مجسمه فردی بوگندو با ۱۸۰۰ سال قدمت پیدا شد!

کشف جسمۀ «شخص بوگندو» با قدمت ۱۸۰۰ سال در مکزیک نقل محفل رسانه ها و فضای مجازی گشته است.

باستان‌شناسان اهل مکزیک اخیرا در جریان کاوش‌هایشان یک مجسمه از خدای مرگ در تمدن مایا را پیدا کردند؛ مجسمه‌ای که پیشینه آن بین ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ سال تخمین زده شده است.

این کشف در جریان ساخت بخش هفتم از خط راه آهن موسوم به قطار مایا و در نزدیکی روستایی در ایالت کامپِچه اتفاق افتاد. این روستا در مجاورت ویرانه‌های باستانی بالامکو قرار دارد؛ یک مجموعه معبد مایایی که شامل برخی از ارزشمندترین آثار هنری این تمدن است.

مجسمۀ کشف‌شده که از جنس سنگ آهک ساخته شده، به احتمال زیاد تمثالی از «سیزین» یا «کیسین» است؛ خدای مرگ در تمدن مایاها که معنی اسمش «شخص بوگندو» است. بر اساس اسطوره‌های برخی از اقوام مایا از جمله مردمان «لاکاندون»، وقتی شخصی از دنیا می‌رود، سیزین روح او را در دهان و مقعد خودش می‌سوزاند تا اینکه روح کاملا از میان برود.

مجسمه فردی بوگندو

بعد از کشف مجسمۀ خدای رعد و برق که حدود سه ماه قبل اتفاق افتاد، حالا باستان‌شناسان مکزیکی مجسمه‌ای از خدای مرگ در تمدن مایا را یافته‌اند.

این مجسمه ۲۵ سانتیمتر ارتفاع دارد و ایزد مرگ را در حال نشسته نشان می‌دهد؛ قسمت بالای جمجمه به صورت برجسته و تقریبا نوک‌تیز نشان داده شده و حلقۀ بزرگی هم در بینی دیده می‌شود. یک برجستگی شاخ مانند روی پیشانی و آثاری از رنگدانۀ قرمز نیز بر روی این پیکره قابل مشاهده است. باستان‌شناسان می‌گویند ویژگی‌های مشخصی که در این مجسمه هست، ارتباط آن با مضمون مرگ را نشان می‌دهد.

منبع سلام نو
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها