بودم که نمیدونم چرا پاکش کردن. فقط متآسفم برای تاریخ ما

حسن
مهمان
حسن

سلام
من به این آقا پیمان یه جوابی داده بودم که نمیدونم چرا پاکش کردن. فقط متآسفم برای سایت تاریخ ما

حمید
مهمان
حمید

سلام
متاسفانه مطلب برای تحریف اذهان بود روند اتفاقات صحیح بود ولی برخی حقایق نادیده گرفته شده که در کشور ما این خیلی معمول هست اگر برگی از تاریخ به نفع ما نباشه اون رو تحریف میکنیم

کوروش
مهمان
کوروش

مگر نمیدانید در ایران قدیم برایی افزایش بهره وری شغلها طبقه بندی شده بوده؟ چطور فرمانده سپاه هنرمند و آهنگر و نجاری بلد بوده. خجالت بکشید تا کی میخواین تحریف کنین ؟

گیلانی
مهمان
گیلانی

درود بر هم میهنان دلبندم ۱-تمامی اقوام که در این گربه ی بزرگ زندگی میکنند دربقای آن سهم دارند همانند باقرخان و سالار خان که در زمان مشروطه مانند کرد ها ولور ها فارس هاوحتی اعراب مثلا در زمان جنگ اعراب در جنوب دوشادوش ما جنگیدند . اما چند نکته ۱-اگر قومی حق داشته باشد ایران عراق ترکیه و سوریه را به ارث برد آن نژاد آن نژاد نژاد کرد است زیرا از ۸۰۰۰ سال پیش(بیشتر از دیگر نژاد ها) در این منطقه بود است ولی تاکنون هیچ حکومت مستقل کردی وجود نداشته است ایرانیان در بسیاری جاها نشان داده… مطالعه کامل... »

بهروز
مهمان
بهروز

به تمام دوست انی که کامنت گذاشته اند درود و سلام می دهم -تمامی کامنت ها را خواندم و استفاده بردم-دوستان همه ایرانی هستیم و از سالیان پیشتر پدران ما در این سرزمین با هم زیستند حکومت در این سال ها از یک قوم به یک قوم دیگر واگذار شده و هر از چند گاهی یک تیره از تیره های گوناگون ایرانی بر این سرزمین حکم رانی کرده اند-واقعیت این است که ایران با همه این قومی ات ها وجود پیدا می کند ایران بدون بلوچ-سرزمین رستم- ایران بدون لر-سرزمین فیروز شهید-و … معنا پیدا نمی کند ایران با همه… مطالعه کامل... »

فریدون
مهمان
فریدون

روحت شاد فیروزان

Yousof
مهمان
Yousof

بیشتراطلاعاتی که ارائه دادین باکمال احترام دروغ محض وخیال پردازی درموردیک مجوسی است

reyhaneh
مهمان
reyhaneh

به اسم اسلام باقصاوت همه چیز ازبین بردن والانم دوباره نابخردا به اسم اسلام همه چیزو به نابودی کشیدن

غلامرضا
مهمان
غلامرضا

گذشته هاگذشته!زیادنبایدفکرخودمان رارگیرگذشته بکنیم!بلکه بایدازبدوخوب گذشته عبرت بگیریم وبرای آینده راه درست راانتخاب کنیم!گذشته عین آئینه اتومبیل است!اَگرنباشه نمیشوددرست رانندگی بکنی!

لر شیراز
مهمان
لر شیراز

اگر لرها نبودند شما فارسها به چه می نازیدید؟تمام امپراتوریهایی که شما بدانها می بالید از لرستان وبختیاری برخاسته اند وپوشش سربازان هخامنشی دقیقا” لریست.فیروز همه که لر نهاوندی بوده به شما چه؟

مهدی
مهمان
مهدی

دوست عزیزاین دیدگاه نژادپرستانه دیگرچه دیدگاهی است؟؟؟؟؟چه فرقی میکندلروکردوفارس وترک وبلوچ وبختیاری و…..ویاهرنژاد دیگرایرانی؟؟؟؟این هاهیچ اهمیتی ندارند مهم اینه که ماهمه ایرانی هستیم ما ایرانی هاهم بایدوطن پرست باشیم نه نژادپرست!!!!!من خودم فارسم ولی برام نژادهای دیگه ی ایرانی هیچ فرقی ندارن وبرام لروفارس وکرد وترک و…….همه یکسانند……ازاین مرزپرگهرهم امپراطوری های بزرگ ازنژادهای مختلف ایرانی برخواسته اند واین که ازچه نژادی هستند هم مهم نیست بلکه مهم این است که همگی ایرانی بوده اند.هخامنشیان هم ازنژادفارس بوده اندنه لر!!!!که البته بنیانگذارامپراطوری هخامنشی کوروش کبیر ازنظرمادری نوه ی آخرین شاه مادآستیاگ بوده واین که نژادمادهاچه بوده بین نژادهای مختلف ولرمحل تردیداست… مطالعه کامل... »

asghar
مهمان
asghar

سلام آقا مهدی گل از اینکه شما خیلی زیبا همه رو به داشتن غیرت ایرانی و ملی دعوت می کنید ممنون من قصد مجادله با شما رو ندارم و همین که میبینم اینقده قشنگ به ایرانی بودنت افتخار می کنی خوشحالم فقط مطلبی رو خواستم یادآور بشم. ما در کنار ایرانی بودن نباید مسلمان بودنمان رو فراموش کنیم در جنگ یکی پیروز میشه و یکی شکست می خوره باید دید عواقب اون شکست یا پیروزی چیه؟بهتره ماتاریخ رو به طور صحیح و بدون غرض مطالعه کنیم. دوم اینکه در کنار اقوام و نژادهای مختلف در ایران ، مذاهب مختلف رو… مطالعه کامل... »

ملایری
مهمان
ملایری

آفرین به شعور تو آقا مهدی معلوم هست که آدم فهمیده ای هستی که در بند این مسایل قومی و نژآدی نیستی

منوچهر
مهمان
منوچهر

بسیار نکو، ارزشمند و قابل احترام.

تنها نکته ای که می خواهم عرض کنم این است که بدون تائید و تکذیب مطالب گفته شده ، عصر جدید رو عصر حرمت به انسانیت می دانم. عصری که دران حرمت اعتقادات کهنمان نباید مارا از جستجو برای کشف واقعیات، پرهیز از داستان پردازی به قصد اعتقاد سازی، تکرار تبعیت از اعتقاداتی که با روی کرد دیگر قابل تبعیت نیستند بپردازیم.

ما اعتقادات خودمان و خودمان را نیز باید زیر سوال ببریم تا بتوانیم، راه صحیح انسانگونه زندگی کردن در عصر تکنولوژی فوق پیشرفته رو پیدا کنیم

پیمان
مهمان
پیمان

به جای این حرفها به این فکر کن اعراب از نوامیس فارسها گرفته تا حتی لرها را مورد تجاوز قرارداده و به غرور و اجداد و فرهنگمان بی احترامی کردند. فکرش رو بکن عربها نیاکان ما و شما رو برده خودشون میدانستند و ما تازه به خاطر اونها چند ماه از سال رو به سر و سینه خودمون میزنیم و از خرج زن و بچه مون برای مرده هاشون گنبد ساخته و با افتخار به عربی هم شده لفظ قلم حرف میزنیم.

asghar
مهمان
asghar

سلام آقا پیمان عزیز به نظر فضای مجازی بهترین محیطی است که بشه تبادل نظر کرد و در کنار این اظهار نظرها بهتره که از الفظ زیبا بکار برده بشه در منطق ما اریانیها توهین جایگاهی نداره.اینکه آدم نسبت به برخی رفتارها سوال داشته باشد نا اینکه اون روفتار رو زشت بدونه و براش هم دلیل احساسی داشته باشه تا منطقی خیلی تفاوت هست.

حسن
مهمان
حسن

سلام آقا پیمان ما کاری به کار اعراب ندایم. عرب بودن یک نژاد هست ما به خاطر پیامبر دینمون اسلام، و فرزندانشون گریه و عزاداری می کنیم. نه به خاطر عرب بودن پیامبر(ص) و فرزندانش. حالا اگه پیامبر(ص) و فرزندانش عرب باشن یا ایرانی یا ژاپنی یا اروپایی، فرقی نداره. ما با فکر و عمل پیامبر(ص) و فرزندانش کار داریم. اگر اینجوری فکر کنیم که باید به اروپایی ها و آمریکایی ها و… هم ایراد بگیریم که چرا از حضرت عیسی(ع) حرف می زنن؛ چون حضرت عیسی(ع) در فلسطین بدنیا اومد و همونجا هم پیامبری کرد؛ اما حالا چرا اروپایی… مطالعه کامل... »

sha11
مهمان
sha11

سلام
دوستان نژاد پرست نباشین اولین نژاد پرست عالم شیطان بود
که گفت آتش به گل سجده نمیکنه

پونه
مهمان
پونه

درود بر دوستداران ایران دوستان، تا زمانیکه بختیاری کوروش را از آن خود بداند،.. ایلامی بر سر ریشه مادری کوروش ، با بختیاری منازعه کند… لر، پیروز را جدا از ایران و از آن خود کند.. یا گیلک، اولین حکومتی را که حاکمان اعراب را سرنگون کرد (آل زیال) ایرانی نداند، گیلانی بداند… یا آذری یا کرد یا قشقایی یا فارس …………………………………….. ****«در این اشفته بازار حاکمان ما اعراب خواهند بود»**** پیروز برای ازادی ایران کشته شد بابک و مازیار و افشین برای ایران جان دادند چرا راه دور؟! ستار بهشتی برای آزادی ایران از دست نوادگان همان سامیان جانش… مطالعه کامل... »

ملایری
مهمان
ملایری

انسان های کوتاه فکر و بیسواد همیشه به این مسایل قومی نژادی فکر می کنند و آنها رو مطرح می کنند . ما ندیدیم یک آدم باسواد و محترم تو بند این چیزها باشد.

هانی
مهمان
هانی

سلام عمر فرمانده نبود به نظرم ولی وقتی زنان اعرب را به اسیری گرفتند عمر رض پرسید فرزندانشان کجاهستند یارانش گفتند که راه ایران تا اینجا دور بود ما نتونستیم فرزندانشان را بیاریم چون تلف میشوند و میمیرند عمر گفت شما در دل فرزندانشان کینه کاشتید و من نمیتونم کاری کنم به همین خاطره که تا الان ایرانیان بر عمر رض لعنت میفرستند هر چند حضرت علی رض میفرماید لعنت نکنید که من نمیخوام شما لعین باشید البته این رو من شنیدم و از واقعیتش مطمئن نیستم و خدا عمر رض بیامرزد که اسلام را برایمان آورد و خداوند این… مطالعه کامل... »

اهورا
مهمان
اهورا

لعنت بر تمام کسانی که به تاریخ تمدن و فرهنگ ایرانی ضربه زدند از زمان حمله اعراب تاالان

دکتر حسین اسدی
مهمان
دکتر حسین اسدی

خیلی احمقانه هست اگر فکر کنید تنفر ایرانی از آن ملعون به خاطر جدا کردن مادران از فرزندان باشد. آن شخص از وقتی ملعون شد که در دین خدا انحراف ایجاد کرد و درب خانه جگرگوشه پیامبر را به آتش کشید. طبق روایات مهدی موعود(منتقم) آن دو ملعون را از قبر بیرون می کشد بعد گردن زنده و جسدشان را سوزانده و بر باد می دهد.
هر کس در گوشه ای از ذهنش کوچکترین محبت و گرایشی بر انها داشته باشد بهشت ابد الدهر برایش حرام است.

فرهنگ
مهمان
فرهنگ

مهدی موعود هیچگاه این عمل منفور و زشت را نخواهد کرد
جسم آن فرد نبود که به اسلام ضربه زد. بلکه تفکر مسموم و عقاید مکروهش ما را خانه خراب کرد.
مهدی با فکری که او و خیلی های دیگر امروزه دارند کار دارد و نه با تکه های استخوان

شبستری
مهمان
شبستری

از وقتی که فرهنگ و تمدن ما رو به تاراج بردند و با خشونت تمدن ما رو تا مرز نابودی بردند ملعون ما ایرانی ها شدند وگرنه ما آن زمان مسلمان نبودیم بلکه زردشتی بودیم و یهودی و مسیحی .آقا بیهوده صحبت نکنید .

مجید م علی
مهمان
مجید م علی

با سلام اینکه عمر لعن میشود بخاطر بسیاری از اعمال غیر انسانی بوده که او انجام داده بود . ۱ ) فرار مذبوحانه هایش از جنگ با کفار . ۲ ) توهین به ساحت مقدس حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم . ۳ ) غضب خلافت و امامت حضرت علی علیه السلام ( هر چند که ابوبکر سرش را کلاه ذاشت و برای مدت دو سال او را از خلافت بدور نگه داشت ) ۴ ) هجوم به بیت اهل البیت علیهما السلام که منجر به جراحت حضرت فاطمه سلام الله علیه شد و در نهایت باعث… مطالعه کامل... »

شهاب
مهمان
شهاب

دوست عزیز: ۱- فرار از جنگ را طبق آیه ی قرآن ، خدا بخشیده است . و کسی نیست که اون آیه را نداند و دیده باشد و همه جا اثبات شده است. ۲- توهین به پیامبر را چگونه ثابت میکنی؟! ۳- غصب حکومت؟؟؟این دیگر چه سخن بیهوده ایست؟همه میدانند که خلافت حق علی نبود.حتی خود علی! ۴- هجومی در کار نبود.اگر بود حتما در نهج البلاغه میامد!!! ۵- کدام بدعت؟با سند حرف بزنید لطفا. ۶- بنطر شما در جنگ هر کسی که میخواست شمشیر بکشد، همون لحطه عمر اونجا بود که اجازه بدهد یا ندهد؟؟ مثلا در مورد اتخابات… مطالعه کامل... »

پویا
مهمان
پویا

آفرین من حرف شهاب رو میپسندم

مختار
مهمان
مختار

من کنت مولاه فهذا علی مولاه‌ شهاب این دستور خدا بود در غدیر خم به پیامبر که اعلام کرد عمر گذاشت زیر پاش اما ایه قران رو داری دروغ میگی و بر عکس گفتی و در اخر تو یک یهودی هستی که داری اختلاف میندازی بین مسلمانها گولش رو نخورید اینها همه جا هستن و اسراییلی هستن

مختار
مهمان
مختار

دهنت رو ببند هانی وطن فروش تو از قاتل فاطمه دفاع کردی . مطمین باش جواب کارت رو پس میدی کسی که حق علی رو خورد و به دستور خدا و رسولشمن کنت مولاه فهذا علی مولاه عمل نکرد تف به روی تو باد نه ایرانی هستی نه مسلمان

تقی
مهمان
تقی

افرین بر این ایرانی شجاع
با کشتن این م… لطف بزرگی به اسلام کرد و گرنه معلوم نیست در ادامه می خواست چه دستور های وحشیانه و غیر انسانی صادر کنه که بعد به اسم اسلام تموم بشه.