راهنمای سفر به کردستان

اگر قصد سفر به یک استان کوهستانی و تاریخی را دارید، راهنمای سفر به کردستان را دنبال نمایید. کردستان با تاریخ غنی و طبیعتی بکر، مناسب برای سفر در فصول گرم سال است.

راهنمای سفر به کردستان

اگر از طرفداران اسکی هستید می‌توانید در فصول سرد سال به پیست اسکی بین المللی بیجار سفر کنید. این پیست اسکی بر روی دامنه ی کوه نسار به وسعت ۱۱۲ هکتار قرار دارد. این پیست اسکی که جزو پنج جاذبه اصلی گردشگری کردستان محسوب می‌شود دارای تله سیژ به طول ۱۳۰۰ متر و همچنین ۲ هکتار پیست اسکی چمن می‌باشد.

تاریخچه کردستان

کردها از نسل مادها هستند که پس از مادها بر ضد حکومت های غیر کرد حاکم بر کردستان قیام کرده اند. تمامی بخش های کرد نشین تا قرن ۱۶ میلادی جزو سرزمین های ایران بوده اند. با روی کار آمدن سلجوقیان کردستان امروزی با همین نام بر روی کوهستان تشکیل گردید. در دوران صفویه با حمله عثمانی ها، بخشی از کردستان از ایران جدا شد که امروزه با نام های کردستان سوریه، عراق و ترکیه شناخته می‌شود.راهنمای سفر به کردستان

غذاهای محلی کردستان

کردستان از جمله مناطقی می باشد که در خطه ای کوهستانی قرار گرفته و به همین دلیل مردمان این استان گرایش زیادی به مصرف سبزیجات معطر کوهی دارند. از سوی دیگر به دلیل جریان زندگی مبتنی بر دامداری، زراعت، باغدارى و زنبورداری استفاده از گیاهان طبیعى خوراکى مانند قارچ، کرفس، کنگر، ریواس، خوژه و … به هر دو صورت تازه و خشک، به وفور دیده می شود. الگوی غذاهای کردی بسیار ساده و مبتنی بر مواد در دسترس و طبیعی می باشد.

غذا در میان کردها حرمت بسیار زیادی داشته به طوری که در گذشته تمامی اعضای یک خانواده در خانه ی مادربزرگ به سراغ بساط غذاهای سنتی و انواع غذاهای لذیذ می رفتند. شاید امروزه کمی این غذاها فراموش شده باشند اما زنان کرد همواره برای تهیه ی غذاهای سالم و خوش طعم در تلاش بوده اند.

فرآورده‌هاى لبنى نیز بیشتر در میان عشایر کوچ ‌نشین رواج دارد و شامل پنیر، ماست، زازى (دوغ جوشانده)، لور (شیر جوشانده و بریده)، سه‌رتو (خانه و سرشیر) و کشک می باشد. از سوی دیگر مصرف مرغ، کبک و تیهوى سرخ شده در روغن همراه پلو نشان از استفاده از گوشت شکار نیز دارد.

۱- قایرمه

قایرمه یا کنگر سوخاری غذایی محلی در کردستان است که با کته یا نان سرو می شود. کنگر یا کرفس، آرد، زیره، بکینگ پودر، تخم مرغ، آب یا شیر، کره ، زعفران دم کرده و روغن مواد مورد نیاز برای طبخ این غذا هستند.

۲- شلکینه

شلکینه در واقع یک نوع نان محلی نازک و ظریفی است که به مقدار زیاد و روی وسیله‌ای به نام ساج تهیه می شود. این نان مخصوص مهمانی‌های مردم سنندج در فصل بهار است اما در فصل‌های دیگر و به مقدار کم نیز طبخ می‌گردد. تخم مرغ، شیر و آرد مواد اصلی تشکیل دهنده ی این نان هستند.

۳- خورشت ریواس

استان کردستان در یک منطقه ی کوهستانی قرار دارد و گیاه علفی ریواس در آن به وفور یافت می شود. با استفاده از این گیاه و اضافه کردن موادی همچون گوشت گوسفندی، پیاز و نعنا و جعفری یکی از خورشت های پرطرفدار کردستان تهیه می گردد.راهنمای سفر به کردستان

۴- خورشت تره کردی

خورش تره غذایی بسیار خوشمزه و لذیذ با دستور تهیه ی بسیار راحت است که در استان کردستان و کرمانشاه طبخ می‌شود. گوشت چرخ کرده، تره خرد شده، پیاز، رب گوجه فرنگی، زرشک، روغن مایع، پودر لیمو و ادویه مواد اولیه ی تهیه ی این غذا هستند.

۵- آش دانه کولانه

این آش یکی از غذاهای مناسبتی خطه کردستان است که هنگام رویش اولین دندان‌های شیری کودکان تهیه و در میان اقوام و آشنایان پخش می‌گردد. علاوه بر این در زمستان بیشتر از آن استفاده می‌شود. گندم، نخود، عدس، لوبیا قرمز، مرزه خشک، پیاز، قلم گوسفندی و ادویه مواد اولیه ی آش را تشکیل می‌دهند.راهنمای سفر به کردستان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن