۵ جنگ بزرگ روم در تاریخ باستان!

5 جنگ بزرگ روم در تاریخ باستان!
بر اساس یک جمله معروف  ” رم یکروزه ساخته نشد!” درحالی که رومیان به خاطر سبک زندگی افراطی شان معروف بودند، جنگ های زیادی در تاریخ روم رخ داد تا بقای امپراطوری روم باستان را تضمین کند. جنگ اغلب منجر به تغییراتی در رهبری می شد که باعث پیشرفت و توسعه فرهنگ و تاریخ روم باستان می شد. با تاریخ ما همراه باشید تا ۵ جنگ بزرگ روم در تاریخ باستان! را بشناسید.

 

۱.جنگ داخلی سزار 

جنگ داخلی سزار
جنگ داخلی سزار

جنگ داخلی سزار که به جنگ داخلی و بزرگ روم هم معروف بود، از ۴۹ تا ۴۵ ق.م، بین ژولیوس سزار و سنای روم در گرفت. سزار هنوز از نظر مردم روم،بعد از جنگ گالیک یک سوپر قهرمان بود که اصلاحات زیادی برای مردم روم انجام داد.

قبل از جنگ داخلی سزار، یک مسری جنگ ها در ایتالیا، یونان، آفریقا و بخش هایی از اروپا صورت گرفت و رهبران برای رسیدن به امتیازات سیاسی میجنگیدند.

در نتیجه جنگ داخلی، امپراطوری رومی تاسیس شد. مارک آنتونی و ژولیوس سزار  به حاکمان ین امپراطوری تبدیل شدند. ژولیوس سزار به قتل رسید و مارک آنتونی بعد از مرگ کلئوپاترا خودکشی کرد.


۲.جنگ های مقدونیه

جنگ روم و مقدونیه
جنگ روم و مقدونیه

جنگ مقدونیه یک سری از جنگ هایی بود که در منطقه مدیترانه بین جمهوری روم و متحدان یونان علیه قلمرو پادشاهی یونان صورت گرفت. در نهایت شش درگیری رخ داد که شامل چهار جنگ در مقدونیه، یکی علیه امپراطوری سلوکی _که در طول آن امپراطوری سلوکی نابود شد_ و یکی علیه امپراطوری آخا. این جنگ ها در ۲۱۴ ق.م شروع شد و ۱۴۸ ق.م به پایان رسید.

جنگ اول مقدونیه در ۲۱۴ ق.م علیه فیلیپ پنجم مقدونی شروع شد و در ۲۰۵ ق.م پایان یافت.جنگ دوم مقدونیه به دنبال جنگ های دهه گذشته رخ داد. این جنگ در ۲۰۰ ق.م شروع شد و در ۱۹۶ ق.م با مرگ فیلیپ مقدونی پایان یافت. جنگ سوم مقدونیه از ۱۷۱ تا ۱۶۸ ق.م بین روم و پسر فیلیپی، پرسیوس صورت گرفت. پرسئوس شکست خورد و امپراطوری مقدونی به ۴ بخش ، تحت حاکمیت روم تقسیم شد. جنگ چهارم مقدونیه در ۱۵۰ ق.م با شورش هایی علیه روم توسط پسر پرسیوس، شروع شد. او در ۱۴۸ ق.م شکست خورد.


۳.جنگ پیریک

جنگ فرسایشی
جنگ فرسایشی

جنگ پیریک در ۲۸۰ ق.م شروع شد، و در ۲۷۵ ق.م پایان یافت و بین پیروس، پادشاه اپیروس، و جمهوری روم صورت گرفت. پیروس برای شکست روم از یونان کمک خواست. جنگ با پیروزی رومیان پایان یافت ولی هر دو طرف تلفات سنگینی را تجربه کردند. این جنگ پیریک یک هشدار به سایر امپراطوری ها بود که روم حتی با وجود تلفات می توان جنگ را پیروز شود.


۴.جنگ گالیک

جنگ گالیک
جنگ گالیک

قبل از اینکه آنها بخشی از امپراطوری لاتین به شمار بروند، اهالی کشور گل در فرانسه، به قبلیه گالیک معروف بودند. این جنگ بین قبلیه گالیک و رومیان از ۵۸ تا ۵۰ ق.م ادامه یافت. به نظر می رسد انگیزه اصلی سزار برای جنگ های گالیک، تقویت موقعیت سیاسی و پرداخت بدهی هایش بوده است. اهل گل ثروتمند بودند، به ویژه اهالی هلوتی روابط تجاری خوبی با بازرگانان رومی داشتند.

چندین مبارزه علیه قوم گالیک صورت گرفت، ولی در نهای آنها توانستند امپراطوری سزار را در اختیار گیرند.


۵.جنگ های پونی

جنگ های پونی
جنگ های پونی

همانند جنگ مقدونی، جنگ های پونی، در واقع یک سری از جنگ ها بود: جنگ اول، دوم و سوم که از ۲۶۴ ق.م تا ۱۴۶ ق.م بین روم و کارتاژ صورت گرفت.

جنگ اول پونیک در ۲۶۴ صورت گرفت. یک جنگ دشوار که هر دو طرف تلفات زیادی دادند. این جنگ در نهایت با امضای یک معاهده به پایان رسید که بر اساس آن کارتاژ باید خسارات جنگی روم را می پرداخت.

جنگ دوم پونی در ۲۱۸ ق. م شروع شد و در ۲۰۱ ق.م پایان یافت. هانابیل ژنرال کارتاژی، به شمال ایتالیا حمله کرد و روم را در جنگ های مختلف شکست داد.

جنگ سوم پونی در ۱۴۹ ق.م شروع شد و در ۱۴۶ق.م به پایان رسید. این آخری جنگ پونی بود که با ویراین کارتاژی ها و پیروزی رومیان باستان به پایان رسید.

منبع
ممکن است شما دوست داشته باشید

1
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
A.N.A
عضو
A.N.A
امتیاز :
     

بنظر می‌رسد که شما سعی کردید که این مقاله را بسیار سریع تایپ کنید زیرا در چند نقطه از این مقاله غلطهای املایی مشاهده می‌شود. مانند “اهالی، نهایت، هانیبال و آخرین” که به ترتیب “اهل، نهای، هانابیل و آخری” نوشته شده بودند.
اگر نظر شخصی مرا بپرسند، می‌گویم که مهمترین جنگ‌هایی که رومیان در طول تاریخ با آن روبه‌رو شدند؛ جنگ‌هایی است که با ایرانیان اشکانی و ساسانی انجام دادند که تعدادشان بسیار زیاد است.