ملکه کی

ملکه کی ( یا ملکه گی ،۱۳۱۵-۱۳۶۹/۱۳۷۰) که با نام ملکه ژی در زبان چینی و اولجی خوتوک در زبان مغولی شناخته می شود، یکی از ملکه های پیشرو امپراطور توگون تیمور از سلسله یوان و مادر بیلیگتو خان بود.او از خانواده ای اشرافی در پادشاهی گوریو بود.

زندگی نامه ملکه کی

ملکه کی از شخصی به نام کی جائو در هنگجو (گویانگ امروزی) در گوریو متولد شد.او برادر بزرگتری به نام گی چول ( بایان بوخا) داشت.او صیغه ی سلطنتی توگون تیمور و مادر بیلیگو خان آیوشیریدارا شد. بانو کی (که با نام بانو گی نیز شناخته می شود) در یک خانواده اشرافی بروکرات با رده اجتماعی پائین متولد شد.تا اواخر قرن نوزدهم میلادی، جامعه کره به چهارده رده اجتماعی تقسیم می شد که خانواده سلطنتی در صدر این رده بندی و برده ها در کف آن قرار داشتند. تعداد زیادی از پسران خواجه گوریو، دختران صیغه ای گوریو،شاهین ها، گیسانگ ها، غلات ، لباس ها، نقره و طلا به عنوان خراج به سلسله مغولی یوان فرستاده می شدند. به دلیل اعمال خواجه ای به نام باک بولهوا ، گوریو متحمل پیامدهای دردآوری شد.پرداخت خراج موجب خسارت های بیشتری برای گوریو شد.در آن زمان و در سلسله یوان ازدواج با زنان اهل گوریو موجه بود.در سال ۱۳۳۳، بانو کی که در آن زمان نوجوان بود به عنوان ” خراج انسانی ” به یوان فرستاده شد زیرا پادشاهان گوریو مجبور بودند هر سه سال یک بار تعداد مشخصی از دختران زیباروی نوجوان را به منظور خدمت به عنوان صیغه های امپراطورهای مغولی به یوان بفرستند.

طرحی از ملکه کی
طرحی از ملکه کی

ازدواج بانو کی

بانو کی مایل نبود تا خانواده اش در گوریو را ترک کند و برخلاف میل باطنی اش به یوان برده شد زیرا او نمی خواست تا یک ” خراج انسانی” باشد.صیغه های  امپراطور برده های وی بودند و در واقع در حرمسرای پادشاه اقامت داشتند.بعد از اینکه وی به یوان رسید، کی تصمیم گرفت تا تمام تلاش خود را به منظور انتخاب به عنوان بهترین صیغه ای که می تواند بشود،به کار ببندد. او که بسیار زیبا بوده و در رقص ، گفت و شنود، خوانندگی، شعر سرایی و خطاطی مهارت داشت، به سرعت صیغه ی مورد علاقه ی توگون تیمور شد. امپراطور عاشق بانو کی شد و به زودی مشخص شد که توگون تیمور زمان بسیار زیادتری از همنشینی با ملکه اولش داناشیری را با بانو کی می گذراند.

ملکه اول داناشیری در ۲۲ جولای ۱۳۳۵ در یک تصفیه سیاسی بعد از شورش برادرش تانگ کی سه اعدام شد.زمانی که توگون تیمور تلاش کرد تا بانو کی را به عنوان همسر دوم ترفیع دهد، به دلیل اینکه این اقدام با استانداردهای عملی انتخاب همسر دوم تنها از میان قبایل مغولی در تضاد بود، این ترفیع بی سابقه برای یک زن اهل گوریو با چنان مخالفتی در دربار مواجه شد که امپراطور مجبور شد تا از تصمیم خود عقب نشینی کند.توگون تیمور تلاش کرد تا بانو کی را به عنوان ملکه منصوب کند ولی بایان که قدرت اصلی را در دربار در اختیار داشت، با این تصمیم مخالفت کرد و همچنین تفکر ملکه دواگر در این باره که که بانو کی بسیار باهوش و خطرناک می باشد باعث به وجود امدن ترس در وی شد و این ترس باعث شد او اقدام به مسموم کردن ذهن بایان کند.

عکس طغون تیمور (مغولی: Тогоонтөмөр، Togoontömör; ۲۵ مه ۱۳۲۰ – ۲۳ مه ۱۳۷۰) پانزدهمین خان بزرگ مغول در سرزمین چین و یازدهمین پادشاه مغولی دودمان یوآن بود. %d9%85%d9%84%da%a9%d9%87-%da%a9%db%8c Tarikhema.org
طغون تیمور (مغولی: Тогоонтөмөр، Togoontömör; ۲۵ مه ۱۳۲۰ – ۲۳ مه ۱۳۷۰) پانزدهمین خان بزرگ مغول در سرزمین چین و یازدهمین پادشاه مغولی دودمان یوآن بود.

فرزند ملکه کی

در سال ۱۳۳۹، بانو کی یک پسر به دنیا اورد. توگون تیمور تصمیم داشت او را ولیعهد بنامد و به همین دلیل سرانجام در سال ۱۳۴۰ توانست تا بانو کی را به عنوان همسر دوم خویش منصوب کند.به عنوان همسر محبوب امپراطور، بانو کی زنی بسیار قدرتمند در یوان بود.زمانی که بایان از دربار پاکسازی شد، بانو کی در سال ۱۳۴۰ به عنوان دومین ملکه رسید (ملکه ارشد بایان خوتوق از خونگیراد بود).

قدرت در دستان ملکه کی

با گذر سال های دوران سلطنتش، توگون تیمور رفته رفته علاقه به حکومت کردن را از دست داد.در این زمان قدرت به طور فزاینده ای در دستان شخصی با استعداد از نظر اقتصادی و سیاسی به نام بانو کی بود.این موضوع به یکی از صلح آمیز ترین و موفق ترین دوران یوان و حتی تاریخ کلی چین منجر شد. برادر بزرگتر بانو کی یعنی گی چول به عنوان فرمانده فرمانداری ناحیه شرقی مغول منصوب شده بود و در واقع او تحت نظر ملکه حاکم بالفعل گوریو بود.با این کار ملکه کی از نزدیک امور گوریو را تحت نظر داشت. پسر وی در سال ۱۳۵۳ به عنوان ولیعهد منصوب شد. با استفاده از خواجه اش باک بولهوا به عنوان یک پیشکار، او نبردی را به منظور وادار نمودن امپراطور به واگذاری سلطنت به پسرش آغاز کرد.اما اهداف وی برای امپراطور آشکار شد و امپراطور شروع به فاصله گرفتن از او کرد.

با تکیه بر جایگاه بانو کی در پایتخت سلطنتی، برادر بزرگترش گی چول اقدام به تهدید جایگاه پادشاه گوریو که در آن زمان دولت وابسته مغول ها بود کرد.پادشاه گونگمین از گوریو در یک کودتا در سال ۱۳۵۶ خاندان کی را ریشه کن کرد. ملکه کی با انتخاب تاش تیمور به عنوان پادشاه جدید گوریو و فرستادن سربازان به گوریو به این اقدام واکنش نشان داد.اما سربازان مغول در حالی که در حین گذر از رودخانه یالو بودند توسط ارتش گوریو شکست خوردند.

در داخل پایتخت مغول، یک نبرد داخلی بین حامیان و مخالفان ولیعهد درگرفت. رهبر مخالفان بولود تیمور سرانجام در سال ۱۳۶۴ پایتخت را تصرف کرد.پسر وی به نزد کوکه تیمور که از او حمایت می کرد فرار نمود ولی ملکه کی توسط بولود تیمور به زندان انداخته شد. بولود تیمور سال بعد توسط کوکه تیمور برانداخته شد. یکبار دیگر ملکه کی سعی نمود تا اینبار به کمک کوکه تیمور پسرش را به عنوان خاقان منصوب کند ولی این اقدام بیهوده بود. بعد از اینکه بایان خوتوق فوت کرد، ملکه کی به عنوان ملکه ارشد ترفیع یافت.

سقوط حکومت مغول در چین در سال ۱۳۶۸ ملکه کی را وادار کرد تا به یین چانگ فرار کند. در سال ۱۳۷۰، توگون تیمور فوت نمود و پسرش به سلطنت رسید. ملکه کی به عنوان ملکه بزرگ رسید اما مدت کوتاهی بعد از آن فوت نمود.

منبع ویکی پدیا انگلیسی
ممکن است شما دوست داشته باشید
93 نظرات
 1. sara می گوید

  اتفاقات با سریالش کمی فرق داشت

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.بالاخره در درام های تاریخی( نه مستندهای تاریخی) برای جذاب شدن مواردی رو تغییر میدن.ولی تاریخی که در این سایت ارائه شده عین اتفاقات تاریخی هست.
   ممنونم

  2. ارغوان می گوید

   اول هر سریال میگن این یک برداشت ازاد از تاریخه

 2. رزیتا می گوید

  ببخشید میشه درمورد زندگی نامه امپراطریس وو زتیان(اولین امپراطور مونث چین در سلسله تانگ)به طور مفصل بنویسید؟

 3. رزیتا می گوید

  مبشه زندگی نامه امپراطریس وو زتیان(اولین امپراطور مونث چین در سلسله تانگ )رو به طور کامل و مفصل بنویسید؟ با تشکر

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.روزتون بخیر.ممنون بابت پیامتون. بنده فقط در زمینه تاریخ کره فعالیت میکنم. نویسندگان دیگه وب سایت اگه مایل بودن در این زمینه می نویسن

  2. seyed می گوید

   سلام.خب توی گوگل سرچ کنید پیدا میکنید?

  3. ممد می گوید

   این ملکه چینی تو سریال ته جویونگ هست

 4. یلدا می گوید

  ممنون از متن خوب تون. فک نمیکردم بتونم مطلبی به این خوبی درباره ملکه کی پیدا کنم

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. خواهش میکنم. خوشحال شدم که مطلب تونست توجه شما رو به خودش جلب کنه

 5. آریا می گوید

  سلام امیر عالی بود ???

 6. راضیه می گوید

  ممنون از اطلاعات جالب بود

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.خواهش میکنم.خوشحالم که جالب بوده براتون.

 7. حبیب تنها می گوید

  سلام میشه زندگی نامه کامل ملکه چونچو از سلسله گوریو شریک بسازید ممنون

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.این موضوع کار شده قبلا. میتونید با سرچ تو سایت پیدا کنید. البته قطعا کامل کامل نیست ولی هر چی که تو مراجع انگلیسی بوده ترجمه شده.ممنونم.

 8. حسین می گوید

  سلام یه سوال اگه ملکه کی از مغول ها بود پس باید ترک باشه درسته؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.اصلیت ملکه کی کره ای بوده. همونطور که تو مطلب هم نوشتم.
   و اینکه در مورد ارتباط نژادهای مغولی و ترک چیزی نمیدونم.

  2. ممد می گوید

   مگه سریال رو ندیدی
   ملکه کی کره ای بود . بایان و ال تیمور ترک بودن

  3. A.N.A می گوید

   در واقع از نظر جغرافیایی و مردم‌شناسی، مغول‌ها جزئی از زیرشاخه‌های ترک‌های مشرق‌زمین نیستند.

 9. kowsar می گوید

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید. این مطلب چون براساس واقعیته با سریالش تفاوتهایی فاحشی داره ک خب تو سریال برای ممانعت از گریزاندن افراد از سریال انجام شده اما ب نظرم ملکه کی در واقعیت رنج های بیشتری رو متحمل شده… با این اوصافی ک در متن مربوطه دیدم، تو سریال، پایان کمی خوش تر بود نسبت ب واقعیت…(البته نظر شخصی منه) اما گذشته از اینا ب نظرم خیلی کار بزرگ و سختی کرده ک لازمه اش داشتنه درایته… ملکه کی لایق ستایشه 🙂 مرسی بخاطر متن قشنگ و با مسماتون واقعا استفاده کردم. مثل همیشه عالی هستین.^_^

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.خواهش میکنم. لطف دارین

 10. ملکه ماه می گوید

  ممنون از سریال هاو مطلب های خوبتان من خیلی سریال های کره ی رو دوست دارم این مطلب واقعا خوب است .
  فکر نمی کردم درباره ملکه کی بتونم مطالب به این خوبی پیدا کنم

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.تشکر بابت لطفتون.

 11. Rojin می گوید

  پس یعنی پادشاه گوریو (وانگ یو) و ملکه کی اصلا با هم ارتباطینداشتند در واقعیت؟!

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.نه نداشتند.

 12. دیانا می گوید

  سلام واقعا ممنون ک درباره تاریخ کره به ما اطلاعات میدین…ممنون میشم اگه درباره پادشاه گوانگ جونگ(وانگ سو شاهزاده چهارم گوریو) یه توضیح کامل بدین ممنون میشم

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.خواهش میکنم انجام وظیفست. ممنون از لطفتون.
   در مورد پادشاه گوانگ جونگ مطلبی جامع و کامل در همین سایت کار شده. هم می تونید از قسمت سرچ سایت جستجو کنید و یا اینکه تو گوگل بزنید هم براتون میاره.
   اینم لینکش:
   https://tarikhema.org/ancient//26159/%d9%be%d8%a7%d8%af%d8%b4%d8%a7%d9%87-%da%af%d9%88%d8%a7%d9%86%da%af-%d8%ac%d9%88%d9%86%da%af/

 13. ملکه سئوندوک می گوید

  خیلی خیلی ازتون ممنونم بابت توضیحاتی که دادید.من در حال تماشای سریال ملکه کی هستم و با مطالعه ی تاریخ اصلی ملکه کی بیش از پیش به این سریال علاقمند شدم و باید بگویم که بانو کی واقعا یک زن جسور و قابل ستایشه.گرچه شرقی ها به خاطر رفتار های انتقام جویانه ایشان را یک زن پلید می پندارن اما من به عنوان یک دختر جوان اعلام می کنم که اگر جای بانو کی بودم همین کار ها را می کردم و از اقدامات ایشون حمایت می کنم.چون این شرایط زمان و مکانه که انسانها را محک میزنه و بانو کی نشان داد با شرایط خاصی که داشت توانست پیروز میدان شود.چقدر هم پایان زندگی ایشان غم انگیز بود.
  مجددا تشکر می کنم و امیدوارم موفق باشید.باز هم از تاریخ کره مطلب بگذارید.

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. خواهش میکنم و تشکر بابت کامنتتون.
   به روی چشم.

 14. Mim می گوید

  سلام خیلی جالب بود ممنون از مطلبتون من سریال ملکه کی رو خیلی دوست داشتم و این تاریخشون خیلی جالب دلم میخواد بدونم آیوشیریدا چه جور پادشاهی بود در تاریخ چین ازش اثری هست؟؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. متاسفانه در مورد تاریخ چین اطلاعی ندارم. شرمنده

 15. فائزه می گوید

  سلام،ممنون از مطالب مفیدتون….یک سوال:وانگ یو در سریال ملکه کی همان چونگ هیه که در لیست پادشاهان گوریو اومده؟؟ آخه سال های زندگانی و سال های حکومتش با سال های حکومت امپراطور هویزونگ یوآن و هم چنین سرگذشت و پادشاه شدنش در زمان حیات پدرش و بعد عزل شدن و دوباره منصوب شدنش خیلی شبیه وانگ یو سریال ملکه کی هست……….البته شخصیت وانگ یو و چونگ هیه زمین تا آسمون فرق دارند و به نظرم نصف شخصیت وانگ یو در ملکه کی منشا گرفته از تخیل نویسندس نه واقعیت درسته؟؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.خواهش میکنم. لطف دارین
   سلام بله وانگ یو هموان پادشاه چونگ هی هست.
   دقیقا درست متوجه شدین. شخصیت واقعی این پادشاه با اونی که تو سریال توصیف شده خیلی فرق داره.

 16. DMC می گوید

  درود
  مطلب جالبی در مورد ملکه کی بود اما بنظر من سریالش هیچ شباهتی به واقعیت نداره و یه چیز این که ملکه کی یک دیکتاتور بودن که در سریال اینو مشاهده نکردم واقعا جای تاسفه این همه هزینه برای ساخت سریال اما همش تخیلات نویسنده عجیبه و واقعا با سریال های غربی اصلا قابل مقایسه نیست از هر نظر ضعیف بودن…

  1. محمد می گوید

   شخص سازنده سریال کره ای هستش و چون بانو کی اصالتا کره ای هست سعی در تحریف تاریخ کرده ، در همه سریالهای تاریخی کره ای این مسئله (تحریف تاریخ)وجود داره اما به خاطر کیفیت و زیبایی این سریالها کسی به این مسائل توجه نمیکنه ، اونها بر خلاف ما واقعا دارن کار میکنن و به گونه ای فخر فروشی فرهنگی میکنن ،

  2. Bahar می گوید

   شما معلومه فیلمو خوب ندیدین…اول سریال نوشتن که این داستانش دقیقا بر حسب واقعیت نیست…نویسنده اگه میخواست همین داستان رو فیلمش رو بسازه نه توگون محبوب میشد و نه سونگ نیانگ….پس واسه چی باید فیلمی رو میساخت که شخصیت هاش ادمای دیکتاتوری باشن و محبوب نباشه….همونطور که از ریتینگ سریال و جایزه هاش معلومه این داستان رو خیلیا دوس داشتن و دارن

  3. shahrzad می گوید

   دوست عزیز شماسایت هاومقاله های خارجیوبخونی میفهمی که اونقدری که شمامیگی نیانگ دیکتاتورنبوده ودلیلی که بهش میگن ملکه ای بی رحم به خاط کشتن وازراه برداشتن دوملکه قبلی بوده که ملکه اول که به خاطر شورش پدرش اعدام شد وهردو انسان های درستی نبودن وقصرهمینه!همیشه زن هاومردها درپی قدرت بیشترن ودلیل بربدبودنشون نیست
   اتفاقایکی از بزرگترین زنانه دنیاعه ملکه کی فردی که تو۱۶سالگی به عنوان خراج انسانی فرستاده میشه به کشوردیگه وبعدباهوشش وزرنگیش میشه قدرتمندترین فردکشورجای تحسین داره
   وخیلی از اتفاقای سریال(جز وانگ یو واتفاقات مربوط به اون)واقعیت داشتن حالاباکمی مبالغه که توهمه سریال های تاریخی بوده

 17. مروه می گوید

  بسیار الی

 18. علی می گوید

  یعنی تو اون اواخر ملکه کی طغیون تیمور اختلاف داشتن؟
  می گید حکومت سقوط کرده پس چطوری پسر ملکه کی به تخت نشست؟
  من خوندم که فقط به مناطق شمالی یوان تونست حکومت کنه
  و بعد از اینکه ملکه کی در سال ۱۳۶۸ فرار کرد تغیون تیمور اسیر شد تو اسارت بر اثر بیماری در سال۱۳۷۰ دقیقا همون سالا که ملکه کی مرد تغیون تیمور هم مرد
  یعنی ملکه کی تغیون تیمور رو رعا کرد به تهنایی فرار کرد؟
  در حالی که تو سریال تغیون تیمور تو قصر و دو سال قبل از فوت ملکه کی فوت کرد. تو سریال خیلی محتوای واقعی رو عوض می کنن برای اینکه مردم ببینن و شخصیت ها رو تو ذهنشون بزرگ کنن
  میشه لطفا تو ضیح بدید ممنون می شم

 19. عسل حسن 5 می گوید

  ممنون بابت این همه اطلا عات من واقعیت از شخصیت ملکه کی خوشم میاد وسریال های کره ای رو دوست دارم

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. ممنون. لطف دارین.

 20. عسل حسن پور می گوید

  در من من این فیلمو چند بار از سال تولیدش تا الا دیدم

 21. lisa می گوید

  سلام لطفا برای تاناشیری م بزارید

 22. ایدا می گوید

  علت فوت ملکه کی چه بود ؟
  چرا اسمی از وانگ یو نیست؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. علت فوت ملکه کی مشخص نیست ولی به احتمال زیاد به علت بیماری از دنیا رفته.
   شخصیت وانگ یو همون پادشاه چونگ هه از گوریو هست ولی در تاریخ هیچ ارتباطی با ملکه کی نداشت و ارتباطشون تنها تخیلات نویسنده هست.

 23. آریا می گوید

  درود.خسته نباشید.با خواندن این مطالب کنجکاو شدم تا خانواده ی امپراتوریس گی به خصوص دوکسونگ گی چول را بیشتر بشناسم.

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.سلامت باشید. متاسفانه در مورد خانواده گوریویی ملکه کی چیز زیادی باقی نمونده. همین ها هست که در مطلب اشاره شده.

 24. آریا می گوید

  می خواستم بپرسم که آیا پادشاهان بعدی
  یوان شمالی از نسل امپراتوریس گی هستند؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   اون چیزی که ثابت شده این هست که تنها پسر خود ملکه کی به عنوان امپراطور یوان شمالی از نسل ایشون بوده. بقیه امپراطورهای یوان شمالی از نسل ایشون نبودن.

   1. آریا می گوید

    خیلی ممنون از پاسخگویی شما.توفیق یارتان.

    1. امیر سیروس پور می گوید

     خواهش میکنم دوست عزیز. موفق باشید.

 25. helia می گوید

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون از سایت خوبتون با فیلمش خیلی خیلی فرق میکنه تو فیلمش قسمت اخر امپراطور میمیره ولی اینجا اشاره ای به مرگ امپراطور نکرده

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. خواهش میکنم. لطف دارین.
   بالاخره طبیعیه سریال درام با تاریخ واقعی فرق داشته باشه اما اگه دقت کنید در پاراگراف اخر به مرگ امپراطور اشاره کردم.
   سلامت باشید.

 26. Melika می گوید

  یعنی ملکه کی ۲ تا بچه نداشت ؟؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   تا اونجایی که بنده میدونم و در منابع تاریخی اومده یه پسر داشت.

 27. حمید عشقی می گوید

  سلام
  یه سوال داشتم؟
  من سریال سرنوشت رو به تازگی تموم کردم .. تازه شروع کردم دارم ملکه کی رو میبینم ..
  سوالم اینه ملکه کی طبق گفته شما یه اشراف زاده گوریو ای بوده و در سریال سرنوشت هم بهش اشاره شده .. ولی چرا تو سریال خود ملکه کی به عنوان یه برده ازش یاد کردن ؟!؟!؟!؟
  یعنی ما باید ۵۱ قسمت سریال ملکه کی رو صرفاً براساس تخیّلات ذهنی نویسنده ببینیم😐

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. ملکه کی توی گوریو یه اشراف زاده بود. اما به عنوان یه برده به دربار یوان اورده شد. بین این دو تا خیلی فرقه. بردش کردن و آوردنش یوان.

   1. حمید عشقی می گوید

    آها .. شما درست میگین👍🏻
    من چون قسمت اول رو که دیدم .. وقتی سونگ نیانگ و مادرش به همراه برده های دیگه رو به طور وحشتناکی به عنوان برده داشتن میبردن کشور یوآن .. یه لحظه فکر کردم ملکه کی تو این سریال به عنوان یه رعیت داره ازش یاد میشه .. با توضیح شما دوزاریم افتاد😉👌🏼
    آخه خیلی لباسشون پاره پوره بود .. گفتم مگه میشه اشراف زاده ها رو به این صورت فجیع منتقل کنن کشور خودشون .. بعد یادم افتاد یوان کشور گوریو رو در سلطه خودش داره و هر کاری که بخواد میتونه انجام بده😐
    خدا هیچ کشوری رو مستعمره دیگری قرار نده🙏🏻

 28. حمید عشقی می گوید

  جناب سیروس پور
  سلام مجدد
  ببخشید من همش مزاحم شما میشم🙏🏻
  من در رابطه با سریال ملکه کی چند تا سوال برام پیش اومده ، اگه اشکالی نداره ازتون بپرسم🙏🏻
  ۱. اول اینکه بگید این تیمور تیموری که تو سریال همش دارن میگن .. به تیمور خان لنگ ( یعنی موسس سلسله تیموریان ) ارتباطی داره ؟
  یعنی منظورم اینه که ، لقب هاشونو از جدشون گرفتن یا سلسله مینگ هیچ ربطی به سلسله تیموریان نداره ؟؟
  ۲. اینکه ، یه پیرمردی تو سریال هست که در دربار یوآن بهش میگن نائب السلطنه .. دقیقاً کی هست که قدرتش از شاه یوآن و ملکه و شاهزاده بیشتره ؟!؟ همون که اولش میخواست شاهزاده طغون تیمور رو بکشه ، ولی بعدش دخترش رو به ازدواج شاهزاده درآورد ؟
  ۳. اینکه چرا شاه یوآنو کشت و نمیخواست فرزندشم شاهزاده طغون تیمور به سلطنت برسه ؟؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام علیکم.
   متاسفانه نه روی تاریخ چین مطالعه داشتم و نه سریال رو دیدم که بتونم به این سوالات شما جواب در خوری بدم.
   شرمندم

   1. حمید عشقی می گوید

    دشمنتون شرمنده
    من عذر میخوام🙏🏻
    نه .. شما راست میگین👍🏻
    چندبار قبلاً تو پست های دیگه اشاره کرده بودین که رو تاریخ چین مطالعه ندارین و ازش چیزی نمیدونین .. ولی من حواسم نبود🤦🏻‍♂️
    من فک میکردم شما سریال رو دیدین .. بابت همین پرسیدم👍🏻

    1. امیر سیروس پور می گوید

     نه متاسفانه. مشکلات زندگی باعث شده تقریبا هیچ سریالی رو نتونم ببینم.

 29. حمید عشقی می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت جناب سیروس پور عزیز
  من دیشب سریال ملکه کی رو تموم کردم .. باید بگم که بسیار سریال زیبا و دلنشینی بود .. همه چی تو این سریال میشه مشاهده کرد .. عشق.نفرت.کینه.خشم.از خودگذشتگی.جنگ.ماجراجویانه👌🏻خنده😁گریه😭
  بی دلیل نیست که تو جشنواره های مختلف صاحب تندیس [بهترین کارگردان][بهترین نویسنده و فیلمنامه نویس][بهترین جلوه های ویژه][بهترین تدوین][بهترین بازیگر نقش اول زن][بهترین بازیگر نقش اول مرد][بهترین بازیگر نقش مکمل مرد] و… شده👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻
  در ضمن از سایت Imdb [سایت نقد و بررسی سریال و فیلم] در سخت ترین حالت ۸.۷ از ۱۰ گرفته و اینکه ۹۷٪ بینندگان در سراسر دنیا این سریال رو مشاهده کردن و به زبان زنده چند کشور صاحب سبک این سریال ترجمه و دوبله شده [الا کشور خودمون😐]
  اگه به جای جومونگ تو ایران پخش میشد .. دیگه هیچکس جومونگو نمیدید😂👌🏻
  البته از حق نگذریم یه جورایی سانسوری هم زیاد داره ، ولی میشه مدیریتش کرد🤔
  چون ما ایرانی ها تو این کار خبره ایم😉😜😆
  ولی خداییش با سانسور خیلی بی معنی میشه و حال نمیده و خیلی از جزئیات سریال رو از دست میدین👍🏻
  پیشنهاد من اینه حتماً حتماً با دوبله ولی [بدون سانسور] ببینین👍🏻
  شبکه جم تی وی ترکیه چند سال پیش به صورت فارسی دوبلش کرده بود .. هر چند به پای دوبلورهای ممتاز خودمون نمیرسن ، ولی من راضی بودم👌🏻
  همینایی که دوبلش کردن .. سابقه چند سال کار تو ایران رو دارن .. ولی بنا به دلایلی به خاطر دستمزد بیشتر مهاجرت کردن رفتن کشور ترکیه.
  دوبله بازیگر نقش [وانگ‌یو] رو تو سریال جناب [کامبیز شکوفنده] بر عهده داشتن .. همونی که دوبله [یوم جانگ] در سریال خاطره انگیز و نوستالژیک [امپراطور دریا] رو به عهده داشتن😉👌🏻

  1. امیر سیروس پور می گوید

   بله انصافا سریال زیبایی بوده. هر کسی که دیده راضی بوده و بد نگفته.
   ان شالله فرصت بشه میبینم منتها با سانسور.

   1. حمید عشقی می گوید

    خیخیخیخی😂
    سلام
    اونقدری که شما میگین صحنه نداره جناب سیروس پور
    منظورم از اینکه سانسوری زیاده داره .. در حد بغل کردن و لب گرفتن و بوس کردنه که طبیعیه به نظرم😁
    چون طغون تیمور واقعاً عاشق و دیوانه ملکه کی بوده !!
    خیالتون راحت باشه😉👌🏻
    بدون سانسور ببینین حتماً👍🏻
    واسه این میگم بدون سانسور ببینین .. چون یه جاییش طغون تیمور برای ملکه کی از خودگذشتگی نشون میده و جون ملکه کی رو نجات میده👏🏻
    دیگه بیش از این تعریف نمیکنم که اسپویل نشه .. نبینین ، جزئیات سریال از دستتون در میره👍🏻
    موفق باشید🙏🏻🌹🙏🏻

 30. حمید عشقی می گوید

  به جناب سیروس پور عزیزم ، حتماً حتماً توصیه میکنم ، این سریال جذّاب و دیدنی رو مشاهده کنن😉👌🏻
  لینک دانلود رایگان سریال [ دوبله فارسی [ بدون سانسور ] 👇🏻👇🏻👇🏻👇🏻
  https://naztv.xyz/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D9%84%D9%87-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84-empress-ki-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C/
  ………………………………………………………..
  کاش میدونستم آخرش سرنوشت آیوشیدارا پسر ملکه کی چی میشه🤔
  حیف که جناب سیروس پور در زمینه تاریخ چین مطالعه ندارن😕

 31. مبینا می گوید

  ممنون از مطالبتون فقط چند تا سوال
  تال تال برادر بانو کی بود؟
  سونگ نیانگ تو واقیعت جنگجو نبوده و خودشو به جای پسر نزده و جون طغون رو وقتی که شاهزاده بوده نجات نداده

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. لطف دارید.
   تال تال برادر ملکه کی نبود. بلکه اخرین نخست وزیر یوان بودن.
   در واقعیت ملکه کی یا همون سونگ نیانگ هیچ کدوم از جریان هایی که شما گفتین رو تجربه نکرده.

 32. Its me می گوید

  من خیلی جاهاخوندم که ملکه کی رو زنی فاسد خوندن که باعث سقوط سلسله یوان شد و توی کره هم به خوبی ازش یاد نمیشه ولی خیلی جاهابرعکسش نوشته شده وگفتن از ثروت خودش به مردم توقحطی هاکمک کرد وباعث رایج شدن فرهنگ کره ای توچین شدویکی از برجسته ترین زنان تاریخ بوده
  الان شخصیت واقعی نیانگ کدوم بوده؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. خیلی ممنونم از کامنتتون.
   در واقع هر دوی این فرضیه ها تا حدودی درست هستن. ملکه کی به نحوی با قدرت طلبی خودش و جنگ قدرتی که راخ انداخت باعث سقوط سلسله یوان شد. توی کره هم ازش به خوبی یاد نمیشه چون خیانت به وطن کرد و به شدت سعی داشت کره رو تحت سلطه یوان نگه داره. حتی به کره لشکرکشی نظامی هم کرد که شکست خورد توسط ژنرال چویی یونگ. ایشون با ملکه شدن تو امپراطوری مغول ها باعث شناسوندن فرهنگ کره به سرحدات چینی شدن اما من جایی ندیدم با ثروتش به مردم تو قحطی ها کمکی کرده باشه.

   1. shahrzad می گوید

    واقعیت داره که ملکه کی توی قحطی به مردم کمک کرده همونطورکه توسریال نسون داد ومنم از چندین سایت خارجی وکره ای خوندم اینکاروکرده بود

 33. shahrzad می گوید

  ملکه کی که بعد حمله وسقوط یوان به سرزمین های شمالی رفتن وسلسله یوان شمالی روپایه گذاری کرد بعد مرگش این سلسله نابودشد یاباپادشاهای بعدی ادامه پیداکرد؟اگه ادامه پیداکرد سرنوشت این سلسله چی شد؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام.
   سلسله یوان شمالی کلا سه تا امپراطور داشت که پسر ملکه کی دومین اونها بود. بعد از مرگ بیلیگتو خان آیوشیریدارا که همون پسر ملکه کی بود، سلسله یوان شمالی یه امپراطور دیگه به خودش دید و پس از اون از بین رفت.

 34. Shahrzad می گوید

  ملکه کی به حاکمیت وسلطنت به طورمستقیم میرسه درآخر؟؟؟(منظورم ملکه شدنش نیس،حکومت برکشوره منظورم)

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. نه نمیرسه.

   1. Shahrzad می گوید

    باتشکر از پاسختون ولی چیزی که تو ویکی پدبا نوشته شده متفاوته وگفته شده به سلطنت میرسه!

    او با نفوذ فوق‌العاده فراوانی که روی پادشاه داشت توانست جنگ‌های متعددی را پایه‌ریزی کند و اختلافات و فتنه به پا کند و به این ترتیب رسماً حکومت را به دست بگیرد و در همان سال به مقام ملکه یوآن رسید و چرا حکومت هم در دستانش بود با مقام ملکه بر یوآن حکومت کرد.》》》متن ویکی پدیا

    1. امیر سیروس پور می گوید

     خواهش میکنم.
     دقیق تر بخونین مطلب ویکی پدیا رو. هر چند به نظرم درست توضیح نداده. منظور نویسنده اینه که ملکه کی با قدرت گرفتن و اعمال نفوذ بر پادشاه تونست فرمانروای بالقوه کشور بشه نه اینکه به صورت رسمی پادشاه یا امپراطوریس شده باشه. در واقع حاکمیت بالقوش به بالفعل تبدیل نشده.

     1. mitra می گوید

      عجیبه!پس چطور اسم سریال Empress کی عه به جای queen?

     2. امیر سیروس پور می گوید

      جواب این سوال در تفاوت بین امپراطوری و پادشاهی نهفته هست. به همسران پادشاه در کشورهایی که پادشاهی هستن ملکه گفته میشه اما به همسران پادشاه در کشورهایی با سیستم امپراطوری امپراتوریس میگن

 35. Its me می گوید

  میشه یه پست هم درباره مقبره ملکه کی بزارین؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. چشم.

 36. Fatemw می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون خیلی مفید بود
  سریال ملکه کی کمی با تاریخ متفاوت بود
  من میخواستم بدونم ک ایا واقعا تال تال تو تاریخ هم بایان عموش رو میکشه یا این قضیه هم جز تخیلات نویسنده بوده؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. خواهش میکنم. نظر لطفتونه.
   قضیه ای که فرمودین واقعا تو تاریخ اتفاق افتاده و تخیلی نیست.

 37. mitra می گوید

  شماتواین متن نوشتید ملکه کی از نظرسیاسی واقتصادی مهارت بالایی داشت و وقتی به قدرت رسید یوان از نظر سیاسی اقتصادی به یکی از موفق ترین دوره هاش رسید
  ولی من یه جاخوندم وقتی ملکه کی به قدرت رسیدیوان دوره سقوطش شروع شد و ازنظر سیاسی نظامی افت کرد!
  میشه یه توضیحی بدیم که چطوریاس؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. چیزی که بنده تو متن توضیح دادم مشکلی نداره منتها جریان از این قراره که نبوغ ملکه کی در امورات ذکر شده به تنهایی کافی نبودن. حضور ملکه کی در یوان همزمان با اغتشاش در دربار یوان و ضعیف شدن حکومت مرکزی شد. منظورم درگیری بین درباریان بود نه ملکه کی. این مهم باعث شد یوان به سمت انحطاط بره.

   1. mitra می گوید

    یعنی شمامیگید دراینکه ملکه کی از نظر سیاسی واقتصادی مهارت بالایی داشته شکی نیست؟
    واینکه اقدامات نیانگ عامل اصلی سقوط یوان نبود؟

    1. امیر سیروس پور می گوید

     بله دقیقا.

     1. mitra می گوید

      میشه یکم دقیق ترتوضیح بدین؟
      اخه من خیلی جاهاخوندم کارهای نیانگ ازجمله ازراه برداشتن ال تیمور وبایان وبرنامه ریزی های جنگ وتفرقه هایی که توقصرانداخت باعث تضعیف یوان ودرنهایت سقوطش شد!
      واینکه یه جامیگه ال تیمور و دخترش ملکه تاناشیری به خاطرشورش خودشون اعدام شدن ولی یه جامیگه دسیسه نیانگ بوده!!!
      ببخشید من این همه سوال میکنم چون این شخصیت برای من خیلی جالبه و دلم میخوادحقیقت روبدونم🙏

     2. امیر سیروس پور می گوید

      نه به هیچ وجه ملکه کی در سقوط یوان نقشی نداشت. من نمیدونم دیگران چی نوشتن و از کجا نوشتن اما حقیقتی که هست همینه. علت سقوط یوان قحطی، سیل، خشکسالی در یک طرف و شورش دستار قرمزها از طرف دیگه بود. و مهم تر از همه اینها اختلاف درباریان و پادشاه با هم که اونم هیچ ربطی به سونگ نیانگ نداشت. مضاف بر اینکه نوادگان قوبلای خان هم اقتدار خودشونو در سرزمین های دیگه از دست داده بودن.

     3. mitra می گوید

      ممنون از توضیحاتتون🙏

     4. امیر سیروس پور می گوید

      خواهش میکنم. بازم سوالی بود در خدمتم.

 38. ناشناس می گوید

  سلام من این سریال رو چند بار دیدم و خیلی بهش علاقه دارم و همش دنبال مطالب و توضیحاتی در باره ی تاریخ واقعی این فیلم بودم دوست داشتم کتاب کامل زندگی طغون تیمور رو مطالعه کنم ولی پیدا نمیکنم حتی مطالبی هم که تو اینترنت سرچ میکنم خیلی کم هستن میخواستم بپرسم شما مطالبتون رو از کجا میارید ؟ و چطور اینقدر بهشون مطمئنم هستین؟

  1. امیر سیروس پور می گوید

   سلام. بله متاسفانه در مورد بعضی از اشخاص مطلب بسیار کم هست و کاریش هم نمیشه کرد. من منابع مطالبم رو معمولا زیر مطلب درج میکنم و منابع من همون هستن. موضوع مورد نظرتون رو تو گوگل سرچ کنین معمولا سایت های مشهوری رو میاره که میتونین استفاده کنین. مطالبی که تا حالا نوشتم موضوعات بسیار مشهور و واضح هستن و اختلافی درشون نیست که نیاز به اثبات داشته باشه. من هنوز وارد جزئیات نشدم. معمولا جزئیات مورد اختلاف و نیازمند مطمئن شدن هستن نه کلیات.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.