سقف‌های ایرانی که تماشای آن شما را شگفت‌ زده می‌کند+عکس

هر کدام از ما با ورود به یک مکان جدید تلاش می‌کنیم که تمام نقاط آن مکان را شناسایی کنیم و به اصطلاح جایی را از قلم نیندازیم، اما افراد کمی به سقف بنا دقت می‌کنند البته این امر تا اندازه‌ای طبیعی است، زیرا سقف مثل دیگر اجزای ساختمان به راحتی قابل دیدن نیست. این در حالی است که در برخی از مواقع سقف‌ها می‌توانند شگفت‌انگیزترین و زیباترین قسمت‌های یک بنا باشند. این امر را برخی از عکاسان به خوبی می‌دانند و به همین دلیل به محض ورود به یک بنای تاریخی، لنز دوربین را آماده ثبت تصویری که روی سقف بنا حک و ترسیم شده است، آماده می‌کنند.

ما امروز می‌خواهیم برخی از شگفت‌انگیزترین سقف‌های ایرانی را از دریچه لنز دوربین عکاسان به شما نشان بدهیم.

مسجد نصیرالملک

در ابتدا به سراغ شهر شیراز می‌رویم و سری به مسجد نصیرالملک می‌زنیم.

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی در محله گود عربان شیراز قرار گرفته و از دیدگاه کاشی‌کاری یکی از ارزنده‌ترین مساجد ایران است. سقف این بنای تاریخی با الگو‌های روشن و رنگارنگ و مقرنس‌کاری‌های زیبا یکی از زیباترین سقف‌های تاریخی جهان است.

مسجد وکیل شیراز

کمی دورتر یعنی در غرب بازار وکیل و در انتهای راستهٔ شمشیرگر‌ها به مسجدی می‌رسیم که با نام مسجد وکیل یا مسجد سلطانی شناخته می‌شود. در سمت شمال مسجد، طاق بلند و مهمی ساخته شده که به طاق مروارید معروف است.

مسجد وکیل شیراز دین و دنیا را به زیبایی به یکدیگر پیوند داده است و سقف بنا نیز از این امر مستثنی نیست.

مسجد امام اصفهان

یکی دیگر از زیباترین و شگفت‌آورترین سقف‌های تاریخی جهان، سقف مسجد امام اصفهان است.

این سقف چشم‌اندازی با آیاتی از قرآن، خطاطی و کاشی‌های هفت‌رنگ تزئین شده است و به درستی برازنده یکی از زیباترین مسجد‌های دنیا است.

عالی قاپو

عالی قاپو یکی دیگر از بنا‌های زیبای شهر اصفهان است. سقف این بنای تاریخی یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین سقف‌هایی است که هر گردشگری می‌توانید ببینید.

ساختمان عالی‌قاپو در واقع درب ورودی دولتخانه صفوی بوده است؛ دولتخانه به معنای دربار سلطنتی است.

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

یکی از مکان‌های تاریخی و باستانی شهر اردبیل با نام آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی شناخته می‌شود. این بنای تاریخی نیز مانند سایر بنا‌های تاریخی کشورمان یکی از زیباترین سقف‌ها را دارد.

خانه بروجردی‌ها

خانه بروجردی‌ها نیز یکی از زیباترین سقف‌های تاریخی را دارد. سقف این خانه تاریخی ذهن انسان را به بازی می‌گیرد و در یک نقطه جمع می‌کند تا زیبایی‌های کار معماران کشورمان را بیش از پیش به رخ ما بکشد.

خانه بروجردی‌ها در کاشان قرار گرفته است.

مسجد جامع یزد

اگر می‌خواهید در میان کویر، خنکی را حس کنید، سری به مسجد جامع یزد بزنید و حتما پس از ورود به بنا نگاهی به سقف آن بیندازید، زیرا کاشی‌های آبی، زرد، کبود و سبز در زیر گنبد عظیم مسجد، فضایی خنک را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند.

کلیسای وانک

کلیسای وانک که در اصفهان قرار گرفته یکی دیگر از زیباترین سقف‌های تاریخی کشورمان را دارد. سقف این بنای تاریخی مانند زوایای دیگر بنا با رنگ روغن نقاشی و تزئین شده‌است.

گفتنی است بیشتر دیوارنگار‌های کلیسا مضامینی از انجیل مقدس دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات