تقویم مایا و پایان جهان در سال 2012 ؟

  • تقويم مايايي

تقويم مایا توسط تمدني پيشرفته به نام ماياها در حدود 250 تا 900 ميلادي بوجود آمده است. شواهد مربوط به امپراطوري مايا به قسمتهاي جنوبي مکزيک تا گواتمالا و اِل سالوادور مي رسد.


منطقه ي حضور ماياها

مردمي که در جامعه ي مايايي ساکن بودند، مهارت پيشرفته ي در نوشتن داشتند و در ساختن شهرها و مدنيت توانايي عجيبي پيدا کرده بودند. مايايي ها احتمالا بخاطر اهرام و ساختمانهاي بزرگ ديگري که ساخته اند معروف شده اند.
مردم ميا در فرهنگ امريکي مرکزي تأثير زيادي داشته اند، نه فقط از طريق تمدن خويش، بلکه با جوامع بومي که در اين منطقه تشکيل داده اند. در حال حاضر هنوز شمار زيادي از ماياها هنوز زنده اند و سنن باستاني خود را ادامه مي دهند.
مايايي ها از تقويم هاي مختلفي استفاده مي کردند و زمان را بعنوان گردش هايي روحاني در نظر مي گرفتند. از آنجايي که اين تقويمها استفاده هاي عملي زيادي داشتند، مثل: کاربردهاي اجتماعي، کشاورزي، اقتصادي و… ، به عنصر مذهبي قوي ي تبديل شده بودند. اين کاملا با تقويم ميلادي جديد متبين است که تنها داري معاني اجتماعي و اقتصادي است.
بيشتر تقويمهاي مايايي کوتاه بودند. تقويم تزولکئين (Tzolk”in) در 250 روز تمام مي شد و تقويم هاآب (Ha”ab) طول سال را 365 روز درنظر مي گيرد. مايايي ها اين دو تقويم را با هم ترکيب کردند تا تقويمي به نام «گرد تقويم» (Calandar Round) تهيه نمودند: که برابر است با يک چرخه از 52 هاآب (تقريبا 52 سال که برابر طول تقريبي يک نسل است.) درون يک گرد تقويم چرخه هاي 13 و 20 روزه وجود دارد. واضح است که اين سيستم تنها زماني استفاده مي شود که 52 سال را 18980 روز واحد در نظر بگيريم. بعلاوه ي اين سيستمها، مايايي ها چرخه ي داشتند به نام «چرخه ي زهره». يشان با دقت زياد تقويمي شکل دادند که بر اساس موقعيت زهره در آسمان شب بود. وهمچنين ممکن است که آنها تقويمهاي مشابهاي براي سيارات ديگر هم داشته اند.

تقويم مايايي

با استفاده از گرد تقويم هيچ گاه نمي توان سالي قديمي تر از 52 سال را مشخص کرد! پس چگونه مي توان تاريخ هاي طولاني را با استفاده از تقويم مايايي ها تعيين نمود؟

  • پايان شمارش طويل = پايان دنيا؟

ماياها براي حل اين مشکل روشي ابتکاري بکار بردند. در نهايت تقويم آنها از دوره ي بلندي استفاده کرد که 5126 سال دارد. اين دوره بر اساس ملاحظات مذهبي، دوران قاعدگي، محاسبات رياضي روي اعداد 13 و 20 و همچنين اساطير اخترگويانه ايجاد شده است.

 

  • ولي اين تقويم چگونه کار مي کند؟

سال مبدأ در شمارش طويل مايايي در «0.0.0.0.0» آغاز مي شود. هر صفر از 0-19 تغيير مي کند که هرکدام نشاندهنده ي روزهاي مايايي است. مثلا اولين روز از شمارش طويل به صورت 0.0.0.0.1 نوشته مي شود. اين عدد اضافه مي شود تا روز 19. با افزوده شدن 1 روز ديگر يعني 20 روز به صورت زير نوشته مي شود: 0.0.0.1.0 اين شمارش تا 0.0.1.0.0 ادامه مي يابد (حدود يک سال) و همينطور تا 0.1.0.0.0 (حدود 20 سال) و 1.0.0.0.0 (حدود 400 سال). حالا مثلا تاريخ 2.10.12.7.1 در تقويم مايايي نشان دهنده ي تاريخ تقريبي 1012 سال و 7 ماه و 1 روز است.


سه ستون نوشته شده توسط مايايي ها:
ستون سمت چپ نشاندهنده ي تاريخ 8.5.16.9.9 يا 156 ميلادي است

ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
اطلاع از
guest

14 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
reza

با سلام و ضمن عرض خسته نباشید ممنون عالی بود.

میترا راضی

البته ما مفهوم پیشگویی اونارو اشتباه فهمیدیم!!!!!!!!1

الیاس

با تشکر.سعی کنید مطالب جدیداضافه کنید

یاس

چیز های خوبی از سایتتون میاموزم.ممنون

سعید سجادیان

سلام یاس .
شما وبلاگ دارین اگر دارین برام آدرسشو بذارین ممنون می شم.

یاس

http://ffarvaharr.blogfa.com/ سلام ای آریایی… این هم ادرس وبلاگم حما یه نظر بدید ممنون میشم…

Diz . IR

Diz A Short Link!

ملوس

سلام من امتحان کردم البته تو اوایلشم تمرکزم کم بوده ولی میشه این پیام ها همه واقعی هستن هیچکدوم خرافات نیستن من اول اعتقاد نداشتم ولی حالا اوضاع فرق کرده.کتاب پیام سلستین و بخونین

کا ش یه کم اطلاعات دقیق تر و بیشتر بود

|خیلی خوب بود

سارا

خوب بود بهتر بود کامل تر مینوشتی

مایا

سال 2012 سال تمام شدن تقویم مایا هاست! نه سال تمام شدن دنیا g.i

رویا

جالب بود .ولی میتونست کامل تر باشه ممنونم

امير

اگر ميتوني در مورد تاريخ وافسانه هاي فراماسونر هاهم مطلب بزار فك كنم چيزاي جالبي داشته باشه

کوروش

عزیز من فراماسونر افسانه نیست واقعیت است.