اختراع ساخارین

اختراع ساخارین

 

 

«» پژوهشگری بود که در آزمایشگاه دانشکده کار می کرد. در سال ۱۸۷۹ یک بار پس از انجام یکسری آزمایش، روی یک ماده نگهدارنده غذایی جدید، خسته و کوفته به خانه رفت اما قبل از خوردن غذا، دستانش را نشست. دست های او معمولا آغشته به مواد شیمیایی خطرناکی بودند که حتی می توانست باعث مرگ یک محقق شود اما آنشب او روی شانس بود و دست های کثیفش باعث شد تا فاهلبرگ به کشف و عجیبی برسد. در آن شب فاهلبرگ حس می کرد هر ماده غذایی که با که با آن دستان می خورد، شیرین است، یک شیرینی عجیب و غیرطبیعی. پس از آن صورت خود را شست و سبیل هایش را با دستمال خشک کرد

اما حتی دستمال نیز طعم شیرین گرفته بود، حتی آب داخل لیوانش نیز شیرین شده بود. او شگفت زده انگشتش را در دهانش فرو برد و متوجه شیرینی خاص آن شد و آن زمان بود که بزرگترین کشف زندگی اش اتفاق افتاد. ۳۵۰ برابر شیرین تر از شکر معمولی است و همین دلیلی بود که شیرینی آن برای فاهلبرگ از بین نمی رفت. فاهلبرگ نه تنها دچار مسمومیت نشد، بلکه موفق به کشف شیرین کننده ای به نام شد که برای افراد دیابتی و کسانی که رژیم غذایی دارند، ضرری نداشت.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن