جراحی آب مروارید اختراع باستانی

جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید اختراع باستانی

آب مروارید نوعی بیماری چشم با دلایل گوناگون است که با تار شدن عدسی چشم آغاز شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم مختل می‌شود. خوشبختانه بیماری چشمی آب مروارید در بیشتر موارد در زمانی که باعث اختلال در بینایی شده باشد با جراحی ظریفی برطرف می‌شود. چیزی که امروزه تحت عنوان جراحی آب مروارید شناخته می‌شود و به عقیده بسیاری هدیه طب مدرن به بشری است، سال‌ها قبل توسط هندی‌های انجام می‌شد. قدیمی‌ترین نوشته در مورد جراحی آب مروارید در کتاب مقدس عتیق و آمده است.

«» پزشک هندی به خوبی با عمل آب مروارید آشنا بود. این به وسیله‌ای به اسم “” انجام می‌شد. این وسیله سوزنی منحنی شکل بود که برای شل کردن عدسی استفاده می‌شد تا آب‌ را از میدان دید چشم خارج کند. چشم بعدا با کره گرم خیس شده و با نوار بسته می‌شد. اگرچه این روش موفق بود، اما سوسروتا هشدار داده بود فقط درمواقعی که واقعا لازم باشد باید این عمل را انجام داد.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن