راز های نهفته در نقاشی عجیب و البته زیبای محمود صبا از کاخ عشرت‌آباد

محمود صبا، هنرمند و نقاش بسیار ماهر در زمان قاجار که در اقدامی نمایی از عمارت عشرت‌آباد تهران را کشیده است. نقاشی او بعد ها مورد بررسی و نتایج جالبی از آن استخراج شد.

عمارتی با ۳۰ خانه کوچک در اطراف یک حوض مرکزی که هر کدام از خانه‌ها، محل زندگی یکی از همسران ناصرالدین‌شاه قاجار بود. وقتی ناصرالدین‌شاه کاخ عشرت‌آباد را براساس طراحی و معماری ایرانی بنا کرد، دستور داد تا در کنار آن حوض گرد بزرگی ساخته شود. دور تا دور این حوض هم ۳۰خانه کوچک که هر کدام ۲ اتاق داشتند، ساخته شد تا در هر خانه یکی از زنان شاه زندگی کند.

«محمود خان ملک‌الشعرا» یا نامی که بیشتر به آن معروف است «محمود صبا» یکی از نقاشان چیره‌دست دوران قاجار بود. او نقاشی‌های منحصربه‌فرد خود را با امضای «بنده درگاه محمود» می‌کشید. اینجا تابلوی معروف این نقاش ماهر را که از عمارت عشرت‌آباد به تصویر کشیده، ببینید.

شرحی بر اثر…

به گزارش همشهری آنلاین؛ محمود صبا علاقه خاصی به نقاشی کاخ‌های تهران داشت؛ تا جایی که اکنون ۲۷ اثر ارزشمند از او شامل نقاشی‌های آبرنگ، رنگ و روغن، قلمدان و… در کاخ گلستان نگهداری می‌شود. نقاشی‌های او مجموعه‌ای دیدنی برای افرادی به شمار می‌رود که علاوه بر هنر نقاشی به معماری عمارت‌ها و کاخ‌های تهران عهد قجر علاقه دارند.

محمود صبا در این تابلو، نمایی از عمارت عشرت‌آباد تهران را کشیده است. عمارتی با ۳۰ خانه کوچک در اطراف یک حوض مرکزی که هر کدام از خانه‌ها، محل زندگی یکی از همسران ناصرالدین‌شاه قاجار بود. وقتی ناصرالدین‌شاه کاخ عشرت‌آباد را براساس طراحی و معماری ایرانی بنا کرد، دستور داد تا در کنار آن حوض گرد بزرگی ساخته شود. دور تا دور این حوض هم ۳۰خانه کوچک که هر کدام ۲ اتاق داشتند، ساخته شد تا در هر خانه یکی از زنان شاه زندگی کند.

بعد از مرگ ناصرالدین‌شاه، اما باغ و عمارت عشرت آباد کم‌کم متروکه شد و مورد استفاده مظفرالدین‌شاه قرار نگرفت. در دوران محمدعلی شاه و بعد از آن احمدشاه هم چندان مورد اقبال پادشاهان قاجار نبود. عمارت عشرت‌آباد در واقع تفرجگاه و اقامتگاه ییلاقی شاه قاجار بود که اکنون هم در گذر از بزرگراه شهید صیاد شیرازی کمی بالاتر از میدان سپاه قابل دیدن است. تابلوی نقاشی محمود صبا از این عمارت را هم می‌توانید در میان تابلو‌های ارزشمند موزه کاخ گلستان ببینید.

منبع فرارو
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها