ملکه کی

ملکه کی ( یا ملکه گی ،۱۳۱۵-۱۳۶۹/۱۳۷۰) که با نام ملکه ژی در زبان چینی و اولجی خوتوک در زبان مغولی شناخته می شود، یکی از ملکه های پیشرو امپراطور توگون تیمور از سلسله یوان و مادر بیلیگتو خان بود.او از خانواده ای اشرافی در پادشاهی گوریو بود.

زندگی نامه ملکه کی

ملکه کی از شخصی به نام کی جائو در هنگجو (گویانگ امروزی) در گوریو متولد شد.او برادر بزرگتری به نام گی چول ( بایان بوخا) داشت.او صیغه ی سلطنتی توگون تیمور و مادر بیلیگو خان آیوشیریدارا شد. بانو کی (که با نام بانو گی نیز شناخته می شود) در یک خانواده اشرافی بروکرات با رده اجتماعی پائین متولد شد.تا اواخر قرن نوزدهم میلادی، جامعه کره به چهارده رده اجتماعی تقسیم می شد که خانواده سلطنتی در صدر این رده بندی و برده ها در کف آن قرار داشتند. تعداد زیادی از پسران خواجه گوریو، دختران صیغه ای گوریو،شاهین ها، گیسانگ ها، غلات ، لباس ها، نقره و طلا به عنوان خراج به سلسله مغولی یوان فرستاده می شدند. به دلیل اعمال خواجه ای به نام باک بولهوا ، گوریو متحمل پیامدهای دردآوری شد.پرداخت خراج موجب خسارت های بیشتری برای گوریو شد.در آن زمان و در سلسله یوان ازدواج با زنان اهل گوریو موجه بود.در سال ۱۳۳۳، بانو کی که در آن زمان نوجوان بود به عنوان ” خراج انسانی ” به یوان فرستاده شد زیرا پادشاهان گوریو مجبور بودند هر سه سال یک بار تعداد مشخصی از دختران زیباروی نوجوان را به منظور خدمت به عنوان صیغه های امپراطورهای مغولی به یوان بفرستند.

طرحی از ملکه کی
طرحی از ملکه کی

ازدواج بانو کی

بانو کی مایل نبود تا خانواده اش در گوریو را ترک کند و برخلاف میل باطنی اش به یوان برده شد زیرا او نمی خواست تا یک ” خراج انسانی” باشد.صیغه های  امپراطور برده های وی بودند و در واقع در حرمسرای پادشاه اقامت داشتند.بعد از اینکه وی به یوان رسید، کی تصمیم گرفت تا تمام تلاش خود را به منظور انتخاب به عنوان بهترین صیغه ای که می تواند بشود،به کار ببندد. او که بسیار زیبا بوده و در رقص ، گفت و شنود، خوانندگی، شعر سرایی و خطاطی مهارت داشت، به سرعت صیغه ی مورد علاقه ی توگون تیمور شد. امپراطور عاشق بانو کی شد و به زودی مشخص شد که توگون تیمور زمان بسیار زیادتری از همنشینی با ملکه اولش داناشیری را با بانو کی می گذراند.

ملکه اول داناشیری در ۲۲ جولای ۱۳۳۵ در یک تصفیه سیاسی بعد از شورش برادرش تانگ کی سه اعدام شد.زمانی که توگون تیمور تلاش کرد تا بانو کی را به عنوان همسر دوم ترفیع دهد، به دلیل اینکه این اقدام با استانداردهای عملی انتخاب همسر دوم تنها از میان قبایل مغولی در تضاد بود، این ترفیع بی سابقه برای یک زن اهل گوریو با چنان مخالفتی در دربار مواجه شد که امپراطور مجبور شد تا از تصمیم خود عقب نشینی کند.توگون تیمور تلاش کرد تا بانو کی را به عنوان ملکه منصوب کند ولی بایان که قدرت اصلی را در دربار در اختیار داشت، با این تصمیم مخالفت کرد و همچنین تفکر ملکه دواگر در این باره که که بانو کی بسیار باهوش و خطرناک می باشد باعث به وجود امدن ترس در وی شد و این ترس باعث شد او اقدام به مسموم کردن ذهن بایان کند.

عکس طغون تیمور (مغولی: Тогоонтөмөр، Togoontömör; ۲۵ مه ۱۳۲۰ – ۲۳ مه ۱۳۷۰) پانزدهمین خان بزرگ مغول در سرزمین چین و یازدهمین پادشاه مغولی دودمان یوآن بود. %d9%85%d9%84%da%a9%d9%87-%da%a9%db%8c Tarikhema.org
طغون تیمور (مغولی: Тогоонтөмөр، Togoontömör; ۲۵ مه ۱۳۲۰ – ۲۳ مه ۱۳۷۰) پانزدهمین خان بزرگ مغول در سرزمین چین و یازدهمین پادشاه مغولی دودمان یوآن بود.

فرزند ملکه کی

در سال ۱۳۳۹، بانو کی یک پسر به دنیا اورد. توگون تیمور تصمیم داشت او را ولیعهد بنامد و به همین دلیل سرانجام در سال ۱۳۴۰ توانست تا بانو کی را به عنوان همسر دوم خویش منصوب کند.به عنوان همسر محبوب امپراطور، بانو کی زنی بسیار قدرتمند در یوان بود.زمانی که بایان از دربار پاکسازی شد، بانو کی در سال ۱۳۴۰ به عنوان دومین ملکه رسید (ملکه ارشد بایان خوتوق از خونگیراد بود).

قدرت در دستان ملکه کی

با گذر سال های دوران سلطنتش، توگون تیمور رفته رفته علاقه به حکومت کردن را از دست داد.در این زمان قدرت به طور فزاینده ای در دستان شخصی با استعداد از نظر اقتصادی و سیاسی به نام بانو کی بود.این موضوع به یکی از صلح آمیز ترین و موفق ترین دوران یوان و حتی تاریخ کلی چین منجر شد. برادر بزرگتر بانو کی یعنی گی چول به عنوان فرمانده فرمانداری ناحیه شرقی مغول منصوب شده بود و در واقع او تحت نظر ملکه حاکم بالفعل گوریو بود.با این کار ملکه کی از نزدیک امور گوریو را تحت نظر داشت. پسر وی در سال ۱۳۵۳ به عنوان ولیعهد منصوب شد. با استفاده از خواجه اش باک بولهوا به عنوان یک پیشکار، او نبردی را به منظور وادار نمودن امپراطور به واگذاری سلطنت به پسرش آغاز کرد.اما اهداف وی برای امپراطور آشکار شد و امپراطور شروع به فاصله گرفتن از او کرد.

با تکیه بر جایگاه بانو کی در پایتخت سلطنتی، برادر بزرگترش گی چول اقدام به تهدید جایگاه پادشاه گوریو که در آن زمان دولت وابسته مغول ها بود کرد.پادشاه گونگمین از گوریو در یک کودتا در سال ۱۳۵۶ خاندان کی را ریشه کن کرد. ملکه کی با انتخاب تاش تیمور به عنوان پادشاه جدید گوریو و فرستادن سربازان به گوریو به این اقدام واکنش نشان داد.اما سربازان مغول در حالی که در حین گذر از رودخانه یالو بودند توسط ارتش گوریو شکست خوردند.

در داخل پایتخت مغول، یک نبرد داخلی بین حامیان و مخالفان ولیعهد درگرفت. رهبر مخالفان بولود تیمور سرانجام در سال ۱۳۶۴ پایتخت را تصرف کرد.پسر وی به نزد کوکه تیمور که از او حمایت می کرد فرار نمود ولی ملکه کی توسط بولود تیمور به زندان انداخته شد. بولود تیمور سال بعد توسط کوکه تیمور برانداخته شد. یکبار دیگر ملکه کی سعی نمود تا اینبار به کمک کوکه تیمور پسرش را به عنوان خاقان منصوب کند ولی این اقدام بیهوده بود. بعد از اینکه بایان خوتوق فوت کرد، ملکه کی به عنوان ملکه ارشد ترفیع یافت.

سقوط حکومت مغول در چین در سال ۱۳۶۸ ملکه کی را وادار کرد تا به یین چانگ فرار کند. در سال ۱۳۷۰، توگون تیمور فوت نمود و پسرش به سلطنت رسید. ملکه کی به عنوان ملکه بزرگ رسید اما مدت کوتاهی بعد از آن فوت نمود.

منبع ویکی پدیا انگلیسی
ممکن است شما دوست داشته باشید

25
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
sara
مهمان
sara
امتیاز :
     

اتفاقات با سریالش کمی فرق داشت

ارغوان
مهمان
ارغوان

اول هر سریال میگن این یک برداشت ازاد از تاریخه

یلدا
مهمان
یلدا
امتیاز :
     

ممنون از متن خوب تون. فک نمیکردم بتونم مطلبی به این خوبی درباره ملکه کی پیدا کنم

رزیتا
مهمان
رزیتا

مبشه زندگی نامه امپراطریس وو زتیان(اولین امپراطور مونث چین در سلسله تانگ )رو به طور کامل و مفصل بنویسید؟ با تشکر

seyed
مهمان
seyed

سلام.خب توی گوگل سرچ کنید پیدا میکنید?

ممد
مهمان
ممد

این ملکه چینی تو سریال ته جویونگ هست

kowsar
مهمان
kowsar

سلام وقتتون بخیر خسته نباشید. این مطلب چون براساس واقعیته با سریالش تفاوتهایی فاحشی داره ک خب تو سریال برای ممانعت از گریزاندن افراد از سریال انجام شده اما ب نظرم ملکه کی در واقعیت رنج های بیشتری رو متحمل شده… با این اوصافی ک در متن مربوطه دیدم، تو سریال، پایان کمی خوش تر بود نسبت ب واقعیت…(البته نظر شخصی منه) اما گذشته از اینا ب نظرم خیلی کار بزرگ و سختی کرده ک لازمه اش داشتنه درایته… ملکه کی لایق ستایشه 🙂 مرسی بخاطر متن قشنگ و با مسماتون واقعا استفاده کردم. مثل همیشه عالی هستین.^_^

رزیتا
مهمان
رزیتا

ببخشید میشه درمورد زندگی نامه امپراطریس وو زتیان(اولین امپراطور مونث چین در سلسله تانگ)به طور مفصل بنویسید؟

آریا
مهمان
آریا

سلام امیر عالی بود ???

راضیه
مهمان
راضیه

ممنون از اطلاعات جالب بود

حبیب تنها
مهمان
حبیب تنها
امتیاز :
     

سلام میشه زندگی نامه کامل ملکه چونچو از سلسله گوریو شریک بسازید ممنون

حسین
مهمان
حسین

سلام یه سوال اگه ملکه کی از مغول ها بود پس باید ترک باشه درسته؟

ممد
مهمان
ممد

مگه سریال رو ندیدی
ملکه کی کره ای بود . بایان و ال تیمور ترک بودن

A.N.A
عضو
A.N.A

در واقع از نظر جغرافیایی و مردم‌شناسی، مغول‌ها جزئی از زیرشاخه‌های ترک‌های مشرق‌زمین نیستند.

ملکه ماه
مهمان
ملکه ماه
امتیاز :
     

ممنون از سریال هاو مطلب های خوبتان من خیلی سریال های کره ی رو دوست دارم این مطلب واقعا خوب است .
فکر نمی کردم درباره ملکه کی بتونم مطالب به این خوبی پیدا کنم

Rojin
مهمان
Rojin

پس یعنی پادشاه گوریو (وانگ یو) و ملکه کی اصلا با هم ارتباطینداشتند در واقعیت؟!