راهنمای سفر به مشهد

راهنمای سفر به مشهد

استان خراسان رضوی در شمال شرقی کشور قرار دارد که مرکز آن شهر مشهد می‌باشد. استان خراسان رضوی دارای بیست و هشت شهرستان می‌باشد. مساحت آن ۳۵۱ کیلومتر مربع است و از لحاظ جغرافیایی از سمت شمال به شهرستان کلات، از سمت غرب به شهرستان نیشابور و چناران، از سمت شرق به شهرستان تربت جام و سرخس متصل می‌شود.

راهنمای سفر به مشهد

شهر مشهد چهار بخش دارد که عبارت‌اند از: بخش مرکزی، احمد آباد، رضویه و طرقبه. شهر مشهد از نظر جمعیتی دومین شهر پرجمعیت در ایران است. زبان اصلی مردم مشهد، زبان فارسی است که هر کدام از شهرستان‌های آن لهجه و گویش خاص مشهدی خود را دارند که این لهجه‌ یک شاخه از فارسی دری و ادبیات شاعران بزرگی همچون فردوسی، خیام و عطار است. شهر مشهد در سال ۲۰۱۷ عنوان پایتخت فرهنگی اسلامی را از آن خود کرده است و همچنین به عنوان پایتخت مذهبی ایران شناخته شده که دلیل آن، وجود حرم پاک و مطهر امام رضا (ع) می‌باشد.

آب و هوای مشهد

از نظر آب و هوایی، شهر مشهد آب و هوای معتدل و خشک است و مناسب‌ترین زمان برای مسافرت به مشهد اواخرفصل بهار و اوایل فصل پاییز است چون آب و هوای مشهد در این دو فصل بسیار معتدل و مرطوب می‌باشد و تابستان به علت گرمی هوا و شلوغی و زمان تعطیلات خیلی مناسب نیست. شهر مشهد یکی از اماکن گردشگری وتوریستی است که سالیانه مسافران و گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور به خود جذب می‌کند.

سوغات مشهد

تمام افرادی که به شهر مشهد سفر می‌کنند هنگام برگشت سعی می‌کنند سوغاتی‌های مناسبی تهیه کنند از جمله سوغاتی‌های شهر مشهد می‌توان زعفران، زرشک، انواع آجیل و خشکبار، غلات، نبات،نخودچی و کشمش، زیور آلات و انگشترهای عقیق و نقره مردانه و زنانه، تسبیح و مهر و سجاده، را نام برد که بازار رضا مرکز و معدن این سوغاتی‌هاست و در نزدیکی حرم قرار گرفته است.

بازار های مشهد

از جمله بازارهای نزدیک حرم که مناسب خرید مسافران و گردشگران است می‌توان بازار رضا، بازار الغدیر، بازار مرکزی، بازار گوهرشاد را نام برد. بازارها و مجتمع‌های خرید دیگری نیز در مشهد وجود دارد که هم برای سرگرمی و هم خرید گردشگران بسیار مناسب است مانند مجتمع الماس شرق، بازار بزرگ ملل، بازار فردوسی، ویلار توریست، مجتمع آرمان، مجتمع تجاری زیست خاور. معدن‌های زیادی همانند معدن گچ، معدن نمک، معدن کرومیت، معدن سنگ، معدن فلدسیات و معدن سنگ مرمر در شهر مشهد وجود دارد.

شهر مشهد در گذشته پایتخت افشاریان بوده است. در زمان‌های گذشته اسم این شهر (سناباد نوغان)بوده و علت نام‌گذاری ان به مشهد، به این دلیل است که کلمه مشهد به معنای شهادت است، چون امام رضا (ع) توسط پسرعمویش مامون به شهادت رسید و در اینجا مدفون شده است و مردم که ابتدا در شهر توس سکونت داشتند به تدریح به این منطقه کوچ کردند و شهر مشهد را تشکیل دادند. اولین بار نام مشهد توسط سلطان محمود غزنوی انتخاب  و نام گذاری شد.

غذاهای معروف مشهد

غذای معروف و خوشمزه شهر مشهد شیشلیک است که بیشتر در رستوران شاندیز وجود دارد. اما غذاهای محلی دیگری همچون حلیم و شله، دیگچه، آش شلغم و چلو ماهیچه دارد.

جاذبه های گردشگری مشهد

راهنمای سفر به مشهد
راهنمای سفر به مشهد

علت اصلی مسافرت مردم به مشهد وجود حرم امام رضا (ع) می‌باشد اما شهر مشهد بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی و دیدنی بسیاری دارد. مناطق طبیعی و زیبای آن شامل شاندیز و طرقبه، روستای زشک، نغندر، جاغرق، روستای گنگ، آبشار قره سو، آبشار اخلمد، آبشار ارتکند، باغ وحش وکیل آباد و پارک جنگلی وکیل آباد، سد ارداک و سد طرق می‌شود که هر کدام از این مناطق مکان‌های مناسبی برای تفریح و گذراندن یک روز شاد و خاطره انگیز برای شما عزیزان می‌باشد. از بناهای تاریخی مشهد موزه و آرامگاه نادری، آرامگاه فردوسی شاعر بزرگ ایرانی،را می‌توان نام برد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن