موزه آرامگاه نادرشاه مشهد

موزه آرامگاه نادرشاه مشهد

مشهد علاوه بر حرم مطهر رضوی که جاذبه اصلی این شهر است، دارای قدمت تاریخی زیادی است. یکی از جاذبه های تاریخی آن آرامگاه نادر شاه است، که در باغ موزه نادری قرار دارد و می‌تواند شما را با قسمتی از قدمت این مرز و بوم آشنا سازد. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات جالبی از این موزه، در اختیار شما قرار دهیم.

موزه آرامگاه نادرشاه مشهد

بنای موزه آرامگاه نادرشاه مشهد

این آرامگاه توسط هوشنگ سیحون، به منظور یاد بودی از نادرشاه در سال ۱۳۴۲ ساخته شد. این موزه از دو تالار با شکوه که در یکی اسلحه های دوران مختلف کشور، و در دیگری آثاری از دوران حکومت نادرشاه است نگهداری می‌شود. نادرشاه در زمان زندگی خود دستور ساخت یک مقبره برای خود را داد. این آرامگاه در سال ۱۱۴۵ با استفاده از خشت و گل ساخته شد. در اواخر دوران حکومت قاجار قوام السلطنه استخوان های نادر شاه را از مقبره ویران شده نادرشاه به مقبره جدیدی انتقال داد. انجمن آثار ملی ایران از سال ۱۳۳۶ تا سال ۱۳۴۲ شروع به ساخت آرامگاهی باشکوه برای نادر شاه افشار در مکان مقبره ای که قوام السلطنه ساخته بود، کرد.

موزه آرامگاه نادرشاه مشهد

معرفی دو موزه جذاب در مشهد

تاریخچه موزه

آرامگاه در حال حاضر نادرشاه توسط محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد. این موزه در سال ۱۳۸۶ مورد تعمیر و مرمت قرار گرفت، و پس از گذشت ۶ ماه دوباره شروع به کار کرد. این موزه واقع در شمال غرب چهارراه شهدا است، که بعد از حرم مطهر رضوی یکی از آثار تاریخی مهم مشهد به شمار می‌آید. وسعت این بنا حدود ۱۴۴۰۰ متر مربع است، و از چندین قسمت متفاوت تشکیل شده است. مجسمه نادرشاه به همراه چندی از یارانش توسط ابوالحسن صدیقی ساخته شده است. سنگ هایی که در ساخت مقبره و دیگر جاها استفاده شده است از سنگ هایی مانند خشت سخت گرانیت کوهسنگی است.

موزه آرامگاه نادرشاه مشهد

دیدنی های مشهد

مجموعه باغ موزه نادری

آرامگاه کنونی نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) که پس از آرامگاه امام رضا، مهم‌ترین مکان گردشگری و تاریخی داخل شهر مشهد تلقی می‌شود. این بنا در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده‌است. آرامگاه شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه‌است.

مجسمه نادر شاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز فقید ابوالحسن صدیقی ساخته شده‌است. مصالح مقبره غالباً از سنگ‌های خشن و سخت گرانیت کوهسنگی مشهد است. بعضی از قطعات سنگ بسیار بزرگ انتخاب شده تا تداعی‌کننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد. پوشش آرامگاه کاملاً به مانند چادر عشایری است، که نادر در آن زاده و هم کشته شده‌است. پوشش دیوارهای داخلی آرامگاه نیز از سنگ‌های مرمر اُخرایی رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را بهتر تداعی کند.

موزه نادری در قسمت اصلی بنای یادبود آرامگاه افشار در ۲ تالار به معرفی آثار تاریخی این دوره قرار دارد
  • تالار شماره ۱: که به‌نمایش اشیاء مختلفی به‌منظور معرفی آثار تاریخی دوره افشار پرداخته است. شامل انواع سلاح‌ها، البسه و پوشاک رزمی نظامیان دوره افشار، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ مانند تابلویی از جنگ کرنال، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشار تا قاجار، چند نسخه خطی نفیس از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد که روی یکی کلمه «السلطان نادر» حک شده و روی دیگری که در دشت مغان به سال ۱۱۴۸ هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده این بیت شعر طلاکوب شده‌است:

هست سلطان بر سلاطین جهان         شاه شاهان نادر صاحب قران

  • تالار شماره ۲: در حال حاضر به نمایش برخی تصاویر و نیز پاره‌ای اطلاعات تاریخی در ارتباط با زندگی نادرشاه افشار و همچنین کلنل محمدتقی خان پسیان اختصاص یافته‌است.

همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.

منبع ویکی پدیا
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها