کشتی متعلق به روم باستان در صربستان کشف شد!

دیرینه شناسان در صربستان عملیات پاکسازی یک کشتی چوبی متعلق به عهد امپراتوری روم را که معدنچیان در یک معدن زغال‌ سنگ روباز پیدا کرده بودند،شروع کردند.

معدنچی ها در زمان حفاری توسط بیل‌ مکانیکی در منطقه‌ای نزدیک به ویمیناسیوم (Viminacium) که اقامت گاهی رومی بوده، متوجه بیرون آمدن قطعاتی از چوب شدند. با عنایت به این که سه سال قبل نیز در این منطقه کشف های باستانی مشابهی به وقوع پیوسته بود، کارگرها فورا فعالیت بیل‌ مکانیکی را متوقف کردند. 

بنا بر ارزیابی اولیه باستان‌شناسان این کشتی چوبی احتمالاً بخشی از یک ناوگان رودخانه‌ای بوده است که برای رفت و آمد به شهر ویمیناسیوم از آن استفاده می‌شده است. ویمیناسیوم شهری توسعه‌یافته با حدود ۴۵ هزار نفر جمعیت در امپراتوری روم بوده که دارای سالن اجتماعات عمومی، کاخ، معابد، آمفی‌تئاتر‌ها، قنات‌ها، حمام‌ها و کارگاه‌ها صنعتی بزرگی بوده است. 

میومیر کوراچ، باستان‌شناس ارشد صربستانی به رویترز گفت: «بر پایه اطلاعات به دست آمده از یافته‌های قبلی، قدمت این کشتی ممکن است به قرن سوم یا چهارم پس از میلاد بازگردد، زمانی که ویمیناسیوم مرکز استان رومی موزیا بود و بندری در نزدیکی شاخه‌ای از رودخانه دانوب داشت.

قطعات این کشتی چوبی ابتدا با پاشیدن خاکروبی شده و نمناک شده تا خُرد نشود سپس برای جلوگیری از پوسیدگی در گرمای تابستان، زیر یک محفظه پوشیده شده از پوشش برزنتی نگهداری می‌شود.

باستان‌شناسان بر این باورند که دو کشتی و سه قایق‌رانی که تاکنون در این منطقه کشف شده‌اند یا غرق شده‌ یا در ساحل رودخانه رها شده بوده‌اند.

طول این کشتی ۱۳ متر اعلام شده که قرار است در کنار هزاران اثر باستانی کشف شده از ویمیناسیوم در نزدیکی شهر کوستولاک واقع در ۷۰ کیلومتری شرق بلگراد به نمایش گذاشته شود.

کشتی روم
منبع یورونیوز فارسی
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها