پادشاه گوموا

پادشاه گوموا متولد ۴۸ قبل از و فوت شده در ۷ بعد از دومین پادشاه دونگ بویو (بویو شرقی)؛ یکی از پادشاهی های باستانی کره ای بود.داستان وی در سه کتاب ؛ سامگوک یوسا و کتاب پادشاه دونگ میونگ نوشته شده است.

تولد و مقدمه:

پسر هه بورو یکی از فرمانروایان بویو شرقی بود.بر اساس سامگوک یوسا؛هه بورو پیر بوده و هیچ فرزندی نداشت.در این حال او در زیر یک تخته سنگ در نزدیکی دریاچه گون یون یک قورباغه یا حلزون طلایی رنگ به شکل یک کودک یافت.هه بورو آن کودک را گوموا به معنی قورباغه طلایی (یا حلزون طلایی) نامید و بعدها او را ولیعد نمود.
زمانی که هه بورو پایتخت را به شرق و گاسوپ وون در مجاورت دریای شرقی منتقل نمود؛ او توانست بویو شرقی را تاسیس کند.

دوران سلطنت:

گوموا بعد از مرگ هه بورو به سلطنت رسید.در جوار رودخانه ی اوبال؛ او با یوها که دختر طرد شده ی خدای رودخانه ی هابک بود ملاقات کرد و او را با خود به قصر آورد.او توسط نور خورشید باردار شد و را به دنیا آورد.
هفت پسر گوموا از جومونگ متنفر بودند و به همین دلیل شروع به آزار وی نمودند. در زمانی که جومونگ یک تخم بود؛ گوموا چندین مرتبه سعی نمود تا او را نابود کند اما بعدها این عمل را رها کرد زیرا تخم فنا ناپذیر بود. جومونگ بعدها به جلبن یا بویو شمالی سابق فرار کرد و بعدها در همان مکان گوگوریو را تاسیس نمود.

همچنین بخوانید:  شاهزاده هودونگ

پادشاه گوموا

مادر موسس :

زمانی که بانو یوها مادر جومونگ فوت کرد؛گوموا برایش یک خاکسپاری به عنوان ملکه مادر( ملکه مادر گوگوریو) برگزار نمود.این اتفاق در حالی رخ داد که او هرگز ملکه نبوده است.جومونگ چندین هدیه را به گوموا به منظور قدردانی در مورد سرپرستی مادرش فرستاد و ظاهرا صلح نیز بین دو پادشاهی مجددا احیا شد.
مرگ:
بعد از فوت گوموا؛ پادشاهی به پسر ارشد وی تسو رسید.پادشاه ته سو در خلال دومین پادشاه گوگوریو (پادشاه یوری) چندین مرتبه به آن حمله نمود.سومین پادشاه گوگوریو یعنی پادشاه تموشین به بویو شرقی حمله نمود و تسو را کشت.بعد از منازعات داخلی؛بویو شرقی سقوط کرد و سرزمین های ان به دست گوگوریو افتاد.

پادشاه گوموا

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن