ته گوانگ هیون

محتویات

ته گوانگ هیون (؟-؟) آخرین ولیعهد بالهه ، عضوی از خاندان سلطنتی بالهه و رهبر پناهندگان بالهه بود که در پادشاهی کره ای گوریو پناه جستند.

زندگی نامه:

احتمالا ته گوانگ هیون اولین پسر پادشاه ته اینسون و آخرین ولیعهد بالهه بود.

مطالب خواندنی:

سو گیونگ دوک

اودُنگ

بعد از چند ماه تعدی به بالهه، ارتش خیتان سراسر کشور را در نوردید و به شهر پایتخت یعنی سانگ گیونگ رسید.آخرین پادشاه بالهه به ارتش خیتان تسلیم شد و پایتخت مورد تاخت و تاز قرار گرفت.پادشاه دستگیر شد ولی ولیعهد اقدام به جمع آوری یک ارتش و فرار به گوریو با امید به جمع اوری قوا برای انتقام شکست تحقیر امیز و سقوط کشور نمود. ته گوانگ هیون به همراه دنباله روهایش از مردم بالهه در اولین ماه از سال ۹۳۷ ، هفدهمین سال سلطنت پادشاه تجو، به گوریو رسید. او به گرمی مورد استقبال قرار گرفت و توسط وانگ گان شامل خانواده حاکم گوریو شد و به این ترتیب بود که دو کشور وارث گوگوریو با یکدیگر متحد شدند.

او حداقل یک پسر به نام ته دو سو داشت که بعدها گوریو را در پیروزی برابر خیتان های لیائو در نبرد قلعه ی آنیونگ هدایت نمود.او همچنین نیای خاندان های ته یونگ سان و ته هیوپ گه بود که بسیاری از اعضای آنان هم اکنون در کره جنوبی سکونت دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

1
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
محمد حسین
مهمان
محمد حسین
امتیاز :
     

تا الان فکر می کردم که مهاجران و مردم بالهه به چین رفتن اما خیلی خوشحال شدم که ده هزار مهاجر بالهه به گوریو رفتند و برای یادگاری گوگوریو ولیعهد با گوریو متحد شد
ممنونم امیرجان