مرور رده

عکس های تاریخ ایران

عکس های تاریخ تمدن ایران باستان و تاریخ ایران معاصر تصاویر تصویر

حمام سنگی گیوی

حمام سنگی در شهر گیوی در جنوب اردبیل قرار دارد. این حمام یک اتاقک مربع شکل با ابعاد حدود 5 متر است که در دل کوهی سنگی کنده شده است و یک در ورودی دارد.

شهر سوخته شهری با قدمت ۶۰۰۰ سال

تمدنی ناشناخته از اوئایل دوره شهر نشینی در فلات ایران به همراه: اولین تخته نرد، اولین انیمیشن، اولین درخت زیره ، اولین نشانه های جراحی بر بشر

گورستان متفقین تهران

یکی از متفاوت‌ترین گورستان‌هایی که در تهران وجود دارد، گورستان متفقین یا گورستان دولت واقع در باغ قلهک و متعلق به سفارت انگلیس در تهران است که امکان بازدید عموم از این منطقه وجود ندارد و تنها برخی تور‌های تهرانگردی و با گرفتن مجوز قادر…

تخریب قبرستان تاریخی ابن‌بابویه

 آرامگاه شیخ صدوق در شهرری که کم‌کم به قبرستانی بزرگ تبدیل شد، در تاریخ بخاطر حوادثی مثل حمله مغول بارها تخریب شد و سالها زیر خاک ماند.

عمارت خسروآباد سنندج

عمارت خسروآباد سنندج شاخص ترین بنای تاریخی استان کردستان است که به عنوان مقر حکومت والیان اردلان مورد استفاده قرار می گرفت که در تاریخ 1223 هجری قمری توسط امان الله خان اردلان حاکم شهیر کردستان در 6000متربربع ساخته شد عمارت خسروآباد با…

یزد شهر بادگیر‌ها

یزد اولین شهر خشتی جهان است. شهرستان یزد در دره‌ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوه‌های شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت.

محوطه باستانی بیستون

بیستون یکی از مهم ترین محوطه های باستانی در کشور است.این محوطه در شرق استان کرمانشاه قرار گرفته است. بیستون در سال ۱۳۸۵ در لیست آثار میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

هنر اصیل مس گری در یزد

چراغ هنر و صنعت اصیل مس گری گرچه در یزد کم‌فروغ شده و انواع و اقسام ظروف، جای مس را در خانه‌های مردم گرفته اما هنوز صدای چکش هنرمندان این رشته در بازار سنتی یزد به گوش می‌رسد.

لوح های گلی تپه یحیی

لوح های گلی بدست آمده از تپه یحیی که دارای خط ایلامی ابتدایی هستند و به 3100 تا 2900 پیش از میلاد بر می گردند. این لوح ها در دانشگاه پنسیلوانیا نگه داری می شوند و در سال 1989 منتشر شده اند .