تاریخچه اختراع تلویزیون و ورود آن به ایران

همانگونه که ساعات زیادی سرگرم نگاه کردن به تلویزیون و تماشای انواع سریال ها، فیلم های سینمایی، مستندها، گوش فرا دادن به شبکه های رادیویی و برنامه کودک هستید، احتمالا تاکنون این پرسش در ذهن شما نقش بسته است که نخستین تلویزیون در چه سالی ساخته و به چه سالی وارد ایران شده است که لازم است به شما بگوییم تاریخ ساخت نخستین تلویزیون در دنیا به سال ۱۹۲۵ میلادی و اولین تلویزیون در ایران به سال ۱۳۴۷ خورشیدی بر می گردد و از سیر تکاملی ساخت آن از تلویزیون های قدیمی Crt تا ساخت انواع تلویزیون پلاسما، LCD، LED طی شده است که امروزه بهترین تلویزیون QLED می باشد.

تاریخچه پیدایش و ساخت اولین تلویزیون

تلویزیون جعبه ای جادویی است که امروزه شما می توانید در ابعاد بزرگ و با کیفیت بالای فول اچ دی آنرا بخرید که  البته در زمان خرید تلویزیون باید نحوه تشخیص تلویزیون اصلی از تقلبی را بدانید و برای اینکار مدل و سریال آنرا در اینترنت سرچ کنید و ظاهر تلویزیون و کنترل تلویزیون را بررسی کنید. البته اگر برای شما سوال است که اولین تلویزیون در چه سالی ساخته شده است باید بگوییم که به سال ۱۹۲۵ میلادی توسط مخترعی به نام جان لوجی برد انجام شده است و در جنگ جهانی دوم طرح رنگی شدن تلویزیون اجرا شد که البته سال ها طول کشید تا تلویزیون رنگی ساخته شد و آن در سال ۱۹۷۲ میلادی بود.

تلویزیون

زمان ساخت اولین تلویزیون در جهان

سال ۱۸۶۲ میلادی بود که اولین بار دانشمند ایتالیایی به اسم کازلی، توانست دستگاهی بسازد که تصاویر ساده را به کمک تلگراف مخابره کند و در ادامه همین اختراع باعث شد که جرقه ساخت تلویزیون زده شود که در سال ۱۹۲۵ میلادی توسط جان لوجی برد اولین تلویزیون ساخته شد و جان لوجی برد مخترع اولین تلویزیون در جهان نام برده شود که البته سال ها بعد و با پیشرفت تکنولویژی این تصاویر از طریق کابل فرستادنه شد.

اما اگر بخواهید بدانید که چه سالی بود که تلویزیون خانگی ساخته شد و کم کم وارد خانه ها شد باید به شما بگوییم که به سال ۱۹۴۰ میلادی بر می گردد که این جعبه جادویی توانست ساعت ها مردم را سرگرم دیدن تصاویر آن کند و علاوه بر انتقال صدا قادر به انتقال تصویر بود.

روند پیشرفت آنها چگونه بود؟

با نگاه کرن به تلویزیون شاید خیالتان بابت این راحت باشد که به چه شبکه بزنید و برنامه را ببینید و البته که با وجود امکانات دیگر از جمله اتصال گوشی و لپ تاپ، کامپیوتر و کنسول های بازی به تلویزیون و حتی اتصال تلویزیون جزو مواردی است که در قیمت تلویزیون تاثیر دارد. اما آنچه مشخص است اولین بار تلویزیون به همین شکل باریک با ابعاد بزرگ نبوده است و کم کم این روند پیش آمده است و از ساخت تلویزیون مکانیکی به الکترونیکی و سپس به تلویزیون های کاتدی و در ادامه پلاسما، ال سی دی، ال ای دی و… ساخته شده است که به آنها اشاره خواهیم کرد.

تاریخچه تلویزیون‌ های مکانیکی

این نوع تلویزیون ها که اجداد آن را جان لوجی برد ساخته  است با استفاده از دیسک های چرخان کار می کردند و به شکل کاملا تاریک تمام تصاویر ارسال می شد و  همزمان با روشن شدن لامپ، دیسک تلویزیون می چرخید تا تصاویر روی صفحه تلویزیون به نمایش در بیاید.

تاریخچه تلویزیون‌ های الکترونیکی

در تکامل تلویزیون سال ۱۹۲۷ میلادی بود که مخترعی ۲۱ ساله بود که فارنسورث نام داشت و توانست تصاویر را به کدها تبدیل و تمام این کدها از طریق امواج رادیویی ارسال کند.

