تاریخچه پمپ آب و دستگاه تصفیه آب در ایران

در این مقاله به تاریخچه دستگاه تصفیه آب و شکل گیری آن از سال ۲۰۰۰ تاکنون خواهیم پرداخت. پس اگر به تاریخ و موفقیت علاقه دارید با ما همراه باشید. حتماً برای خیلی از افراد سؤال پیش آمده که در سال‌های قبل هنگامی آن‌قدر علم پیشرفت نکرده بود، افراد برای خوردن آب تمیز به کارهایی می‌کردند. معمولاً در گذشته مردم اولین از آب چشمه یا رودخانه استفاده می‌کردند که خوشبختانه این دو دارای آلودگی‌های زیادی نیستند.

البته این حرف فقط یک گمان است و نمی‌توان گفت ۱۰۰ درصد مهم است، چون همان‌طور که می‌دانید در گذشته با بیماری‌های خیلی ضعیف حتی امکان مرگ برای افراد وجود داشت.

گرما در تصفیه آب

همان‌طور که امروز هم به این نکته اشاره می‌کنند، گرما ضدعفونی کننده بوده و خیلی از افراد برای کشتن میکروب و آلودگی‌های مواد غذایی از گرما استفاده کرده و آن‌ها را می‌پزند. در یـونان باستان نوشته‌هایی با قدمت ۲۰۰۰ ساله وجود دارند که روش‌های تصفیه آب را شرح دادند. حتماً الآن برایتان سؤال شده که یعنی این اصطلاح تصفیه آب هم در ۲۰۰۰ سال قبل وجود داشته؟ در جواب سؤال باید گفت خیر اما به طرز دیگری بیان شده است.

برای مثال ابتدا برای کشتن و از بین بردن آلودگی‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها از گرما و آتش استفاده می‌کردند. در مرحله دوم که ما به آن فیلتراسیون می‌گوییم، با ماسه و شن، آبی پاک و تمیز را به دست آوردند. انگیزه جوشاندن آب به دست آوردن مزه بهتری بوده است زیرا در آن زمان هنوز مردم با میکروب‌ها و ویروس‌ها آشنا نبودند.

تصفیه آب در قرون وسطی

تمدن‌های باستانی مثل رم و یونـان، آبشارهای بسیار بلند و شگفت انگیزی را که انتهای خود پنبه داشتند؛ را به وجود آوردند. این دستاورد به عنوان سیستم آب شهری شناخته و نامیده می‌شد. تمدن مایان نیز از فناوری تقریباً مشابه یونانیان برای ارائه آب ساکن شهری استفاده می‌کردند.

اولین فردی که به آزمایشان تصفیه آب پرداخت؛ فرانیسی بیکن بود. فرانسیس در سال ۱۶۷۲ معتقد بود که با فیلتری از جنس ماسه و شن می‌تواند آب شور دریا را قابل خوردن کند و بدین صورت با کمک افراد آبراهی از دریا ایجاد کرده و فیلتری در راه آن قرار می‌داد. این کار باعث پایین آمدن غلظت نمک دریا می‌شد.

اگر برگردیم به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، باید به اختراع مصـریان توجه کنیم که از آلوم شیمیایی برای نشست ذرات استفاده می‌کردند. از این وسیله و روش تصفیه تصاویری در مقبره‌ها پیدا شده است. اگر هم به ۵۰۰ سال قبل از میلاد برگردیم باید به بقراط  اشاره کنیم. بقراط عمل الک کردن آب را اختراع کرده و اولین کیسه فیلتر را به دست آورد. این کیسه فیلتر هیپوکرات نام داشت و هدف الی آن به دام انداختن رسوبات بوده است.

حال به سراغ ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال قبل از میلاد برویم؛ در این سال‌ها اتفاقات زیادی افتاد که البته به طور خلاصه می‌توان به پیچ آب ارشمیدس و قنات‌های رم اشاره کرد. این ابداعیات، دستیابی به آب سالم را آسان‌تر کرد.

تصفیه آب با میکروسکوپ

خب حتماً برایتان سؤال شده که چگونه در گذشته با میکروسکوپ آب را تصفیه می‌کردند؟ در جواب این سؤال باید گفت که آنتونی  ون لیوون هوک که یک عینک سازی هلندی بوده در سال‌های ۱۶۷۰، موفق به کشف میکروسکوپی شد. در اصل او لنزها را صیقل داده تا بتواند بزرگنمایی این میکروسکوپ را به بالاترین درجه برساند. این اختراع چه ربطی به تصفیه آب دارد؟ صبر کنید تا داستان را برایتان کامل کنم.

با کمک این میکروسکوپ تا جایی می‌توانستند؛ ذرات ریز آب را مشاهده کنند در نتیجه این اختراع باعث شد تا در سال ۱۶۷۶، این دانشمند برای اولین با میکروارگانیسم‌های آب را مشاهده کند.

اولین فیلتر تصفیه آب در کل تاریخ

در دهه ۱۷۰۰ از اسفنج، پشم و زغال اولین فیلتر تصفیه آب ساخته شد. در سال ۱۸۰۴ اولین تصفیه آب واقعی توسط رابرت تام طراحی شد و برای تصفیه آب کل خانه‌ها قرار گرفت. این فیلتر تصفیه آب واقعی شهرداری در اسکاتلند ساخته شده و بر اساس فیلتراسیون ماسه و شن کار تصفیه آب را انجام می‌دهد. این آب توسط اسب و گاری داخل شهر توزیع شد.

حدود سه سال بعد مردم متوجه شدند؛ می‌توانند با لوله، آب‌های تصفیه شده را به کلی شهر و روستا برسانند. این پیشنهاد باعث شد تا هر شخصی به آب آشامیدنی دسترسی داشته باشد. عملی شدن این کار کمی طول کشید ولی بالاخره انجام شد.

تصفیه آب با کلر

در سال ۱۸۵۴ کشف شد که وبا از طریق آب به کل اهالی منتقل می‌شود. به نظر می‌آمد شدت این همه گیری در مناطقی که فیلتر شنی نصب شده است بسیار کمتر باشد. دانشمند انگلیسی متوجه شد که این آلودگی توسط فاضلاب اتفاق افتاده است. برای اینکه آب را ضدعفونی کند از کلر استفاده کرد و این امر باعث شد تا دولت شروع به نصب و تعبیه فیلتر تصفیه آب شهری از نوع شنی و کلرزنی کنند.

 البته با اینکه آب آلوده بود اما هیچ طعم و بوی بدی از خود نداشت. به همین دلیل دولت و مردم متوجه شدند که دقت به ظاهر و طعم آب کافی نیست بلکه باید برای جلوگیری از بیماری‌های مختلف در این زمینه تحقیق کنند.

کاهش بیماری‌های وبا و حصبه با تصفیه آب

در ۱۸۹۰ در آمریکا برای حفاظت از جان و سلامت عموم افراد، شروع به ساخت فیلترهای شنی و کلرزن بزرگ کردند تا بتوانند از میکروب‌های وبا و حصبه جلوگیری کنند. خلاصه هر دهه که می‌گذرد، افراد به کشفیات بزرگ‌تری می‌رسند برای مثال اکنون شما می‌توانید با خیال راحت دستگاه مورد نظر خود را برای جلوگیری از بیماری خریداری کنید. خرید پمپ آب و خرید پمپ کفکش امروز باعث افزایش فشار آب و کمک به تصفیه آب می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تاریخ دستگاه تصفیه آب و پمپ آب در ایران و در کشورهای دیگر آشنا کنیم. تمامی موارد بالا از کشورهای مختلف به ایران نیز سرایت کرد. شما می‌توانید از این نعمت که دوره‌های مختلفی را گذرانده تا به اینجا برسد؛ به راحتی استفاده کنید. در نتیجه شما می‌توانید بهترین نوع دستگاه تصفیه آب را از سایت سولار مکانیکال با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت  خریداری کنید.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها