کتابخانه ی اسکندریه قبل از وقوع آتش سوزی بزرگ از بین رفته بود

بر اساس گفته های کتب تاریخی هزاران دست نوشته و کتاب خطی گران بها که حاوی دانش بشری بودند در جریان به مصر سوزانده شدند. چیزی که در واقعیت اتفاق افتاده این بوده است که چیزی در این باقی نمانده بود که سزار بخواهد آن را بسوزاند. سال ها قبل از لشکرکشی او به اسکندریه، ی و مشهور این شهر توسط یک دشمن دیگر به سختی آسیب دیده بود و سال ها قبل تر از آن نیز متعصبان مذهبی را ویران کرده بودند.

دلیل واقعی از بین رفتن کاملاً مادی بوده است بدین ترتیب که با کاهش بودجه ی این کتابخانه به صورت تدریجی کتابخانه دچار افول شده و در نهایت به ویرانه تبدیل شده است. هزینه های تحقیقات قطع شد و دانشمندان خارجی از ورود به کتابخانه منع شدند و از کتابخانه ی بزرگ اسکندریه تنها متروکه ای به جا ماند.

 

………………….

 

می گوید:” داستان های خوب به تزیین و آرایش ناچیزی نیاز دارند” و این موضوع اگر چه در مورد کتاب های داستان صدق می کند اما تاریخ هیچ اهمیتی به حرف های آقای نمی دهد. تعبیر و تفسیرهای نادرست از وقایع و فرضیات متعددی در کتاب های تاریخ رخنه کرده است که در طول زمان بر شدت و حدت آن ها افزوده شده و اگر چه در ابتدا کم و بیش نادرست انگاشته می شدند اما با گذشت زمان و کاهش حساسیت و البته تکرار آن ها، این باورها و داستان های تحریف شد در ذهن ما به باورهایی خدشه ناپذیر و واقعی تبدیل شده اند.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن