هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا

هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا
چیچن ایتزا اثری باستانی از است که در کشور مکزیک واقع شده‌است. کلمه چیچن ایتزا به معنی «در کنار دهانه چاه ایتزا» است که خود «ایتزا» احتمالا در زبان مایاها به معنی جادو یا جادویی بوده‌است. این اثر جزو میراث جهانی یونسکو به‌شمار می‌رود. چیچن ایتزا شامل چندین ساختمان سنگی است که قبلا به عنوان قصر، معبد، حمام، مغازه و … به کار می‌رفته اند. مطرح ترین قسمت های آن عبارتند ازمهمترین اثر این مجموعه، El Castillo ( به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است.

چیچن ایتزا در سال ۲۰۰۷ میلادی، این اثر به‌همراه ۶ اثر دیگر در یک رای‌گیری جهانی به‌عنوان یکی از هفتگانه جدید معرفی شدند. بسیاری از ‌شناسان معتقدند چیچن ایتزا در حدود هزار سال پیش پایتخت یکی از پادشاهان مایاها به نام «تاپیلتزین چه کوئتزالکولت» بوده‌است. کاربرد این معبد تقدیم قربانی به خدای باران مایاها، چاک، بوده است. قربانی کردن انسان نیز در این معبد معمول بوده و بقایای انسان های قربانی شده نیز در معبد یافت شده‌اند.

  • El Castillo (قلعه) (مهمترین اثر این مجموعه، El Castillo ( به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارتست از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌هایی تا بالای هرم است. این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است.)
  • معبد جنگجویان
  • محوطه بازی
  • سایر سازه ها
معابد و سازه‌های دیگری نیز در محوطه اثر چیچن ایتزا قرار دارند
 
هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا  عکس هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا در قاره آمریکا
هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا  عکس هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا در مکزیک
هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا  عکس های زیبا از تمدن چیچن ایتزا “مکزیک”هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا
عکس های زیبا از هنر تمدن چیچن ایتزا “مکزیک”
هرم چیچن ایتزا شاهکار تمدن مایا
عکس های زیبا از هنر تمدن چیچن ایتزا “مکزیک”
 
پاورقی :
  1. Coggins  ۱۹۹۲
  2. Anda Alanís 2007

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

9
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
مسعود
مهمان
مسعود

مطالب شما در رابطه با تاریخ ایران و جهان برایم جالب هستند. الان در حال تماشای عکسهای تمدن مایا هستم. امیدوارم روزی بتوانم آنجا را از نزدیک ببینم.

Persia
مهمان
Persia

آیا با این معبد بوده که گفتند در ۲۰۱۲ زمین زیرورو می شود؟
متشکرم…

سامان
مهمان
سامان

سلام منم وقتی این مطلبو شنیدم و عکس این معبد رو دیدم خیلی علاقه مند شدم که این معبد رو از نزدیک ببینم
ولی فکر نمیکنم به این آرزوم برسم

نصر
مهمان
نصر

باسلام ودرود
نقطه انتشار این اهرام ازکجا بوده است چون در نقاطی مثل مصر -چین -معبد چغازنبیل در خوزستان نیز اینگونه طراحی شده است کدامیک قدیمتراست -واختلاف آنها در کجاست ؟

یونس
مهمان
یونس

با سلام به نظر می رسد که این نوع طراحی و شکل سازه ، یک نوع طرح عمومی به شمار رود . همانطور که می دانید این نوع بناها معبد و عبادتگاه هستند و محل تولید انرژی به شمار می روند . و مهمترین اشکال برای ایجاد یک درگاه قوی انتقال و پخش انرژی ، هرم و گنبد و هشت ضلعی ها می باشد . و شاید به دلیل مستحکم تر بودن و زیبا تر بودن هرم ، این شکل بیشتر مورد نظر طراحان بوده است . البته در این جا شکل پلکانی هم به بنا افزوده شده که نشان… مطالعه کامل... »

shahin
مهمان
shahin

kheili jalebe

رام42
مهمان
رام42

بیخود نیست بازی فکر جهان گردان را ما متصور نیستیم کاش میتوانستم همه این افقها را لمس کنم .

hala harchi
مهمان
hala harchi

شما زحمت نکشی بگردیا یک راست از رو wikipedia کپی کن.ماشاالله

سعید
مهمان
سعید

چغازنبیل در ایران دقیقا همین هرمه/// شبه به عکس پشت دلار که سرش جداس// اینا مایا ها بودن این مطلب با دسامبر سال ۲۰۱۲ رابطه داره/وااااااااااااااااایییییی پسر این طبیغعی نیس همه جای دنیا این هرم مقدس فراماسونها هست ایران فرانسه چین مکزیک/ در این باره کتاب ارابه حدایان رو بخونین کتابهای زکریا سیچین حواهش میکنم