تاریخچه تلویزیون‌ های الکترونیکی CRT

تلویزیون های قدیمی CRT در برندهای مختلف سونی، سامسونگ، ال جی هنوز هم وجود دارند که برخی از آنها استفاده می کنند و در تکنولوژی ساخت این تلویزیون از لامپ پرتوی کاتدی استفاده شده است که با استفاده از این لامپ ها پیکسل ها روی صفحه نمایشگر تلویزیون به نمایش در می آید و تصاویر ساده و سیاه و سفید نشان داده می شود.

تاریخچه تلویزیون‌ های رنگی

با فرا رسیدن جنگ جهانی دوم دیگر زمانی برای رسیدگی به تکنولوژی تلویزیون و پیشرفت در آن نبود و سال ۱۹۵۳ اولین تلویزیون رنگی ساخته شد که در البته سال ها رنگی شدن تصاویر طول کشید و در سال ۱۹۷۲ میلادی بود که دیگر تمام شبکه های تلویزیونی آمریکا به صورت رنگارنگ نمایش داده شد.

تاریخچه ساخت صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر

بعد از رنگی شدن تلویزیون کم کم وقت آن شد که روی به ساخت صفحه نمایش های بزرگ بیاورند که که به آنها تلویزیون های پنل تصویری پلاسما گفته می شد.

تلویزیون‌های LCD

با ادامه پیشرفت تکنولوژی ساخت تلویزیون نوبت به ساخت تلویزیون های  ال سی دی بود که جایگزین تلویزیون های چاق و سنگین شد و با ساخت این تلویزیون ها وزن آنها خیلی کمتر شد که البته تصاویری تمیزتری نیز به همراه داشت.

تلویزیون‌های LED

در ادامه ساخت تلویزیون روی به ساخت تلویزیون هایی با کیفیت تصاویر بهتر آورند که آنها را تلویزیون ال ای دی نامیدند که در ساخت آنها به جای لامپ فلورسنت از لامپ های LED استفاده می شود که همین باعث بهتر شدن کیفیت تصویر می شود.

تلویزیون‌های OLED

یکی از جدیدترین صفحه نمایش تلویزیون ، OLEDها نام داردک ه با وجود آن به راحتی تصاویر با کیفیت تصویر و وضوح بالا دیده می شود.

تلویزیون‌های QLEDا

سیر تکامل صفحه نمایش تلویزیون شروع به ساخت QLED ها کرد که همین به معنای تولید بیشتر از یک میلیارد رنگ و کیفیت بالای تصویر شد.

اولین تلویزیون کی وارد ایران شد؟

در این بین با خواندن تاریخچه ساخت اولین تلویزیون شاید برای شما مهم باشد که بدانید اولین تلویزیون در ایران چه سالی ساخته شد که اولین بار ایستگاه تلویزیون در ایران به سال ۱۳۳۷ ساخته و در این بین سال ۱۳۴۷ بود که اولین تلویزیون ملی در ارومیه تاسیس و در ادامه بعد از انقلاب دو شبکه در تلویزیون وجود داشت.

چند تاریخ مهم در سیر تکامل دنیای تصاویر

اگر وقت لازم برای خواندن مقاله ندارید به صورت خلاصه تاریخ ساخت اولین تلویزیون و سیر تکاملی آنها را خواهیم نوشت که به شرح زیر است.

  • سال ۱۹۲۵: اختراع اولین تلویزیون
  • سال ۱۹۲۶: راه‌اندازی اولین ایستگاه تلویزیونی جهان
  • سال ۱۹۲۸: راه‌اندازی اولین تلویزیون خانگی
  • سال ۱۹۶۲: انتقال سیگنا‌ل‌های تلویزیون به اروپا به کمک ماهواره
  • سال ۱۹۶۸: اولین ضبط ویدیویی در انگلیس (نمونه VCR)
  • سال ۱۹۷۰: نخستین ضبط و نگهداری برنامه‌های تلویزیون با کمک تله‌پلیر
  • سال ۱۹۹۶: رونمایی از اولین دستگاه DVD یا ویدیو پلیر در آمریکا
  • سال ۲۰۰۰: رونمایی از تلویزیون دیجیتال
  • سال ۲۰۱۰: رونمایی از نرم‌افزاری مخصوص پخش زنده تلویزیون از طریق آی‌پد
منبع https://avrin-electric.com/history-television
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها