عجایب هفتگانه صوتی جهان را بهتر بشناسیم + فیلم!

اکثریت مردم جهان در این آرزو به سر می برند که روزی بتوانند عجایب هفتگانه ی دنیا را از نزدیک به نظاره بنشینند، از کولوسئوم در ایتالیا گرفته تا تاج محل در هند.

حالا اما قرار است فهرست آرزوهایتان از آن هم طولانی تر شود، چرا که کارشناسان فهرست جدیدی از جاذبه های دنیا ارائه کرده اند که باید از آن ها دیدن کنید.

«دالی لبز» (Dolby Labs) که یک شرکت بزرگ آمریکایی سیستم های صوتی است و در زمینه ی کاهش نویز و افزایش کیفیت صدا فعالیت می کند، فهرستی از عجایب هفتگانه ی صوتی دنیا ارائه کرده است.

شرکت دالبی مدعی است که مردم دنیا باید پیش از آنکه خیلی دیر شود، این عجایب صوتی را بشنوند، از اسب های آبی خندان در کنیا گرفته تا یخچال واتنایوکول در ایسلند.

دنیلا بیشوف، از مدیران ارشد شرکت دالبی می گوید: «همه ی ما آرزوی دیدن عجایب هفتگانه ی دنیا را داریم، اما چقدر پیش می آید که آرزو کنیم آن ها را بشنویم؟»

عجایب هفتگانه ی صوتی دنیا با در نظر گرفتن همان معیارهای مورد استفاده برای عجایب عفتگانه ی طبیعی دنیا، انتخاب شدند، از جمله زیبایی های طبیعی، صداهای طبیعی در معرض خطر انقراض، تنوع و گوناگونی، اهمیت اکولوژیک، میراث تاریخی، مکان جغرافیایی و تجسمی از حس پررمز و راز بودن.

اولین رتبه ی این فهرست به یخچال واتنایوکول در ایسلند که بزرگ ترین یخچال طبیعی در قاره ی اروپا است، تعلق دارد.

شرکت دالبی می گوید: «شما باید صدای بزرگ ترین یخچال طبیعی ایسلند که چند هزار متر ارتفاع دارد را از نزدیک بشنوید، پیش از اینکه این یخچال درهم بشکند و حباب های هوایی را آزاد کند که ۱۰ هزار سال منجمد بوده اند.»

عجایب

همخوانی بامدادی پرندگان دریاچه سوواسوسی در فنلاند در رتبه ی دوم قرار دارد، جایی که خورشید تابستانی هرگز غروب نمی کند و به همین دلیل همیشه آوازی مداوم از پرندگان غواص گلوسیاه به گوش می رسد.

عجایب

رتبه های سوم و چهارم به اسب های آبی خندان در کنیا و موسیقی قورباغه ها در پاناما تعلق دارد.

عجایب

در رتبه ی پنجم زمزمه ی پرندگان سار در انگلیس قرار دارد.

شرکت دالبی می گوید: «ده ها هزار پرنده ی سار در تجمعی خیره کننده به دور هم جمع می شوند، پدیده ای آنچنان پر سر و صدا که در جنگ جهانی دوم بر روی صفحه ی رادارهای انگلیس دیده شده بود.»

عجایب

این فهرست با زمزمه ی صخره ی مرجانی دریای سولو در جنوب فیلیپین و آواز نهنگ های گوژپشت دریای کارائیب، در رتبه های ششم و هفتم به پایان می رسد.

اگر پول یا زمان کافی برای بازدید از عجایب هفتگانه ی صوتی دنیا را ندارید، می توانید آن را در خانه بشنوید.

شرکت دالبی، با همکاری کریس واتسون، که هنرمندی برجسته در زمینه ی ضبط صداهای حیات وحش است، آلبومی از این صداها تهیه کرده که در ادامه می توانید آن ها را بشنوید.

فهرست عجایب هفتگانه صوتی دنیا به شرح زیر است:

۱- یخچال واتنایوکول در ایسلند

 

۲- همخوانی بامدادی پرندگان دریاچه سوواسوسی در فنلاند

 

۳- اسب های آبی خندان در کنیا

 

۴- موسیقی قورباغه ها در پاناما

 

۵- زمزمه ی پرندگان سار در انگلیس

 

۶- زمزمه های صخره ی مرجانی دریای سولو

 

۷- آواز نهنگ های گوژپشت دریای کارائیب

 

منبع روزیاتو
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها