معبد مهر مرجوی

معبد مهر مرجوی

 

 

آیین یکی از قدیمی ترین ایرانی است که پیش از زرتشت و حتی پس از آن رواج داشته است. ایزد آنان نامیده می‌شد. این دین که پیش از آئین زرتشت در فلات رواج داشت و رگه هایی از آن وارد آییئن مزدایی شد، بر اساس نوعی از عرفان، رمزو رموز و آیین های باستانی شده بود. مراسم دینی دین مهرپرستی در «مهرابه ها» یا «مهراب» هایی که در غار شده بود، انجام می یافت.مهر در زبان فارسی به صورت میترا و در زبان اوستایی به صورت میثره تلفظ می شد.

معبد مهر مرجوی

امروزه چندین مهرابه در ایران و سایر کشور‌های یافت شده است که یکی از آنها نیایشگاه مهر ورجوی مراغه است. روستای ورجوی در ۶ کیلومتری جنوب شرقی مراغه واقع شده است و در ۲۰۰ متری جنوب غربی روستای فوق گورستان بزرگ و قدیمی با سنگ‌های قبر متعلق به قرن دهم هجری وجود دارد و در آن بک بنا ایجاد شده است. این بنا یک معبد بزرگ است که متعلق به پیروان آیین مهر است. غار مهری در مراغه یکی از قدیمی ترین غارها و مهرابه ها است که تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی قرار دارد.

 

مهرپرستان این نیایشگاه را در زمان اشکانیان(۲۴۸-۲۲۴ پیش از میلاد) با بٌرش یک خَرسنگ و ساختن یک ورودی با پهنای ۵٫۴۰ متر ساخته‌لند. یک پشته‌ی شیب‌دار به یک راه‌روی زیرزمینی می‌رسد که سقفی هلالی شکل در ورودی غار ایجاد کرده است. بُلندای سقف راه‌رو از زمین ۲٫۵ متر است و خود راه‌رو ۱۷٫۶۰ متر درازا دارد.

همچنین بخوانید:  دورة سلطنت ميانه مصر باستان

معبد مهر مرجوی

معبد مهر ورجوی نیز از قرن هشتم هجری همانند دیگر معابد صخره ای به وسیله ی فرقه های صوفیه به عنوان خانگاه استفاده شد.راه‌روی میانی حفره‌های فراوانی دارد که به اتاق‌های زیرزمینی با سقف گُنبدی شکل می‌رسد. این حفره‌ها در این سقف‌ها در دوره‌ی اسلامی و به منظور روشنایی ساخته شده‌اند. سراسر سالن اصلی, نوشته‌های قرآنی به دبیره ی نسخ دیده می‌شود که دور دیوارها و ورودی‌ها را مانند کمربندی دربرگرفته است. این بخش‌ها پس از اسلام و در زمانی که این جایگاه به عنوان خانقاه صوفیان یا مسجد ِ قبرستان از آن بهره برده می‌شد در درازای زمان از میان رفته‌اند.در پایان سالن اصلی، سکویی با دو پلکان وجود دارد که در گذشته به درب چوبی کوچکی می‌رسید. پس از ورود به این درب, سالنی مدور با ۶ متر درازا دیده می‌شود که مردم ورجوی آن را آرامگاه «ملامعصوم», دوست و یار پیامبران می‌دانند. آرامگاه با سنگ ساخته شده و کمان گنبدی شکل زیبایی در پیرامون دیوار به چشم می‌خورد.در میان تالار، گوری چوبی با اندازه ی ۱*۲ متر وجود دارد که آرامگاه ملا معصوم را می‌ده.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن