جاهای دیدنی همدان با آدرس

 اسم همدان که می‌آید  نام غارها، کوه ها و آرامگاه هایش هم به ذهن می رسد. شهری در دل کوه ها و در پهنه ی دشت های دامنه ای، با تاریخی کهن. همدان در حقیقت تحت عنوان نام هگمتانه اولین پایتخت ایران و از اولین پایتخت های جهان بوده است که بر اهمیت این شهر می افزاید.

جاهای دیدنی همدان با آدرس

علاوه بر این، همدان دارای یکی از زیباترین غارهای ایران و بلندترین غار آبی جهان هم هست. غار زیبای علیصدر که نامی ناآشنا برایمان نیست و تعریف جذابیت های آن را حتماً شنیده ایم. اما این ها همه ی دیدنی های همدان نیستند. اگر قصد سفر به همدان را دارید و می خواهید نام برترین دیدنی های همدان را با آدرس و نشانی دقیق داشته باشید، از لیست زیر استفاده کنید.

  • غار علیصدر

غار علیصدر طولانی ترین غار آبی جهان است و یکی از زیباترین غارهای ایران. بازدید از آن تجربه ای است که هیچگاه فراموشش نخواهید کرد و احتمالاً بعد از مرتبه ی اول، باز هم چند سال بعد برای دیدن آن بر می گردید چون این غار بیش از حد خوب و جذاب است. آیا تا به حال فکر کرده اید چرا اسم آن علیصدر است؟ اهالی روستای نزدیکی اش، از این غار به عنوان مخزن و سد در زمان‌های گذشته استفاده می کردند. در واقع نام غار، علی سد بوده نه علیصدر. به مرور زمان این نام به علیصدر تغییر کرده است.جاهای دیدنی همدان با آدرس

محوطه ی این غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد که برای گذر کردن در بعضی از آن ها که برای بازدید عموم مسدود هستند، نیاز به تجهیزات و توانایی غارنوردی دارید. از مجموعه ی رشته آب های موجود در غار، دریاچه ی بزرگی در آن به وجود آمده است که باعث شده است منظره ی آن حتی دیدنی تر هم شود. به علاوه به دلیل وجود این دریاچه ی وسیع، برای رفتن به میانه ی غار نیاز به قایق دارید. با سوار شدن به قایق و گشتن در غار در حالی که راحت در قایق نشسته اید، بیشتر از مناظر لذت می برید و خاص ترین تجربه ی غارگردی شما می شود.

آدرس غار علیصدر: برای رسیدن به این غار باید ۷۵ کیلومتر به سمت شمال شرق همدان بروید. دو راه دارید که اولی را بیشتر توصیه می کنیم. اولین راه، رفتن به شهر کبودرآهنگ در شرق همدان است. بعد از طریق جاده ی غار که از این شهر شروع شده است، با تابلوهای راهنما به سمت غار می روید. راه دوم کوتاه تر است اما جاده ی روستایی تری دارد. خروجی شمالی همدان را به سمت روستاهای بهار، لک، سوباشی و سپس گل تپه بروید. از گل تپه خروجی سراب و غار را در پیش بگیرید تا به آن برسید.

  • گنبد علویان

به اشعار خاقانی که نگاه کنید، نام این گنبد به عنوان گنبدی سبز و باشکوه بسیار دیده می شود. اما امروزه از آن چیزی باقی نمانده است و این گنبد زیبا مدت‌ها پیش از بین رفته است. حالا تنها برج آجری آن همچنان پا بر جا مانده است. گچ‌ بری ‌های پر نقش ‌و نگاری که در همه جای این برج وجود دارد، نشانگر هنر دوره ‌ی ایلخانان مغول است و مانند همه ی بناهای باقی مانده از این دوران زیبایی خاصی دارد. از ورودی پشتی به سمت پایین که بروید، به سردابه‌ای می‌رسید که آرامگاه خانوادگی علویان با کاشی‌های آبی ساده‌اش در آن قرار دارد. برودری‌های قلاب‌دوزی طرح اسلامی که برای پوشش آرامگاه گذاشته شده‌اند، جلوه‌ی خاصی به آن می‌بخشند.جاهای دیدنی همدان با آدرس

آدرس گنبد علویان: این گنبد در بلوار علویان که بین دو میدان عین القضات همدانی و امام زاده عبدالله واقع شده است، در نزدیکی محله ی سبد بافان در مرکز شهر واقع شده است.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن