قدیمی ترین درخت های جهان، درختانی کهن تر از اهرام مصر!

اگر این درخت‌ها می توانستند حرف بزنند، قادر بودند وقایع دوران فراعنه را مانند حوادث زمان نوجوانی‌شان برایمان بازگو کنند! بعضی از این درختان با بیش از ۴۸۰۰ سال قدمت، حتی از اهرام مصر نیز قدیمی‌تر می باشند.

قطعا اطلاع دارید که با شمارش حلقه‌های یک درخت می‌توانید قدمت آن را مشخص کنید. همچنین می‌دانید که سن بعضی از درختان به هزاران سال می‌رسد. بله، درختانی وجود دارند که ظهور و سقوط جوامع و امپراطوری‌ها را دیده و پابرجای مانده‌ اند. در نوشتار مذکور، با قدیمی‌ترین درختان جهان آشنا می‌شوید.

برای پاسخ دادن به این پرسش که قدیمی‌ترین درخت دنیا چه درختی است، نگاهی به گوشه و کنار انداختیم تا پیرترین درخت زنده دنیا را پیدا کنیم. ایستادن میان درختانی که هزاران سال از عمرشان می‌گذرد، تجربه‌ی مسحورکننده‌ای است.

با این حال، قدیمی‌ترین درخت شناخته‌شده در جهان به قدری محافظت شده است که جای دقیق آن را به بازدیدکنندگان نمی‌گویند.

قدیمی‌ترین درخت جهان

متوشالح (Methuselah) قدیمی‌ترین درخت زنده جهان است که گفته می‌شود ۴۸۵۵ سال سن دارد. سازمان جنگل‌های ایالات متحده به بازدیدکنندگان محل دقیق متوشالح را نمی‌گوید. این کار برای محافظت از درخت در برابر گردشگران انجام می‌شود که در غیر این صورت ممکن است به آن آسیب برسانند و ریشه‌هایش را ضعیف کنند.

یکی دیگر از کاج‌های بی‌نام دیگر که در جنگل ملی اینیو یافت می‌شود، احتمالا حتی از متوشالح هم قدیمی‌تر است. دانشمندانی که در آزمایشگاه تحقیقات حلقه‌های درختی کار می‌کنند نتوانسته‌اند هسته این درخت بی‌نام را پیدا کنند، اما تصور می‌شود سن آن بین ۴۸۰۰ تا ۴۹۰۰ سال باشد.

 سرو ابرکوه

سرو ابرکوه با قدمت دست‌کم ۴۰۰۰ سال در استان یزد ایران است. درخت سرو یکی از آثار ملی این کشور است و به احتمال زیاد در نوع خود قدیمی‌ترین نمونه‌ی زنده در سراسر آسیا است.

لنگرنیو یوو

گفته می‌شود سرخدار لنگرنیو یوو واقع در روستای لنگر نیو در شمال ولز دست‌کم ۴۰۰۰ سال قدمت دارد و در یک قبرستان کوچک است. ظاهرا این سرخدار باستانی هنوز در حال رشد است. این درخت به عنوان یکی از ۵۰ درخت بزرگ بریتانیایی در بریتانیا شناخته می‌شود.

شایان ذکر است که سن هر دو درخت سرخدار لنگرنیو و سرو ابرکوه از نظر علمی ثابت نشده است. آن‌ها می‌توانند جوان‌تر از آنچه گفته شده یا حتی مسن‌تر باشند. 

آلِرسِ میلِناریو

سن درخت آلیِرسِ میلِناریو مورد بحث است و بین ۲۴۰۰ تا ۵۴۸۴ سال تخمین زده شده است. ممکن است این درخت، قدیمی‌ترین درخت جهان باشد، اما سن بالای آن بر اساس مدل‌سازی رایانه‌ای تخمین زده شده، بنابراین تقریباً غیرممکن است که بتوانیم سن دقیق آن را تعیین کنیم. نام دیگر این درخت سرو پاتاگونیا Gran Abuelo به معنای پدربزرگ است. این درخت در پارک ملی Alerce Costero در شیلی است. 

سرو طاس BLK ۲۲۷

سرو طاس با نام به یاد ماندنی BLK ۲۲۷ حدود ۲۶۲۹ سال سن دارد (سال ۲۰۱۸ دست‌کم ۲۶۲۴ سال سن داشت). این درخت باستانی را میتوان جایی در رودخانه بِلَک در کارولینای شمالی یافت. با این حال، قبل از اینکه برای بازدید از این درخت کهنسال راهی کاروینای شمالی شوید، بدانید که مکان دقیق آن به منظور محافظت از آن، فاش نشده است.

پرومتئوس

گمان می‌رود پرومتئوس قدیمی‌ترین درخت تاریخ باشد. سال ۱۹۶۴ زمانی که قطع شد، دست‌کم ۴۹۰۰ سال سن داشته است. این درخت از نژاد کاج زبره قبلاً در پارک ویلرِ حوضه‌ی بزرگ نوادا بود و توسط دونالد آر کری جغرافیدان قطع شد. او مجوز این کار را داشت و آن زمان ۴۸۶۲ حلقه کنده آن را (که از پایه درخت نبود) شمرده بود. بنابراین تخمین زده می‌شود پرومتئوس در زمان قطع شدن، حداقل ۴۹۰۰ سال سن داشته است.

منبع برترین ها
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها