گنگ هونگ ریپ

(۱۵۶۰- ۶ سپتامبر ۱۶۲۷) ژنرالی کره ای در خلال سلسله بود.

به دلیل درخواست های ممتد از سوی دربار سلسله چینی مینگ، گوانگ هه گون به گنگ هونگ ریپ ماموریت داد تا با ده هزار سرباز مینگ را در برابر مانچو در سال ۱۶۱۹ یاری کند. اما ارتش های مینگ در نبرد سارهو نابود شدند. ارتش کره تحت رهبری دو سوم سربازان خود را در شهر فوکا از دست داده و تسلیم (خانسالار مانچو) شدند. منابع رسمی کره ای تصریح می کنند که گوانگهه گون موضوعی خیانت آمیز را به پیشنهاد داده بود اما در این که این جریان افترایی از سوی حزب غربی باشد که پادشاه را برکنار کردند، شک هایی وجود دارد. در سال ۱۶۲۰ تقریبا تمامی زندانیان کره ای آزاد شدند ولی گنگ هونگ ریپ که تسلط خوبی بر داشت، همچنان نگه داشته شد.

که از جوایز نامناسب برای کودتایی که منجر به عزل گوانگ هه گون شده بود احساس نا امیدی می کرد، در سال ۱۶۲۴ بر علیه شورش کرد. او به طور موقت هانسونگ ( امروزی) را تصرف کرد ولی سرانجام شکست خورد. که همدست یی گوال بود نیز کشته شد ولی پسرش به مانچو فرار کرد.

گنگ هونگ ریپ به دام هان یون افتاد و به اشتباه تصور کرد که تمامی خانواده وی توسط دولت کشته شده اند. او برای گرفتن انتقام خود در کره به مانچوها توصیه کرد که بر چوسون غلبه کنند. در سال ۱۶۲۷، وی ارتش مانچو را که توسط ژنرال آمین هدایت می شد به سمت هانسونگ راهنمایی کرد و به عنوان نماینده مانچو برای عقد قرار داد آتش بس با کره مذاکره نمود. سپس او متوجه شد که در موضوع کشته شدن خانواده اش فریب خورده است و دچار اندوه بسیار شدیدی شد. نام او به عنوان یک خائن لکه دار شده و مقام رسمی اش از وی سلب گردید. از او بعد از مرگش اعاده حیثیت شد.

همچنین بخوانید:  ملکه جیندوک

گنگ هونگ ریپ

 

گنگ هونگ ریپ

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
محمدرضا
مهمان
محمدرضا
امتیاز :
     

سلام ،مطلب خوبی بود
بیچاره زندگی غمگینی داشت

محمد شمس
مهمان
محمد شمس
امتیاز :
     

سلام
واوو مثل همیشه عالی
مرسی میدونم زحمت میکشی خسته نباشی
به امید موفقیت بیشتر