تروری که جنگ جهانی راه انداخت

ترور ولیعهد اتریش به خاطر وقایعی که بعد از آن مرگ ناگهانی پیش آمده، می تواند به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و مهم ترین ترورهای تاریخ مطرح شود. ترور «آرشیدوک فرانتس فردینان» از آن نظر مهم بود که جرقه آغاز جنگ جهانی اول را زد. ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ میلادی برای اهالی سارایوو روز عجیبی بود. در این روز، ولیعهد و همسرش توسط فردی به نام «گاوریلو برینسیپ» که بعدها مشخص شد یکی از اعضای گروهک استقلال طلب صربستانی به نام «دست سیاه» بوده هدف قرار گرفته و کشته شد.

این گروه استقلال طلب می خواستند بخشی از اتریش و مجارستان به صورت کشور واحد یوگسلاوی دربیاید و با ترور آقای ولیعهد خشم شان را به دنیا نشان دادند. این ترور عواقب وحشتناکی داشت، اتریش و مجارستان به کشور صربستان اولتیماتوم دادند که اوضاع را سر و سامان بدهد اما درخواست شان رد شد و در نهایت هم این کشورها به روی هم آتش گشودند.

البته ماجرا به این سادگی ها نبود. در واقع، آقای ولیعهد از مدت ها قبل می دانسته که عده ای قصد جانش را کرده اند. او مدتی قبل از یک سوءقصد جان سالم به در برده بود. او زمانی که ترور شد در حال حرکت به سمت یک فروشگاه مواد خوراکی بود اما به خاطر جاگیری نامناسب تیم حفاظتی، او به آسانی ترور شد، از فاصله حدود یک و نیم متری.

اینطور که روزنامه «آلبرتینی» فردای همان روز واقعه را گزارش داده: «اولین گلوله به ولیعهد که سوار بر ماشین جگوار بدون سقف بود برخورد کرد و دومین گلوله به همسرش خورد. تیرانداز بلافاصله دستگیر شد و در بازجویی هایش – تقریبا بلافاصله بعد از دستگیری – به قتل اعتراف کرد. او گفت که هدف اصلی اش ترور ولیعهد بوده و همسر او را اتفاقی هدف قرار داده است.»

این طور که نشریه «کونت هراخ» گزارش داد، مدتی طول کشید تا ولیعهد و دوشس فوت کنند. آنها هنوز مجروح و بی حال بودند که با همان خودروی جگوار به بیمارستان دولتی برده شدند. آخرین عبارتی که از زبان ولیعهد جنجالی بیرون آمد، اینها بود: «صوفی نمیر! به خاطر بچه های مان زنده بمان!» همسرش هم با صدای نامفهوم پاسخ می داد: «چیزی نیست. نگران نباش!»

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها