ملکه جیندوک

جیندوک از (؟-۶۵۴) ملکه ای از ( یکی از سه پادشاهی کره ای) بود که از سال ۶۴۷ تا ۶۵۴ حکومت می کرد. او بیست و هشتمین حاکم این پادشاهی بود و دومین ملکه ی فرمانروا در این سلسله ی بعد از سلف خود ملکه سوندوک بود.در طول سلطنت وی؛ شیلا با بر سر جلب حمایت دربار سلسله ی چینی تانگ در حال رقابت بود. او همچنین به خاطر نوشتن شعری در مورد امپراطور از تانگ شناخته می شود.

دوران حکومت:

ملکه جیندوک (حکومت:۶۴۷-۶۵۴) به تخت سلطنت نشسته و به دومین ملکه ی حاکم شیلا بعد از ملکه بدل گشت. او که آخرین پادشاه از مرتبه ی سونگ گول (بالاترین رتبه در سیستم رده های اجتماعی منحصر به فرد شیلا) بود؛ در اصل نام داشت. پدر وی کیم نام داشت که جوان ترین برادر پادشاه جین پیونگ نیز بود و مادر وی بانو وول میونگ بود. در طول هفت سال سلطنت وی؛ او اولویت توجهات خود را بر سیاست خارجی متمرکز کرده بود. با کمک ژنرال کیم یوشین او توانست تا دفاعی کشور را افزایش داده و روابط پادشاهی اش را به سلسله چینی تانگ به شدت بهبود بخشد. آن تلاش ها زمینه را برای اتحاد سه پادشاهی (شیلا؛گوگوریو؛بکجه) مهیا نمود.
او همچنین سیستم جمع آوری مالیات پومجا را نیز گسترش داد.
مقبره ی وی بر روی تپه ای در شهر گیونگ جو قرار دارد.با این حال برخی دانان در اینکه آن مکان محل واقعی مقبره وی است تردیدهایی دارند. بر اساس ؛ او در ساریانگ بو که در جهت مخالف مقبره ی وی قرار دارد به خاک سپرده شده است.

میراث:

زمانی که پادشاه جونگ گانگ در سال ۸۸۷ درگذشت؛ او خواهرش را به عنوان وارث سلطنت برگزید و انتخاب یک پادشاه زن را به این صورت توجیه نمود که دوران سلطنت جیندوک و سوندوک موفقیت آمیز بوده است.
ملکه جیندوک

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

دنبال کردن
avatar