آثار تاریخی سبزوار

آثار تاریخی سبزوار

آثار تاریخی سبزوار

سبزوار به عنوان یکی از شهر های قهرمان پرور در رشته های مختلف علی الخصوص کشتی شناخته می شود. این شهر در کنار شهرت ورزشی خود از آثار تاریخی بسیاری نیز برخوردار می باشد که هر یک از آنها خود دارای تاریخچه ای چند صد بلکه چند هزار ساله هستند. با توجه به اینکه به بسیاری از آثار تاریخی سبزوار کم توجهی شده است امروز قصد داریم تا در این مقاله به معرفی دو اثر از آثار تاریخی سبزوار بپردازیم تا شما کاربران گرامی بیش از پیش با این آثار آشنا شوید و در صورتی که به سبزوار سفر می نمایید از این آثار تاریخی نیز بازدید نمایید.

مصلی تاریخی سبزوار

اولین آثار تاریخی سبزوار که قصد معرفی آنرا داریم مصلی تاریخی سبزوار می باشد، این مصلی که در حاشیه شرقی شهر سبزوار قرار دارد در سده هشتم هجری قمری ساخته شده است و در دی ماه ۱۳۵۵ به عنوان یک اثر ملی به ثبت میراث فرهنگی رسیده است. این مصلی در طول عمر خود شاهد حوادث گوناگونی بوده است و در بازه از این زمان نیز به عنوان پناهگاهی برای سربداران مقیم سبزوار بوده است. در حال حاضر از این مصلی برای برگزاری نماز جمعه و نماز اعیاد بزرگ نیز استفاده می شود.

مصلی تاریخی سبزوار در ابتدا خاتقاه چند تن از بزرگان سربداریه بوده و بعدها به عنوان جایگاهی برای نمازهای اعیاد بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است. این مکان نمازگاهی بوده است که مردم سبزوار از دیر زمان برای برگزاری نمازهای عیدین و جمعه و نیز برگزاری نماز استسقاء بدان جا می ‌رفته‌اند.
در عهد صفویه این مصلی در خارج از شهر مشهد قرار داشت. این بنا توسط حاجی شجاع معمار اصفهانی ساخته شد و آن را را با کاشیهای معرق و تزئینات گچی آراسته اند و کتیبه هایی نیز بر ایوان و پایه ها نقش بسته است.
مصلی شهر سبزوار در دوره سربداران احداث و اولین محلی است که در ایران نماز جمعه در آن بر پا شده است و اکنون به عنوان موزه نماز در ایران شناخته می شود و محل به دار آویخته شدن شیخ خلیفه سربدار بدست مغولان نیز است. زیر بنای آن ۲۴۲ متر است و فضایی در حدود یک هکتار در اطراف آن واقع شده است که دیوار چینی کوتاهی دارد.

آثار تاریخی سبزوار
آثار تاریخی سبزوار

بقعه امام زاده یحیی سبزوار

بقعه امام زاده یحیی سبزوار دومین آثار تاریخی سبزوار می باشد که بسیاری از گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند از آن بازدید به عمل می آورند. در صورتی که شما نیز قصد بازدید از بقعه امام زاده یحیی سبزوار را دارید می توانید به تقاطع خیابان اسرا و بیهق رفته و از نزدیک شاهد این بنای تاریخی باشید. در گنبد این بقعه از کاشی های فیروزه ای استفاده شده و در اطراف آن نیز از کاشی و سرامیک و سنگ های تزئینی و زینتی بسیاری که مربوط به سده هفت و هشتم بوده است استفاده شده است.  در حال حاضر بقعه امام زاده یحیی سبزوار به عنوان یک زیارتگاه مورد استفاده عموم مردم و گردشگران داخلی و خارجی قرار میگیرد. این اثر در سال ۱۳۸۰ به ثبت ملی رسید و جز آثار تاریخی و فرهنگی و هنری ایران به شمار رفت.

امیدواریم شما بازدید کنندگان گرامی با مطالعه این مقاله اطلاعات مناسبی در رابطه با این دو آثار تاریخی سبزوار به دست آورده و در زمانی که به سبزوار سفر کرده اید به این دو اثر تاریخی و بسیاری دیگر از آثار تاریخی شهر سبزوار نیز سری بزنید.

 

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن