ظهور تمدنهای نخستین در قاره آمریکا


ظهور تمدنهای نخستین در قاره آمریکا
از مراکز تجمع مایاها در کلمبیا
حدود سه هزار سال قبل از میلاد، در دو ناحیه ای که کشاورزی اولیه در آنها پا گرفته بود، شکوفایی تمدن در آمریکای مرکزی و ناحیه آند آغاز شد. این دو ناحیه از هر نظر با هم متفاوت بودند ولی هر دو چیزی داشتند که اجازه ظهور و رشد تمدن را در خود می داد. با وجود اختلافات بسیار ظاهری این دو تمدن در زمینه اتکا به پیوند بین گروههای آدمیان و دنیای روحانی باهم شباهت های بسیاری داشتند.

اکثر تاریخ امروزی با این نکته موافق هستند که متمدن عبارت است از ای پیچیده که تحت تاثیر تمدنها و جوامع دیگر بوده است. در تاریخ بشر فقط شش بار تمدنی شکوفا شد که تحت نفوذ تمدن ها و جوامع دیگر نبود. این تمدنهای موسوم به نخستین، از نواحی زیر برخاستند :

بین النهرین، دره سند، چین، مصر، آمریکای مرکز و ناحیه آند در آمریکای جنوبی.

پرسش این است که چرا در این مکانها؟ چرا در میان بومیان آمریکا؟ مورخان هنوز هم در پاسخ به این سئوال بحث دارند، ولی دست کم سه دلیل احتمالی در این مورد و برای پاسخ ارائه میشود.

ظهور تمدنهای نخستین در قاره آمریکا
نقش برجسته خدای مرگ مایاها
یک دلیل برای رشد و شکوفایی تمدن در دو ناحیه نامبرده شده، شروع زودهنگام کشاورزی و رشد و تکامل ممتد آن است. مازاد مواد غذایی کشاورزی اجازه می داد که بسیاری از مردمان دیگر دغدغه تامین غذا نداشته باشند و ساعات روز را به کارهای اختصاصی بپردازند …

همچنین بخوانید:  تاریخ استون هنج آمریکا

دلیل دوم برای شکوفایی تمدن، سهولت داد و ستد کالا میان سرزمین هایی است که دارای تنوع منابع طبیعی باشند. در ناحیه آند، چنین نقاطی عبارت بودند از مراتع کوهستانی و دره ای، رودخانه ها و دره هایی درحاشیه دریا و ساحل طولانی غربی که سرشار از غذاهای دریایی است. آمریکای مرکزی از یک سو با کوهها و دره های خشک شمالی احاطه شده است و از سوی دیگر سرزمین های مرتفع پر آب جنوبی را دارد. همچنین جنگل های انبوهی در زمین های پست، و از دو طرف سواحل اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس آنرا دربر گرفته اند …

و دلیل آخر آنکه، هر دو سرزمین به یک اندازه در معرض تهدید خشکسالی و زمین لرزه بوده اند. برنامه ریزی و همکاری با یکدیگر از ضروریات بنای تمدن است. ممکن است عادت ثانوی ساکنان این سرزمین ها بوده تا به این ترتیب خود را در برابر مصائب طبیعی حفظ کنند.

جاده های میان آمریکای مرکزی و سرزمین های آند طولانی و صعب العبور بود، ولی مسافرت با قایق در کناره ساحل طی چندین روز متوالی، از محالات نبود. مورخان مدتها در این اندیشه بوده اند که آیا تمدن آمریکای مرکزی بر تمدن نواحی آند نفوذی داشته است یا مسئله بر عکس آن بوده است. شک نیست که ذرت و سایر غلات آمریکای مرکزی سرانجام به نواحی آند رسید و در آنجا کشت شد. با این همه شواهد قانع کننده ای در دست نیست که دهد رابطه ای بین این دو ناحیه برقرار بوده است. تمدن در متفاوتی در این نواحی شکل گرفت که هرکدام فرهنگ ها و سنت خاض خود را تشکیل دادند.

همچنین بخوانید:  هرم بزرگ خوفو مصر باستان

از کتاب آمریکای نوشته کاترین ج لانگ ترجمه فرید جواهر کلام

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

5
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
ایرانی
مهمان
ایرانی

سایت پرباری و ارزشمندی داری،ممنون از مطالب و تاریخهای خوبت،ممتاسفانه بعضی از لینکها و صفحات سایتت رو فیلتر کردند که مجبوریم با فیلترشکن این صفحات رو ببینیم امیدوارم در کارت موفق باشی

رسول حکیم پور
مهمان
رسول حکیم پور

ای انسانها اول خودتان را خوب بشناسید
بعد برای شناخت خداوند بیشتر فکر کنید
آنگاه که خدا را شناختید حقیقت را شناختید
و آنگاه خودتان را از محدودیت فکری به بینهایت
وصل کنید و آنگاه وصل خداوند می شوید
و خودتان را از تاریک و ظلمانی زیستن نجات
می دهید و رستگار و آگاهانه زندگی می کنید.
رسول حکیم پور

ابوالفضل
مهمان
ابوالفضل

سایت شما بسیار بسیار full میباشد

لذا محظوظ گشته,مسرور به جایی دیگر میروم!

به کلبه ی درویشی حقیر نیز اگر نظری اندازید سپاسگزار خواهم بود

نوید
مهمان
نوید

سایت بسیار متنوع و جالبیه و همینطور مطالبش . در هر صورت خسته نباشید.

Zahidur
مهمان
Zahidur

That’s the best ansewr of all time! JMHO