ناصرالدین شاه که بود و چرا امیرکبیر را به قتل رساند؟

0 139

ناصرالدین شاه از معروف‌ترین

ناصرالدین میرزا سومین فرزند محمدمیرزا و ملک‌جهان خانم بود که در سال ۱۲۱۰ هجری شمسی در روستای کهنو از توابع

ولیعهد ۱۳ ساله در سال ۱۲۲۳ هجری شمسی ازدواج کرد و این امر به‌معنای رسیدن او به سن بلوغ بود و دیگر ولیعهد صغیر محسوب نمی‌شد. دو سال بعد که بهمن میرزا به

در زمان فوت

در این زمان ناصرالدین میرزا از تبریز به

اقدامات ناصرالدین شاه

حکومت ۵۰ ساله ناصرالدین شاه قاجار با وقایع و حوادث مهمی همراه بود. از اقدامات موثر و مهم ناصرالدین شاه پس از سفر به اروپا می‌توان به ساخت راه‌آهن اشاره کرد که مردم به آن ماشین دودی می‌گفتند. مدارس مهمی همچون مدرسه دارالفنون، مدرسه نظام ناصری تهران، مدرسه ظل السلطان در

  • امتیاز رژی: ناصرالدین شاه در اقدامی امتیاز توتون و تنباکو را به تالبوت انگلیسی داد که اعتراض‌های گسترده‌ای را در ایران رقم زد و متعاقبا فتوای تحریم تنباکو صادر شد. سرانجام میرزای شیرازی، قلیان و تنباکو را حرام اعلام کرد و شاه چاره‌ای جز لغو امتیاز رژی نداشت.
  • امتیاز رویتر: در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه امتیاز کل منابع ثروت ملی ایران به‌مدت ۷۰ سال در اختیار بارون جولیوس رویتر انگلیسی قرار گرفت. این موضوع نیز به‌دنبال اعتراضات مردم لغو شد و ناصرالدین شاه امتیاز تاسیس بانک شاهنشاهی را به رویتر داد.
  • معاهده آخال: بر اساس این معاهده که باعث جدایی سرزمین‌های شرقی خزر از قلمرو ایران شد، رود اترک به‌عنوان مرز بین ایران و روسیه به رسمیت شناخته شد و ایران از دعاوی خود نسبت به ترکستان و ماورالنهر صرف‌نظر کرد.

قتل امیرکبیر

قتل میرزا تقی خان فراهانی معروف به امیرکبیر، از اتفاقات ناگوار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه بود که پس از عزل از قدرت به‌خاطر توطئه‌های مهدعلیا، به دستور شاه کشته شد.

امیرکبیر که حدود ۳۰ سال بزرگ‌تر از ناصرالدین شاه بود، در دستیابی به قدرت کمک درخور توجهی به او کرد و از همین رو به مقام صدارت رسید. در تمام طول سلطنت قاجار سابقه نداشته‌ است که کلیه امور دیوانی و نظامی به یک نفر سپرده شود.

اقدامات و برنامه‌های اصلاحی امیرکبیر، روابط صادقانه و سازش‌ناپذیر او با فرستادگان خارجی و همین طور کاهش مزایای وابستگان شاه و دور نگه‌داشتن آن‌ها از شاه، دست به دست هم دادند تا امیرکبیر دشمنان زیادی پیدا کند؛ با وجودی که او همسر عزت‌الدوله، خواهر ناصرالدین‌ شاه بود.

تیرگی رابطه شاه و امیرکبیر در سفر اصفهان تشدید شد؛ زمانی که صدراعظم، برادر ناتنی کوچک‌تر شاه راهی سفر با ناصرالدین شاه کرد. ارتباط نزدیک امیرکبیر با

مخالفت‌ درباریان و مادر شاه با امیرکبیر به جایی رسید که به او تهمت زدند، درصدد رسیدن به سلطنت است. کلیه این عوامل باعث شد تا حکم عزل او در روز ۲۰ آبان ۱۲۳۰ هجری شمسی صادر شود.

میرزا آقاخان و مهد علیا از حضور امیرکبیر در تهران ناراحت بودند و نقشه خود را کامل نمی‌دیدند؛ در نتیجه شاه را متقاعد کردند تا او را به حکومت کاشان منصوب کند. با این حال، اتفاقات متعددی در تهران برای امیر رخ داد که عصبانیت بیش از پیش شاه را به‌همراه داشت. در نهایت امیرکبیر دستگیر و به‌عنوان زندانی با خانواده به کاشان فرستاده شد؛ تبعیدی که فقط ۴۰ روز طول کشید. مخالفان او که همچنان می‌ترسیدند، نظر شاه برگردد و ارتباط خوب سابق بین این دو برقرار شود، نقشه قتل امیر را کشیدند. سرانجام او در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری شمسی در حمام فین کاشان به قتل رسید.

پس از او دیگر اصلاحات و تغییرات زمان صدارت امیرکبیر رخ نداد؛ با این حال، عملکردش روی ناصرالدین شاه تاثیر داشت و او را تا حدودی به اصلاحات علاقه‌مند کرد. بعد از مرگ امیرکبیر، پادشاه عاشق دختری روستایی به نام خدیجه‌ خانم تجریشی می‌شود و از آنجا که چشمان درشتی داشت، به او نام «

ناصرالدین شاه برای ۵۰ سال بر ایران حکومت کرد و به‌مناسبت پنجاهمین سال پادشاهی خود، در حال تدارک جشنی بود که به‌دست

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها