دژ هواندو

دژ هواندو ( کره ای) یا واندو (چینی)، دژی کوهستانی متعلق به امپراطوری باستانی و کره ای گوگوریو بود  که به منظور محافظت از پایتخت دوم گوگوریو در () ساخته شده بود.

 

دژ هواندو

 

:

در سال سوم قبل از ، پادشاه یوری از گوگوریو پایتخت را به دژ گانگ نه منتقل نموده و را ساخت. دژ گانگ نه که پایتخت نیز بود، دژی در جلگه ی رودخانه ی یالو بود در حالی که ” ” شهری مستحکم در کوهستان بود که بعدا توسط ساسانگ از گوگوریو به هواندو تغییر نام یافت.

گوگوریو قدرت خود را افزایش داده و شروع به تهدید نمودن فرمانداری های چینی نمود که در آن زمان تحت کنترل اسمی وی بودند. در سال ۲۴۲، دونگ چون به یک دژ چینی در نزدیکی دهانه ی رودخانه یالو حمله نمود که به جنگ گوگوریو و وی انجامید و وی در سال ۲۴۴ به گوگوریو حمله کرده و خاک هواندو را به توبره کشید.

گوگوریو حضور چینی ها در شبه جزیره کره را با تصرف فرمانداری للانگ در سال ۳۱۳ خاتمه داد. اما گوگوریو با مقابله ی قبایل که از بودند و بخش شمالی چین را تصرف کرده بودند، مواجه شد. قبیله ی مارونگ از ها به گوگوریو حمله نموده و هواندو را در سال ۳۴۱ نابود کردند و و برای تامین نیروهای کار ارزان قیمت، هزاران زندانی و اسیر گرفتند. همچنین بویو را در سال ۳۴۶ نابود کرد و روند مهاجرت مردمان آن را به گوگوریو سرعت بخشید. گوگوریو اگرچه موقتا تضعیف شد ولی به زودی احیا شده و روند توسعه ی خود را ادامه داد.

همچنین بخوانید:  شورش سامبیول چو

 

دژ هواندو

 

مکان میراث جهانی یونسکو:

باقی مانده این دژ کوهستانی بخشی از میراث جهانی یونسکو به همراه شهرهای پایتخت و مقابر امپراطوری باستانی گوگوریو می باشد. آن در ۲٫۵ کیلومتری غرب جیان در منطقه جیلین در شمال شرقی چین و در نزدیکی مرز کره شمالی قرار دارد.

دژ هواندو

 

دژ هواندو

دژ هواندو

امیر سیروس پور

امیر سیروس پور هستم.علاقمند به تاریخ شبه جزیره ی کره.امیدوارم بتونم کمکی در شناخت تاریخ این منطقه ی کهن بکنم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه در "دژ هواندو"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
محمد حسین
مهمان
محمد حسین

بسیار بسیار روان و عالی بود متشکرم