ملکه یون

ملکه یون عزل شده (تولد:۱۵ جولای ۱۴۵۵ – ۲۹ آگوست ۱۴۸۲)؛ یازدهمین نسل از نوادگان ژنرال یون گوان بود. او دومین همسر پادشاه سونگ جونگ از ی چوسون و مادر بود. او ملکه ی نجیب و پادشاه بود و بعد از فوت ملکه ی اسبق؛ به عنوان ملکه رسید.
زندگی نامه:
ملکه یون عزل شده که در سابق با عنوان شناخته می شد؛ تا زمان فوت ملکه گونگ هه از ( همسر اول سونگ جونگ)؛ با عنوان یک صیغه ی سلطنتی به پادشاه سونگ جونگ خدمت می کرد. به دلیل اینکه وی هیچ جانشین سلطنتی نداشت؛ مشاوران به پادشاه پیشنهاد دادند تا برای تضمین جانشینی سلطنتی یک همسر دوم اختیار کند.
یون به دلیل زیبایی اش انتخاب شد و به طور رسمی در سال ۱۴۷۶ ازدواج نمود. چند ماه بعد وی اولین پسرش را با نام یی یونگ که بعدها پادشاه یون سانگان از چوسون نام گرفت؛ به دنیا آورد. اما ثابت شد که ملکه ی جدید دم دمی مزاج بوده و شدیدا نسبت به صیغه های سونگ جونگ که در داخل قصر زندگی می کردند حسادت می ورزد به گونه ای که در سال ۱۴۷۷ اقدام به مسموم کردن یکی از آنان نمود.
یک شب در سال ۱۴۷۹؛ او بر صورت پادشاه پنجه کشید و خراش های قابل روئیت بر صورت وی بر جا گذاشت. پادشاه سونگ جونگ سعی نمود تا جراحت را مخفی کند ولی مادر وی ؛ حقیقت را فهمید و دستور تبعید بانو یون را که حال با نام ملکه یون عزل شده شناخته می شد؛ صادر کرد.
بعد از چندین تلاش برای احیای وی که توسط حزب او آغاز شده بود؛ مقامات موثر دولت تقاضای اعدام وی را نمودند. او به مرگ محکوم شد و مدت کوتاهی بعد مسموم شد. شیوه و چرایی مرگ وی به دستاویزی برای پسرش تبدیل شد تا دربار و دولت را از مخالفان و منتقدان حکومتش پاکسازی کند.

همچنین بخوانید:  شین سایمدانگ

ملکه یون

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن