دو نبرد دریایی در جنگ ایمجین (۱)

دو نبرد دریایی در جنگ (۱)
نبرد هاپ پو:
نبرد هاپ پو یک نبرد دریایی بود که در ۷ می ۱۵۹۲ در گرفت. این نبرد یکی از ۳ عملیات نیروی دریایی چوسون در سال ۱۵۹۲ بود که توسط دریاسالار کره ای یی سون شین در خلال تهاجم به (۱۵۹۲-۱۵۹۸) در برابر نیروهای ژاپنی متعلق به هیدیوشی تویوتومی انجام شد. این نبردها یی را به یک شخصیت اسطوره ای در تاریخ مبدل نمود. این نبرد در جهت متوقف نمودن تهاجم ژاپنی ها حیاتی بود.

دو نبرد دریایی در جنگ ایمجین (1)

نبرد آنگولپو:
در حالی که دریاسالار قصد داشت تا بعد از نبرد اُکپو شب را در دریای آزاد سپری کند؛ وی مجبور شد تا بعد از شنیدن خبری مبنی بر روئیت حرکت پنج بزرگ ژاپنی در جهت هاپ پو در حدود ساعت ۵ بامداد؛ نقشه ی خود را عوض کند. او به نیروهای خود دستور داد تا های ژاپنی را تعقیب کنند. های دشمن در یک نبرد جزئی در نزدیکی هاپ پو گرفتار شده و نابود شدند. حال نیروهای دریاسالار یی ۲ پیروزی را در چنته داشتند.
زمانی که ناوگان چوسون در حال استراحت در گیون نِریانگ بودند؛ کشتی پیشاهنگ خبر داد که در حدود ۴۰ کشتی از ناوگان ژاپن در ۹ جولای در آنگولپو پهلو گرفته اند. در آن زمان؛ ناوگان ژاپنی پهلو گرفته در آنگولپو ناوگانی مشترکی از گوکی یوشیتاکا و بودند.این دو ژاپنی به تبعیت از ناوگان در هفتم جولای در جنگ بودند.در دهم جولای؛ ناوگان چوسون به سمت آنگولپو روانه شدند. برای اینکه سطح آب های جلوی بندر برای پانوکسون ها بسیار کم عمق بود؛ ناوگان چوسون کوشید تا ژاپنی ها را به دریای آزاد بکشاند. اما ناوگان ژاپن در بندر باقی ماند و توسط شلیک از خشکی به حریف پاسخ داد. دریاسالار یی سون شین گروه های خود را به منظور غرق نمودن کشتی های ژاپنی که در بندر پهلو گرفته بودند فرستاد. بسیاری از ژاپنی ها کشته شدند و نجات یافتگان به خشکی عقب نشینی نمودند. بعد از غرق شدن پنجاه درصد از کشتی های ژاپنی؛ ناوگان چوسون در مورد سلامتی مردم احساس نگرانی کرده و میدان نبرد را ترک کردند. در سیزدهم جولای؛ ناوگان دریاسالار یی سون شین به مقر اصلی خود بازگشت.
دو نبرد دریایی در جنگ ایمجین (1)

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن