روستای حصار مشهد

روستای حصار مشهد

یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تابستان، مشهد است. مشهد با جاذبه های گردشگری بسیار و خصوصا وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) هر ساله میزبان میلیون ها گردشگر ایرانی و خارجی است. در سفر مشهد می توانید برای گردش نمیروزی به ییلاقات اطراف مشهد بروید ویک پیک نیک نیم روزی را تجربه کنید . درواقع میتوان گفت که روستاهای اطراف از تفریحات مشهد هستند . طبیعت این روستاها همه را به وجد می آورد . یکی از این روستاها ، روستای حصار مشهد است که بسیار تماشایی و زیباست .

روستای حصار مشهد از زیباترین روستاهای ییلاقی

روستای حصار در مسیر مشهد به طرقبه و بعد از بند گلستان واقع شده و دارای باغ های وسیع ، آب و هوای مفرح و چشم اندازهای زیبا می باشد. روستای حصار مشهد هر ساله گردشگران و زائران زیادی را از طریق تورهای مشهد گردی به سوی خود می کشاند، آب و هوای سرد و دلچسب روستای حصار گلستان مشهد باعث می شود تا لحظات خوشی را در آنجا سپری کنید.

روستای حصار طرقبه مشهد در دهستان درز آب قرار دارد، این روستا در مسیر طرقبه و قبل از بند گلستان واقع شده است. روستای حصار طرقبه به دلیل قرار گرفتن در حصار کوه های اطراف این نام را بر خود گرفته است.

روستای حصار مشهد
روستای حصار مشهد

طبیعت زیبای حصار شما را جذب خواهد کرد

آز نظر مردم مشهد ، طبیعت روستای حصار ، چشم نواز و آب و هوای آن دلپذیر است . ییلاق حصار مشهد دارای باغ های وسیع میوه و دره های سرسبز و فضای طبیعی مصفا با چشم اندازهای زیباست . این روستا به عنوان یکی از مناطق ییلاقی و جاذبه های گردشگری مشهد در تابستان ها مورد توجه اهالی مشهد و مسافران و زائران قرار میگیرد .

خوراکی های بسیار خوشمزه و اصیل این روستا عبارتند از انواع اشکنه، بلغور شیر، خشکه انواع آلو، هلو، گیلاس و آلو خشک که به عنوان سوغات می توانید از آنها بهمراه ببرید. هر سال مسافران زیادی از نقاط دور و نزدیک به این روستای فوق العاده زیبا می روند و از طبیعت بکر این منطقه لذت می برند.

همه چیز در مورد روستای حصار

در روستای حصار در مشهد چهار مسجد، یک حسینیه، سه مدرسه، مرکز بهداشت، مرکز پستی، شرکت تعاونی روستایی و دهیاری وجود دارد. روستای حصار گلستان طرقبه بعد از سال ۱۳۵۹ از برق، آب، لوله کشی و خطوط تلفن برخوردار شده است. بیشتر مردم روستا به شهر‌های تربت حیدریه، مشهد، گرگان و تهران مهاجرت کرده اند. مردم روستا بیشتر به کشاورزی، باغداری، دامپروری و قالیبافی مشغول هستند.

روستای حصار مشهد
روستای حصار

هسته اصلی روستا حصار بینالود در محله پایین حصار بدور مسجد قدیمی آن شکل گرفته و در همان منطقه تکیه و حمام قدیمی پایین توسط قرشمارها احداث شده بود که در حال حاضر حمام قدیمی تخریب گشته است. زبان مردم این روستا فارسی و به لهجه تربتی و نیشابوری صحبت می ‌کنند‌. دین اهالی این روستا اسلام و مذهب آنها شیعه اثنی عشری است. قبل از انقلاب تعدادی خانواده از فرقه بهائیت نیز در این روستا ساکن بودند.

آب و هوای روستای حصار

آب و هوای روستا حصار طرقبه در تابستان معتدل است و به همین دلیل باغ های زیادی در این روستا بوجود آمده است. این روستا زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک دارد، حتماً پاییز آن را از نزدیک ببینید تا یکی از بهترین پائیزهای عمرتان شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات