قدیمی ترین عکس گرفته شده از مکه مکرمه!

نخستین تصاویر ثبت‌ شده از مکه مکرمه را فردی هلندی در سال ۱۸۸۵ به ثبت رسانده که به اتهام جاسوسی دچار افت و خیزهای زیادی در زندگی شده است.

به گزارش تاریخ ما، کریستین اسنوک هورخرونیه (۱۸۵۷ – ۱۹۳۶) شرق‌ شناس هلندی بود که با مساعدت دولت عثمانی اجازه پیدا کرد در سال ۱۸۸۵ به مکه سفر کند؛ هورخرونیه به زبان عربی تسلط داشت و چنین تظاهر کرد که به دین اسلام گرویده است.

به همین دلیل، برخی او را جاسوس دولت استعمارگر هلند در عربستان می‌دانستند؛ هورخرونیه حدود یک سال و نیم در جده زندگی کرد و پس از تشکیک درباره فعالیت‌های او و سوءظن درباره سرقت یک اثر تاریخی توسط هورخرونیه، مجبور به ترک فوری خاک عربستان شد و حتی همسر مسلمان خود را در این کشور جا گذاشت! چندسال بعد یعنی در ۱۸۸۹ او اطلس تصویری مکه را منتشر کرد؛ هر چند که بسیاری معتقدند عکس‌های آن را السید عبدالغفار، چشم‌پزشک اهل مکه گرفته است.

مکه

عکس‌های این شرق‌شناس هلندی در حراجی‌های مختلف به فروش رفته است که از جمله آن‌ها، حراجی ساتبیز در سال ۲۰۱۹ به قیمت ۲۱۲ هزار پوند است.؛کریستیان اسنوک هورخرونیه، شرق‌شناس هلندی و مشاور دولت استعماری هند شرقی هلند در امور بومی بود، او در سال ۱۸۷۴ دانشجوی الهیات در دانشگاه لیدن (قدیمی‌ترین دانشگاه هلند) شد.

او در سال ۱۸۸۰ با پایان‌نامه «فستیوال مکه» دکتری خود را دریافت کرد؛ هورخرونیه در سال ۱۸۸۱ در مدرسه مستعمرات لیدن به استادی رسید و در سال‌های ۱۸۸۴-۱۸۸۵ به عنوان یکی از اولین محققان غربی فرهنگ‌های شرقی از مکه بازدید کرد.

مکه

حضور نخست او فقط به مدت چند روز و برای امتحان دادن نزد علما بود. پس از موفقیت در امتحان و با مساعدت دولت عثمانی، او برای دومین بار راهی جده شد. عکس‌های ثبت‌شده توسط هورخرونیه حاصل دومین حضور اوست.

منبع ایمنا
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها