میدان عتیق اصفهان شاهکاری از هنر سلجوقی

میدان عتیق گوشه ای از هنر ایران عهد سلجوقی

0 2,324

در این مطلب می‌خواهیم به صورت خلاصه از میدان عتیق (میدان کهن) بگوییم که روزگاری یکی از مهمترین میدان های اصفهان بوده است :

میدان عتیق یا میدان کهنه که امروزه بنام میدان امام علی شناخته می شود از شاهکار های معماری ایران عصر سلجوقی در اصفهان شناخته می شود‌ در زمان سلجوقیان مهم‌ترین قسمت شهر و قلب تپنده آن بود. در آن زمان معماری، ساده و به دور از جلوه‌گری بود، اما ظرافت و عظمت اسرارآمیز فراوانی داشت. نمونه این معماری را در مسجد جامع اصفهان پیدا می‌کنید؛ معماری که آرام آرام بیننده را در هنر خود غرق می‌کند.

این میدان سرگذشت تلخی در دل خود دارد. در حمله مغول‌ها این میدان خیلی آسیب دید و بعدها ایلخانان و تیموریان آن را بازسازی کردند. دیگر دوره تلخ برای این میدان دوران صفویان است؛ زمانی که میدان باشکوه نقش جهان ساخته شد. با ساخت این میدان گروه زیادی از کسبه و فروشندگان از این میدان نقل مکان کرده و به میدان نقش جهان رفتند. اینگونه بود که عتیق رونق خودش را از دست داد و نام میدان کهنه را به خود گرفت.البته با تمام این اتفاقات این میدان هنوز هم شکوه و عظمت دیرینه خودش را دارد‌. از مهمترین جلوه های زیبای این میدان مناره مشهور آن است.

منبع کانال تلگرامی رساله تاریخی historium
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها