نبرد رودخانه ی سالسو

سالسو یک فوق العاده بود که در سال ۶۱۲ در خلال دومین از سلسله جنگ های گوگوریو و بین سلسله ی کره ای و امپراطوری چینی “سویی” اتفاق افتاد.
گوگوریو یک پیروزی خارق العاده را بر نیروهای سویی که از لحاظ عددی برتر بودند به دست آورد.در سال ۶۱۲ امپراطور یانگ از سویی با بیش از یک ملیون سرباز به گوگوریو حمله کرد.به دلیل ناکامی در غلبه بر مقاومت جسورانه ی گوگوریو در منطقه ی لیائویانگ؛او سیصد هزار سرباز را به (پایتخت گوگوریو)فرستاد.ژنرالی از گوگوریو به نام “اولچی موندوک” ماه ها در برابر نیروهای سویی مقاومت کرد و با نبردهای چریکی خساراتی به دشمن وارد کرد. در یکی از نبردها او با تظاهر به عقب نشینی به داخل قلمرو گوگوریو جایی که یک کمین برای حمله در رودخانه ی سالسو آماده شده و منتظر نیروهای دشمن بود؛نیروهای سویی را به داخل قلمرو گوگوریو کشاند. موندوک جریان آب را با یک از قبل بند آورده بود و زمانی که نیروهای سویی به رودخانه رسیدند سطح آب کم عمق بود.زمانی که نیروهای غیر مشکوک سویی در میانه ی گذر از رودخانه بودند؛اولچی موندوک را باز کرد و حجم بسیار زیادی از اب باعث غرق شدن هزاران نفر از نیروهای دشمن شد.
نبرد رودخانه ی سالسو

سواره نظام گوگوریو سپس نیروهای باقی ماندهی سویی را تعقیب کردند و تلفات شدیدی به آنها وارد کردند.سربازان زنده مانده ی سویی با گام های لرزان مجبور شدند به شبه جزیره ی لیائودونگ عقب نشینی کنند تا از اسیر شدن و کشته شدن در امان بمانند.بسیاری از سربازان عقب نشینی کرده به دلیل اینکه ارتش آذوقه ی غذایی آنها را مصرف کرده بود از گرسنگی یا بیماری مردند.در این نبرد با اینکه تعداد سربازان گوگوریو تنها ده هزار نفر بود،فقط ۲۷۰۰ نفر از سربازان سویی از مجموع سیصد هزار سرباز آنها زنده به خانه برگشتند.

همچنین بخوانید:  چونچو پادشاه شیلا

از نبرد سالسو در میان مرگ بارترین نبردهای کلاسیک در نام می شود.با پیروزی بر سلسله ی سویی در رودخانه ی سالسو؛گوگوریو سرانجام جنگ گوگوریو- سویی را برد در حالی که سویی به وسیله ی از دست دادن نیروی انسانی و منابع در نبرد با کره ای ها فلج شد و شروع به خرد شدن از داخل کرد.این سلسله سرانجام توسط منازعات داخلی سقوط کرد و مدتی بعد توسط سلسله ی تانگ جایگزین شد.

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن