کشف دستخطی از حضرت علی بن موسی(امام رضا(ع) ) در مسجد جامع ساوه

روز قبل یعنی (۲۴ مرداد) یک پژوهشگر خطوط و اسناد و کتیبه‌‌های تاریخی به طور اتفاقی هنگامی که از مسجد جامع ساوه دیدن می‌کرده که ناگهان با یادگار نوشته‌ای روی آجر خشتی مواجه شده است، پس از تحقیقات علمی اولیه که روی آن انجام داده دریافته است که این یادگار ،دست نوشته ای از امام هشتم شیعیان یعنی امام رضا(ع) میباشد.

ابعاد و سایز نوشته این سند مهم

دستخط روی یک آجر خشت ۳۱ در ۳۱ نوشته شده. احتمالا وقتی ایشان کنار یکی از ستون‌های مسجدجامع ساوه تکیه داده بودند، آن را نوشته‌اند. نوشتن یادگار نوشته در گذشته توسط بزرگان و شخصیت‌های مهم اجتماعی و سیاسی و حتی شاهان مرسوم بوده و با آن‌چه امروز به عنوان یادگار نوشته انجام می‌شود کاملا متفاوت بوده‌است.

عمادالدین شیخ الحکمایی کاشف این سند (دستخط کشف شده)

امام هشتم شیعیان(امام رضا(ع) ) در این تنها دستخط کشف شده از او عبارتی را نوشته که بیانگر حضور ایشان در مسجد جامع ساوه بوده و در ادامه هم طلب مغفرت برای همه با ذکر نام پنج تن کرده‌است. در پایان هم تاریخ حضور خود را در این مکان نوشته است. هرچند خواندن این بخش از یادگار نوشته بسیار دشوار بوده اما عمادالدین شیخ‌الحکمایی، کاشف این دستخط پس از خواناسازی آن موفق شده تاریخ ۲۰۱ هجری قمری را بخواند/

آیا این نوشته به سفر ایشان به مرو مربوط میباشد؟

سال ۲۰۱ هجری قمری طبق اسناد معتبر اسلامی، زمانی‌است که امام رضا (ع) سفر خود را از مکه و مدینه به سمت مرو آغاز کرده بود. پیش از این تصور می‌شد این سفر از مسیر بصره، خوزستان، فارس،‌ یزد و در نهایت خراسان بوده‌است. اما حالا کشف این دستخط نشان می‌دهد در تایید مسیر یاد شده ابهاماتی وجود دارد. هنوز به درستی معلوم نیست که آیا سفر علی‌ابن موسی‌الرضا به ساوه در ادامه همان سفر اصلی به مرو بوده یا نه.

یک سفر مخفی

از سویی دیگر در برخی کتب حتی به یک سفر مخفیانه ایشان به قزوین هم اشاره شده و حالا با کشف این دستخط، این احتمال هم تقویت شده که شاید او در سفری مخفیانه به قزوین، در مسجد جامع ساوه شب را گذرانده باشد.

انتقال این دستخط به موزه ملی ایران

امروز (۲۵ مرداد) گفته می‌شود این اثر که به تازگی کشف شده از مسجد جامع ساوه امروز توسط کارشناسان متخصص جدا شده و در سکوت خبری به سوی تهران(موزه ملی ایران ) منتقل شده است و قرار میباشد، بررسی های بیشتری در مورد این اثر در موزه ملی انجام بشود.

منبع سایت عصر ایران سایت صدای میراث
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها